Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот silver933 » 09 Авг 2016, 15:16

И ние си хапваме чия, от скоро, в началото ми беше много странно и лигаво. Сега обаче слагаме много често по различни глазури дори и в торти, а и в сладолед. :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Lyomi » 09 Авг 2016, 17:18

Като е толкова широкоприложима чиата, колко често, например в седмицата или като количество, трябва да се яде, за да имат ефект нейните полезни свойства?
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Yunona » 10 Авг 2016, 14:25

Lyomi написа:Като е толкова широкоприложима чиата, колко често, например в седмицата или като количество, трябва да се яде, за да имат ефект нейните полезни свойства?


Препоръчителната доза е 1-2 супени лъжици на ден - така максимално добре се усещат ползите от нея. Съвсем не е нужно да се консумира всеки ден, но пък е чудесна добавка към храната в много активните дни (в които тренираме по-сериозно например). 3-4 пъти в седмицата е достатъчно (все пак трябва да ядем и други неща :) ).
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Kaya » 10 Авг 2016, 14:43

Yunona написа:
Lyomi написа:Като е толкова широкоприложима чиата, колко често, например в седмицата или като количество, трябва да се яде, за да имат ефект нейните полезни свойства?


Препоръчителната доза е 1-2 супени лъжици на ден - така максимално добре се усещат ползите от нея. Съвсем не е нужно да се консумира всеки ден, но пък е чудесна добавка към храната в много активните дни (в които тренираме по-сериозно например). 3-4 пъти в седмицата е достатъчно (все пак трябва да ядем и други неща :) ).

Какви ползи се усещат от чията? :roll:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Yunona » 10 Авг 2016, 16:17

Kaya написа:Какви ползи се усещат от чията? :roll:


По-горе са споменали ползите - подобрената перисталтика например е нещо, което се усеща веднага.
Повишена физическа издръжливост - чията дава енергия за дълго време. Много богата е на протеини, тоест съдейства за изграждане на мускулна тъкан и предпазва от загубата и в резултат на продължителни тренировки. Тези три неща са напълно достатъчни и важни за мен, за да я включа в менюто си :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот S_Milenska » 10 Авг 2016, 17:23

Определено ми запали интереса, но не обичамд а ям никакви овесени ядки, особено с кисело мляко после имам киселини. :) как мога да я сложа, в салата само? :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Mon_ton » 11 Авг 2016, 08:52

Чията не е само за овесените ви ядки. Може да я слагате в смути, в салата, дори и ако правите някакво кремче вътре да сложите малко. :) Дори ако правиет някакви сладки, може да сложите и чия. Аз правя с овесени ядки, фурми и няколко лъжици чия, брашно от рошков или какао, малко стафиди. Блендирам всичко и оформям, после в хладилника и стават страхотни и здравословни. :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот klara » 11 Авг 2016, 09:27

Направо съм изумена колко много варианти има употребата на тези дребосъчета :grin: . Мога да използвам чиата почти навсякъде, което е голямо улеснение за мен. Поразрових се из интернет и прочетох, че тя е много полезна. За отслабване, подобрява работата на червата, на щитовидната жлеза, на сърцето, при диабет тип 2. Съдържа много витамини, омега 3 мастни киселини, желязо, калций. Това си е едно малко чудо. Само не разбрах, защо не трябва да се приемат повече от 1-2 чаени лъжици на ден, какви са страничните действия, ако се поеме повече? Явно приятелката ми е направила страхотен подарък :grin: !
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Yunona » 11 Авг 2016, 11:11

klara написа:Направо съм изумена колко много варианти има употребата на тези дребосъчета :grin: . Мога да използвам чиата почти навсякъде, което е голямо улеснение за мен. Поразрових се из интернет и прочетох, че тя е много полезна. За отслабване, подобрява работата на червата, на щитовидната жлеза, на сърцето, при диабет тип 2. Съдържа много витамини, омега 3 мастни киселини, желязо, калций. Това си е едно малко чудо. Само не разбрах, защо не трябва да се приемат повече от 1-2 чаени лъжици на ден, какви са страничните действия, ако се поеме повече? Явно приятелката ми е направила страхотен подарък :grin: !


Аз четох, че оптималната доза е 1-2 супени лъжици на ден... Повече не е необходимо, защото чията е с висока хранителна стойност и с това количество се задоволява повече от 1/3 от нуждата от фибри и протеини например. Пък и е възможно, ако се прекали с нея, да се предизвика стомашен дискомфорт (или финансов, защото не е от най-евтините продукти :) )
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Подариха ми чиа - какво да правя с нея?

Мнениеот Rali_hr » 11 Авг 2016, 12:54

Финансовия дискомфорт придружен със стомашен изглежда още по-страшно. :mrgreen:
Сега на въпроса, ако си купя ЧИЯ от ЛИдл където има едни много изгодни опаковки, добре ли е, или трябва да купя възможно най-скъпата на пазара?
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта