Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Хранителни режими за регулиране на тегло, видове диети, хранене при заболявания

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот dejavu » 03 Авг 2016, 15:01

rabotnata pchela написа:това е, че ми е доста трудно да се почувствам сита, ако съм яла само салата, или се изморявам после бързичко, въпреки че определено си усещам свежест. Малко по малко явно ще стават нещата :)


Няма как да станат бързо нещата, организмът и психиката ти трябва да приемат промяната. Засищането си е проблем, но яж въглехидрати, които засищат, като ориза.
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот rabotnata pchela » 04 Авг 2016, 11:25

dejavu написа:
rabotnata pchela написа:това е, че ми е доста трудно да се почувствам сита, ако съм яла само салата, или се изморявам после бързичко, въпреки че определено си усещам свежест. Малко по малко явно ще стават нещата :)


Няма как да станат бързо нещата, организмът и психиката ти трябва да приемат промяната. Засищането си е проблем, но яж въглехидрати, които засищат, като ориза.

Тази дума въглехидрати напоследък я срещам много често. Как ще наблегна на тях, вместо да се възползвам, че някои неща са ми непозволени и да се опитам да променя нящата с фигурата ми? Малко ми звучи като това да станеш вегетарианец, спираш месото и допираш до баниците. :) Искам да извлека всичко здравословно от промените, които ми предстоят, не да ям ориз с мръвки. :mrgreen:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот Rali_hr » 04 Авг 2016, 11:27

Не въглехидрати, а фибри трябват, за да бъде сит организма и да си извършва правилно функциите. Не че има лошо във въглехидратите, но малко ограничение от тях не биха навредили. Трудно ще ти бъде в началото да изключиш хляба, но не забравяй, че можеш даси правиш такъв от оризово брашно, от царевично, от лимец, а до колкото знам и ръжения хляб е с много ниско съдържание на глутен, та това може да ти бъде един вид спасение. :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот ramimni » 04 Авг 2016, 12:26

Трябва да се избягват и кафето и острите подправки, които дразнят стомаха и предизвикват отделянето на стомашни сокове. Ако не можеш без кафе, ще се наложи да се разделиш с него или поне драстично да го намалиш.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот Pipilota » 04 Авг 2016, 14:04

ramimni написа:Трябва да се избягват и кафето и острите подправки, които дразнят стомаха и предизвикват отделянето на стомашни сокове. Ако не можеш без кафе, ще се наложи да се разделиш с него или поне драстично да го намалиш.

какво общо имат подправките и кафето с глутена?! Това не е ли по-скоро при чревни и стомашни проблеми, като язви и гастрити?
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот klara » 05 Авг 2016, 12:54

Pipilota написа:
ramimni написа:Трябва да се избягват и кафето и острите подправки, които дразнят стомаха и предизвикват отделянето на стомашни сокове. Ако не можеш без кафе, ще се наложи да се разделиш с него или поне драстично да го намалиш.

какво общо имат подправките и кафето с глутена?! Това не е ли по-скоро при чревни и стомашни проблеми, като язви и гастрити?


Има общо. Зависи колко е тежка формата на глутеновата непоносимост, но ако предизвиква дразнене на стомаха и диария, трябва да се избягват храни и напитки с подобно действие, за да не влошат още повече нещата.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот iwoni » 08 Авг 2016, 14:08

По тази логика значи трябва да не се ядат и плодове като круши и сливи, които помагат за по-лесно изхождане. Неприятно е да си ограничен в храната, особено при глутеновата непоносимост, където пшеничният глутен се среща почти навсякъде, но за да се чувства добре човек, трябва да го прави.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот silver933 » 09 Авг 2016, 15:56

Само спирането на глутена, не е ли достатъчен, за да помогне на стомаха да функционира правилно, че чак вече иограничения и на плодовете и на зеленчуците да се налага?
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот YoLindi » 09 Авг 2016, 16:02

silver933 написа:Само спирането на глутена, не е ли достатъчен, за да помогне на стомаха да функционира правилно, че чак вече иограничения и на плодовете и на зеленчуците да се налага?


Зависи колко е тежка непоносимостта. Ако е лека, чак толкова драстични ограничения за постоянно едва ли се налагат. Сега има и такива форми, където може да доведе и до смърт, колкото и редки да са.
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Непоносимост към глутен.. и сега какво?

Мнениеот pravilno » 10 Авг 2016, 09:52

Много е тежко за децата, които страдат от това нещо. Възрастният човек разбира защо трябва да се ограничава, повече воля има да го прави, но едно детенце как да разбере, как да се съобразява. Много е трудно, докато го научиш.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

ПредишнаСледваща

Назад към Диети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта