Как да се отърва от дълговете си?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот Mauritius » 03 Авг 2016, 13:03

Имам голям проблем и не знам как да се справя. Чувствам се безсилен и в безизходна ситуация, затова ще ви помоля да проявите разбиране и да ме посъветвате как да изляза от това положение. Страшно много съм задлъжнял и все не успявам да изляза на чисто. Не играя хазартни игри, работя, но погасявам огромен заем за жилище, отделно дължа и на приятели и признавам, че доста се затруднявам да си направя сметката и все съм на червено. Писна ми вече и осъзнавам, че трябва да променя нещо, не мога да продължавам така. Моля ви, кажете какво да направя, от къде да тръгна, за да стабилизирам финансовото си положение? Удачно ли е например да взема друг кредит, за да си погася стари задължения? В момента изплащам заемите с най-голяма лихва. Правилно ли е това?
Mauritius
 
Мнения: 282
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 13:01

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот lussy » 03 Авг 2016, 13:35

Колкото и елементарно и непопулярно да звучи, седнете и си направете един списък или план какви приходи имате, какви разходи, колко ви остават пари и така като е пред вас по-лесно можете да видите какво можете да отделяте, от къде да спестите, за да погасявате заемите, от какво можете да спестите. Често си мислим, че знаем къде отиват парите ни, но не е съвсем така. Има покупки или забравени такси, които можем да премахнем и така да не ни отиват средствата на вятъра, а да ги вложим за каквото трябва.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот rabotnata pchela » 03 Авг 2016, 13:55

Минахме през това. :) Имахме големи кредитим, а дори още не сме стигнали до жилището. Един два месеца записвах за какво си харчим парите - обяд на работа, онея сладки от магазина и нез нам си какво. Ограничих половината разходи. :mrgreen: Ограничихме ги и изтеглихме друг заем, за същия период, който покрива всичите ни кредити и вноската е по-малка дори. :roll: Така че и рефинансирането не е лошо. :) успех и не харчи за глупости.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот dejavu » 03 Авг 2016, 14:46

Ако имаш възможност, започни втора работа, която няма да ти изстисква силити докрай, а ще ти носи все пак някакъв допълнителен доход и ще ти е в помощ. Добре правиш, че първо покриваш заемите с по-голяма лихва. Ако ги отлагаш тези плащания, стават по-големи и после ще ти е още по-трудно да ги погасиш.
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот Ваня Стойчева » 03 Авг 2016, 15:00

Щом кредитеи са големи, колкото и да си намалиш харченето няма да ти помогне особено, помисли за рефинансиране в по-добри условия, след като и лихвите са ти големи. провери в няколко банки искай и преференциална лихва. Скоро теглихме 30000 като получихме погасителен план отидохме в друга банка и искахме преференциална лихва, падна ни вноската с 10 лева, а на база целия период с около 600 :)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот PasDeDeux » 03 Авг 2016, 16:53

Може би рефинансирането е по-добрият вариант, отколкото да теглиш друг кредит, за да погасиш стар.
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот Rali_hr » 04 Авг 2016, 11:14

PasDeDeux написа:Може би рефинансирането е по-добрият вариант, отколкото да теглиш друг кредит, за да погасиш стар.

То и това може да е рефинансиране, но от друга банка, термина е същия. Миналата седмица го направихме - рефинансирахме кредит от една банка, като взехме кредит от друга на по-добри условия. ;)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот ramimni » 04 Авг 2016, 12:36

За мен е голяма грешка да взимаш нови и нови заеми преди да си погасил стар. Така все едно се затрупваш още повече и е по-трудно да излезеш от омагьосания кръг. Превръщаш се във вечния длъжник.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот Pipilota » 04 Авг 2016, 14:26

ramimni написа:За мен е голяма грешка да взимаш нови и нови заеми преди да си погасил стар. Така все едно се затрупваш още повече и е по-трудно да излезеш от омагьосания кръг. Превръщаш се във вечния длъжник.

Ама как ще е грешка? Ако аз ти дам на заем 100 лева и ти за 1 година трябва да ми върнеш 180, а друг ти предложи да ти даде тея 100 лева (защото предсрочно плащаш само остатъка от главницата), и ти после да му върнеш 120 защо да не го направиш?! :shock: Никой не съветва да изтеглиш нов кредит и да плащаш два.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как да се отърва от дълговете си?

Мнениеот klara » 05 Авг 2016, 12:49

Ако питате мен, най-добре да не се взимат никакви заеми :smile: . Вече 30 и косур години съм на тоя свят и винаги съм се пазила да не задлъжнея. това ми е голям страх. Досега съм успяла, дано и нататък да е така. И по квартири съм живяла, и съм пестила за храна и пак съм се оправила без борчове. Друго си е, когато човек знае, че разполага с по-голям доход и е спокоен, но на днешно време много бързо забравяме доколко можем да си позволим да си купим нещо и дали наистина ни трябва. От това идват проблемите.
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта