Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Мнениеот borkova » 04 Авг 2016, 14:51

След пет години ми предстои пенсиониране и вече бях започнала да си блъскам главата как ще събирам нужните документи и удостоверения от местата, където съм работила през годините, когато попаднах на една интересна с оглед на това, което ми предстои, информация. Предложенията на кандидат-шефа на НОИ са институцията да уведомява година-две преди пенсионирането им хората, че наближава този период и какви документи да си подготвят. След няколко години се предвижда и да се спре с тази практика гражданите да събират нужните бумаги, а НОИ сам да си ги набавя от обща база данни. Виж, за размер на пенсии не се говори, но смятам, че и това не е малко облекчение и доста ще е в помощ на хората, ако се направи.
Като знаем колко са недоверчиви и предпазливи българите, вие взимате ли си нужните документи за пенсия, когато напускате дадено работно място, за да не ви се налага после да издирвате дадена фирма, която може и да не функционира вече? Смятате ли, че това е необходимо или разчитате на държавните архиви, които трябва да съхраняват и подобна информация? Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Мнениеот Lollipop » 04 Авг 2016, 15:16

Е, разбира се, в наши дни всичко може да става електронно, защо трябва да се затормозяват хората. Разбира се, ч ене трябва те да се заимават с такива глупости, сега всичко трябва да става електронно.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Мнениеот asdddwww » 04 Авг 2016, 15:59

Доста е тъпо това, че трябва да обикаляш години наред ад си тъсиш документите и т.н. то може и да ги няма, може собствениците да са заминали, да са ги забутали и какво ли още не. Трябва да се върши електронно, нали винаги е имало сверка кой какво получава
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Re: Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Мнениеот irka » 04 Авг 2016, 16:30

Далече ми е до пенсия, но като съм напускала от дадено място, винаги съм си искала така наречените УП-та. Май вече не се водят така, промениха го. По-добре да ги имам, отколкото след години да обикалям и да издирвам съответните фирми, които вече може и да не съществуват. Те са длъжни да правят архив, но знае ли човек, всичко се случва. А това ако стане, каквито предложения има, ще е много добре. Само някой трябва да си прави труда да ги вкарва тези данни, предполагам, че работодателите трябва да ги задължат да го правят.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Мнениеот svetlozara » 04 Авг 2016, 17:12

не знам що това не го узаконят. т.е напускаш и си вземаш необходимия набор от документи, иначе иди търси тея хора след сто години.. :-| Те може ида са умрели до тогава.
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Трябва ли да се свали отговорността от гражданите за набавянето на удостоверенията при пенсиониране?

Мнениеот mangusta » 05 Авг 2016, 09:38

За да има обща база данни, от която НОИ да си взима необходимата документация, работодателите трябва да ги задължат да вкарват данните за всеки напуснал техен служител. Както са длъжни да уведомят за всеки новоназначен, защо да не го правят и другото? За мен това е работещо и доста добро като идея. Ще спестят много на хората. Дано да го направят!
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23


Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта