Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот silver933 » 09 Авг 2016, 15:12

Синът ми е на 2 и половина и още не говори. Показва какво иска, разбира всичко, но не издава никакъв звук. Никога не е гукал и не е казвал нищо,а сега всичко, което казва е едно "ъъъъъъъ" и сочене. :roll: Жена ми все се успокоява, покрай разни там комшийки, че скоро ще почне да говорим, само че аз не виждам напредък, а само едно мучене.
Вие какво бихте ни посъветвали, за какво да гледаме, кога е времето да се обърнем към специалист и от логопед ли имаме нужда или от психолог?
Някой от вас ако е минал през това също ще е от полза!
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот zagrijena » 09 Авг 2016, 15:34

Не искам да ви плаша, но това е един от признаците за аутизъм. Ако сте забелязали и други съмнителни признаци, които не са присъщи за дете на тази възраст, не се бавете и се обърнете към специалист. По-добре да проверите, отколкото да се заблуждавате, че всичко е наред и времето да минава. Успех!
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот Snejna » 09 Авг 2016, 16:11

zagrijena написа:Не искам да ви плаша, но това е един от признаците за аутизъм. Ако сте забелязали и други съмнителни признаци, които не са присъщи за дете на тази възраст, не се бавете и се обърнете към специалист. По-добре да проверите, отколкото да се заблуждавате, че всичко е наред и времето да минава. Успех!

МНого крайно изказване. Детето може да няма никакви проблеми, за да е от признаците на аутизъм, най-малкото трябва да се обърне внимание на още куп неща:
- Дали детето играе с други деца и търси контакта с тях
- Дали е имало проблеми с прохождането
- появяването на първия зъб
-дали е гукало
- дали се е обръщало и е било активно като малко
- изпълнява ли команди или не
и чак след всички тези отговори, може да се сочи 'аутизъм'. До тогава, ако детето си отговаря, активно е и няма притеснителни неща, то най-вероятно не иска да говори или му липсва социална среда, която да го подтикне към разговор.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот YoLindi » 09 Авг 2016, 16:25

Малко странно да няма социална среда, защото най-малкото в такава възраст е обградено от родители, баби и дядовци и дори да няма приятелчета, с които да играе, общува с роднините си. Ако и с тях не иска да изговаря думички, а само гука и издава звуци, основателно се притеснява бащата. Всяко дете е различно, Айнщайн на 5 е проговорил, та знае ли човек. Но усещанията на родителите обикновено не лъжат.
YoLindi
 
Мнения: 447
Регистриран на: 02 Окт 2013, 12:28

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот viking » 10 Авг 2016, 09:43

Проверете му слуха, това също може да е причина.
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот Pipilota » 10 Авг 2016, 10:08

YoLindi написа:Малко странно да няма социална среда, защото най-малкото в такава възраст е обградено от родители, баби и дядовци и дори да няма приятелчета, с които да играе, общува с роднините си. Ако и с тях не иска да изговаря думички, а само гука и издава звуци, основателно се притеснява бащата. Всяко дете е различно, Айнщайн на 5 е проговорил, та знае ли човек. Но усещанията на родителите обикновено не лъжат.

Това успокоение, как Айнщайн е проговорил на 100 е толкова излишно, а се казва постоянно, като успокоение. :mrgreen:
Всъщност, големият ми син проговори много късно, чак когато тръгна на градина, защото до тогава нямаше общуване с никой. Т.е. аз знаех какво искаше и му го давах без да е необходимо да ми го каже, защото го разбирах. В градината не беше така, там никой не го разбираше и почна да говори едва след това, когато се наложи да се справя сам и да казва какво иска. :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот irka » 10 Авг 2016, 11:15

Pipilota написа:
YoLindi написа:Малко странно да няма социална среда, защото най-малкото в такава възраст е обградено от родители, баби и дядовци и дори да няма приятелчета, с които да играе, общува с роднините си. Ако и с тях не иска да изговаря думички, а само гука и издава звуци, основателно се притеснява бащата. Всяко дете е различно, Айнщайн на 5 е проговорил, та знае ли човек. Но усещанията на родителите обикновено не лъжат.

Това успокоение, как Айнщайн е проговорил на 100 е толкова излишно, а се казва постоянно, като успокоение. :mrgreen:
Всъщност, големият ми син проговори много късно, чак когато тръгна на градина, защото до тогава нямаше общуване с никой. Т.е. аз знаех какво искаше и му го давах без да е необходимо да ми го каже, защото го разбирах. В градината не беше така, там никой не го разбираше и почна да говори едва след това, когато се наложи да се справя сам и да казва какво иска. :)


Това няма как да стане. Колкото и да си предугаждала желанията, няма как да не си казвате нищо, все някакви въпроси сте си задавали. За да не проговори детето в такъв случай, трябва да не е чувало и една дума от никого. Няма как да стане. Дори глухонемите общуват със звуци и знаци.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот rabotnata pchela » 10 Авг 2016, 12:08

Мда, точно по тоя път сме минали. Синът ми мучеше само, от време на време. Ни мама, ни тате, нито "да", "не", "ам" не съм му чула да му излезе от устата. И така дълго време, около 2 години и половина почна да ми казва "дада". Това бях аз. Не е имал необходимост да ми говори, наистина отговарях на всички негови нужди без да се налага да прави нещо специално.
irka написа:Това няма как да стане. Колкото и да си предугаждала желанията, няма как да не си казвате нищо, все някакви въпроси сте си задавали. За да не проговори детето в такъв случай, трябва да не е чувало и една дума от никого. Няма как да стане. Дори глухонемите общуват със звуци и знаци.

Та, това Irka Има как да стане. :) И то стана, вече преди 5 години, в моя случай. Не ми казваше НИЩИЧКО. Бях решила до 3 години, ако не проговори бягаме вече на логопед и т.н. точно защото, както е казала Снежи, нямаше никакви други симптоми на аутизъм, които са доста характерни. И така, възможно е, чак се ядосах, че нямало как да стане, доообре, щом казваш. :)
Silver933, Помислете добре какво му се случва, дали не е стресиран, дали няма проблеми със слуха, може да има проблеми и с юздичката под езика и да изпитва болка, когато се опитва да говори. Може да отидете и на специалист,а ко си много неспокоен, но според мен, ако останалото ви е наред, може да почакаш до 3 години и тогава да търсите помощ. :) Но в никакъв случай не го оставяйте на това, че ще порасне.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот puhcheto » 10 Авг 2016, 13:56

Те затова хората казват, че всяко дете е различно, но това не означава, че родителите трябва да лежат на това уше. Нещата са много индивидуални и трябва да се реагира според обстоятелствата.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Синът ми е на 2 и половинаи не говори

Мнениеот Дора.Златева » 10 Авг 2016, 17:48

Здравей,моя син също проговори късно,но сега немлъква.Аз също бях много притеснена и се посъветвах с логопед.Тя ме посъветва да спрат игрите на телефони, таблети дори анимацията и да започне занимание с ръце(конструктори,пъзели....т.н)
Дора.Златева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Авг 2016, 17:41

Следваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта