Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Антибиотиците - за и против

Мнениеот Камелия » 07 Юни 2012, 12:16

Когато стане въпрос за антибиотици можем да чуем както положителни така и отрицателни коментари по темата. Едните са твърдо против приема на антибиотици и ги използват само когато няма друг начин. Други пък прибягват до тях при най-леката хрема преди да стане по-лошо без дори да се съветват с лекар. И в двата случая обаче хората са прави. Обществото ни обаче робува на определени предразсъдъци спрямо антибиотиците. Ето и шестте най-често разпространени мита за антибиотиците:

Без антибиотик няма да мине настинката

Така наречените вирусни заболявания не се повлияват от антибиотици, а само бактериалните инфекции като гнойна ангина, синузит, отити, пиелонефрити, пневмонии и т.н Това се дължи на развитието на вируса вътре в клетките и лекарството няма как да стигне до него и да го унищожи. Вирусните заболявания изтощават имунната система и в следствие на това често се стига до бактериални усложнения, при които използването на антибиотици е вече оправдано.
Препоръчително е когато след 3-4 дена ако не се подобри състоянието или настъпят нови оплаквания, да се прибегне до антибиотик, само в редки случаи при хора с тежки хронични заболявания антибиотик се прилага за профилактика от самото начало. Във всички останали случаи организмът притежава достатъчно защитни механизми, за да се справи сам с болестта. А да се дава антибиотик на малко дете само за да се успокоят родителите, че вземат мерки, е престъпление спрямо здравето на детето.

Подпомагат имунната система

Твърдението, че антибиотиците подпомагат имунната система е напълно невярна, тъй като унищожават естествената чревна флора, която играе много важна роля за здравето на човека като фактор на имунната система. Колкото повече антибиотици приема човек, толкова по-често боледува. Затова е добре при случаите, когато неизбежно се налага приемането на антибиотик, да се дават и пробиотици, млечнокисели бактерии. Добре е когато се прилагат антибиотици да се дават и витамини, особено когато лечението продължи повече от 5 дни. Освен това антибиотиците се отлагат в черния дроб и бъбреците и могат да увредят съответните органи. Когато е излишно даването на антибиотици организмът се затруднява, не само от самата болест, но и усложненията предизвикани от антибиотика.

Антибиотиците имат много странични ефекти

Ако обърнете поглед на листовките към всяка опаковка антибиотик, може да ви настръхне косата от странични действия, но това съвсем не е така. Ако обаче възникне проблем се обадете на лекаря си. Често се случва да се появят обриви, отоци, разстройство или повръщане, в редки случаи алергичен шок. За съжаление не винаги може да се предвиди как всеки човек може да понесе даден антибиотик, за това е добре ако родителите имат някаква алергия към даден медикамент да не забравят да го споменат на лекуващия им лекар.Наследствената предразположеност не е задължителна, но е доста вероятна. Някои антибиотици дразнят стомаха и също не се понасят добре.


Да се приемат след хранене

Не го приемайте като задължително условие, но има и такива, които да се дават на гладно, тъй като в противен случай се изхвърлят непроменени и без да действат на бактериите. Други пък се дават по време на хранене, а трети с мляко. Но за да сте напълно сигурни прочетете листовката.В листовката също така можете да откриете информация за приема на антибиотици и други лекарства и през какъв интервал от време. Пак в листовката ще прочете как точно се разтварят гранулите, за да се получи сироп за малките деца. Неправилното разтваряне означава неточна доза, което означава или предозиране, или недостатъчно количество антибиотик.

Самолечението не е опасно

Това твърдение напълно погрешно, тъй като в никоя аптека няма да ви дадат антибиотик без рецепта, груба грешка е да се самолекувате с антибиотик особено ако става дума за дете. Лекарят най-добре знае кой антибиотик действа на предполагаемия причинител. При остри състояния не се препоръчва посявка тъй като за да се изолира съответния причинител са нужни не по-малко от три дни.

Цената е определяща за резултата

Не винаги широкоспектърните антибиотици е най-добрия начин за справяне с бактериална инфекция,а монопрепарат, който действа на съответния причинител. Широкоспектърните антибиотиците са не само по-евтини, но и по-безопасен за здравето. Добрият лекар се ориентира от прегледа за възможния причинител и изписва най-безопасното, но ефикасно лекарство. Което не е задължително да е скъпо.
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот VIVI » 07 Юни 2012, 13:28

Няма как да застана зад мнение - против антибиотиците, защото понякога без тях е невъзможно да оздравеем. Не съм съгласна по-скоро с това, че се изписват за най-малкото нещо, за застраховка, че здравословното състояние на пациента няма да се влоши. Това не ми харесва...
Задължително, ако някой от нас пие антибиотик, успоредно с него пие и пробиотик :idea: Антибиотиците унищожават и полезните бактерии в организма, особено ако са широкоспектърни, като по този начин се нарушава чревната флора. Необходимо е да има интервал от време между двата приема, на антибиотика и пробиотика, тъй като първия ще разруши втория и приема му се обезмисля. Обикновено спазвам интервал от порядъка на 3 часа. След като приключим с антибиотика, продължавам да давам пробиотик още няколко дена и така.
Що се отнася до страничните ефекти - кое лекарство няма такива?
VIVI
 
Мнения: 63
Регистриран на: 07 Мар 2012, 16:02

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот mimeto » 08 Юни 2012, 13:17

Съгласна съм с VIVI, с тази разлика, че аз не пия пробиотици :oops: Не че много често ми се е налагало да предприемам сериозни лечения, но все пак... Може би затова и не съм се замисляла, но живот и здраве вече ще знам. То да не ми се налага, но е хубаво да си информиран за тези неща.
mimeto
 
Мнения: 57
Регистриран на: 26 Апр 2012, 15:25

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот Silvi » 08 Юни 2012, 15:08

mimeto написа:Съгласна съм с VIVI, с тази разлика, че аз не пия пробиотици :oops: Не че много често ми се е налагало да предприемам сериозни лечения, но все пак... Може би затова и не съм се замисляла, но живот и здраве вече ще знам. То да не ми се налага, но е хубаво да си информиран за тези неща.

Вчера ми се наложи да купя антибиотик на съпруга си и честно казано се замислих от колко време не съм пила. Може би има повече от десет години и смея да твърдя, че за тия 10 години не съм се разболявала сериозно. Обикновено карам някаква настинка на крак и със солидна доза витамини потушавам всичко. Така, че аз съм твърдо против антибиотиците.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот Genoveva » 09 Юни 2012, 15:55

Винаги съм се чудила на онези, които да усетят леко неразположение и посягат към антибиотика. Ако сега лекуват с антибиотика болно гърло, след време ще им се наложи да лекуват черен дроб или бъбреци без да съзнават, че сами са се докарали до това състояние.
Genoveva
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Окт 2011, 20:50

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот ceciii » 12 Юни 2012, 13:23

Genoveva написа:Винаги съм се чудила на онези, които да усетят леко неразположение и посягат към антибиотика. Ако сега лекуват с антибиотика болно гърло, след време ще им се наложи да лекуват черен дроб или бъбреци без да съзнават, че сами са се докарали до това състояние.

А аз се чудя на лекарите, които изписват антибиотици за болно гърло :idea: Без рецепта как ще си го купиш? Макар, че знам за не един или два такива случая :shock: Моя позната редовно купува на дъщеричката си антибиотик за щяло и нещяло, което меко казано ме шокира. При най-невинната настинка детето пие антибиотици, за да не се влоши - ами после?! Не разбирам такива родители. Когато става въпрос за твоето здраве, както и да е, но когато се отнася за детето ти вече е съвсем друг въпрос :idea: Ако от малко го тъпчеш с антибиотици, как ще го лекуваш по-натам и дали изобщо му помагаш по този начин или по-скоро му вредиш :?: :!:
ceciii
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:43

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот southern_sun » 12 Юни 2012, 15:17

ceciii написа:
Genoveva написа:Винаги съм се чудила на онези, които да усетят леко неразположение и посягат към антибиотика. Ако сега лекуват с антибиотика болно гърло, след време ще им се наложи да лекуват черен дроб или бъбреци без да съзнават, че сами са се докарали до това състояние.

А аз се чудя на лекарите, които изписват антибиотици за болно гърло :idea: Без рецепта как ще си го купиш? Макар, че знам за не един или два такива случая :shock: Моя позната редовно купува на дъщеричката си антибиотик за щяло и нещяло, което меко казано ме шокира. При най-невинната настинка детето пие антибиотици, за да не се влоши - ами после?! Не разбирам такива родители. Когато става въпрос за твоето здраве, както и да е, но когато се отнася за детето ти вече е съвсем друг въпрос :idea: Ако от малко го тъпчеш с антибиотици, как ще го лекуваш по-натам и дали изобщо му помагаш по този начин или по-скоро му вредиш :?: :!:

Това не е най-лошото имам познато семейство, които всички се лекуват с един и същ антибиотик. Няма малко, няма голямо! И децата им са все болни!
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот Силвия Бояджиева » 01 Ное 2012, 21:12

VIVI написа:Няма как да застана зад мнение - против антибиотиците, защото понякога без тях е невъзможно да оздравеем. Не съм съгласна по-скоро с това, че се изписват за най-малкото нещо, за застраховка, че здравословното състояние на пациента няма да се влоши. Това не ми харесва...
Задължително, ако някой от нас пие антибиотик, успоредно с него пие и пробиотик :idea: Антибиотиците унищожават и полезните бактерии в организма, особено ако са широкоспектърни, като по този начин се нарушава чревната флора. Необходимо е да има интервал от време между двата приема, на антибиотика и пробиотика, тъй като първия ще разруши втория и приема му се обезмисля. Обикновено спазвам интервал от порядъка на 3 часа. След като приключим с антибиотика, продължавам да давам пробиотик още няколко дена и така.
Що се отнася до страничните ефекти - кое лекарство няма такива?



И аз съм съгласна с теб, само не бях чувала за този интервал незнам кои ти е казал , но на мен точно обратното ми казаха веднага след антибиотика да пия пробиотика...
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот Камелия » 02 Ное 2012, 15:00

Колкото по-малко използвам лекарства, толкова по здрава се чувствам. Антибиотиците не са желани в моето семейство!
Камелия
 
Мнения: 183
Регистриран на: 27 Мар 2012, 14:56

Re: Антибиотиците - за и против

Мнениеот Ваня_13 » 08 Ное 2012, 16:11

Ако лекуваш с антибиотици едно после лекуваш с друго последствията от антибиотиците. Твърдо против съм приема на антибиотици!
Ваня_13
 
Мнения: 140
Регистриран на: 18 Юни 2012, 13:59

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта