Кога проговаря детето?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот Силвия Бояджиева » 21 Яну 2012, 11:15

southernsun написа:А ако не му се разбира или не изговаря чисто някоя буква трябва ли да се притеснява майката и да търси помощта на логопед или се иска търпение?



Много индивидуално е за всяко дете, но по принцип до 3г възраст е хубаво да прави поне няколко изречения, ако има до тогава проблем и не говори нищо е хубаво да се обърнете към специалист!
Аз имам две момченца едното е на 6г, друото на 2.6г.
Големия ми син на 2г вече водехме диалог горе долу с него много добре общуваше, но имаше неща който само аз му разбирах :)
Малкия когато беше на 1.4г като искаше нещо само бучеше, но казваше доста думички, когато стана на две започна изведнъж да прави изречения после започна всичко да повтаря а сега си говори много :) , но има неща които само аз му ги разбирам!
Дори започнахме с ?-са Защо, това вече са по задълбочаващи ?-си за тях и по принцип започват да питат към 3г възраст на всяка дума на всеки отговор Що , понякога е много изнервящо да отговориш на всички Щота :lol:
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот ogi-smile » 21 Яну 2012, 12:36

С нетърпение очакваме детето ни да произнесе първите си думички и да се научи да назовава какво иска и какво го притеснява. Когато малкото бебе плаче и не знаем, от какво е провокиран този плач неминуемо си мислим: „Кога ще пораснеш и ще започнеш да си казваш какво те мъчи?”. Това е въпрос, на който за съжаление няма точен отговор, защото всяко дете се развива индивидуално и произнасянето на първите думички може да започне още на 8 месечна възраст при някои малчугани, докато други упорито мълчат до две – три годишна възраст.През последните години се наблюдава тенденция на късно проговаряне сред децата и докато нашите родители си спомнят как на една годинка ние сме боравели умело с няколко думички, а на годинка и половина вече сме образували словосъчетания от думи, то нашите наследници на година – година и половина упорито мълчат. Причините за това явление може да са много, но най-очевидната причина е огромното море от информация, която ежеминутно залива все още незрялата нервна система на бебето.
Аватар
ogi-smile
 
Мнения: 284
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:05

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот Силвия Бояджиева » 21 Яну 2012, 12:59

Едно от най-важните неща за по-бързо проговаряне на детето е постоянно да му говориш и да му обесняваш всяко нещо което правиш, да му четеш приказки нищо, че е малко, да му пееш песнички!Това помага много и е доказано сега ще споделя една статия с вас по темата!Детенцето има и проблем, но с голяма упоритост маиката постига резултат, а когато няма проблем е още по лесно, но с детето трябва да се общува постоянно като се започне още от корема на маиката!

http://www.purvite7.bg/articles/view/92 ... html?rc=60

Много е дълга за това ви слагам линка, който желае може да я прочете!Аз лично много се разчуствах на чутото и тогава осъзнах, че всъщност аз не говоря достатачно с моите деца и от тогава започнах! ;)
Жената с характер ,плаши слабите мъже, но подлудява силните !
Аватар
Силвия Бояджиева
 
Мнения: 108
Регистриран на: 17 Яну 2012, 19:17

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот Devora » 08 Фев 2012, 10:12

Всяко дете проговаря по различно време..моята дъщеря проговори по късно от братовчедка си,която е по малка от нея с 3 месеца..
Но сега 1година по късно дъщеря ми говори много повече..не мисля че има значение възрастта,на която проговарят,разбира се че е за притеснение детето да е над 1 година и да не казва нищо...
Devora
 
Мнения: 43
Регистриран на: 08 Фев 2012, 09:08

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот teddy » 26 Мар 2012, 16:44

Съгласна съм, че при всяко дете е различно, но все пак мама, тати, баба и т.н. би трябвало до годинката вече да се казват.
Повечето ни приятели са с малки деца и наистина всяко се развива по различен начин във времето. Моята дъщеричка е на 2 годинки и 5 месеца и не спира да говори. Имаме приятели с 2-годишна кукла, която почти не говори, сина на други пък е на годинка и малко, и вече казва доста неща... Много е относително.
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот palechka » 25 Апр 2012, 13:59

Детето проговаря тогава, когато е готово, освен ако няма някакъв проблем, което е трудно да се установи поне до 3-тата годинка. Много родители се притесняват излишно, защото друго дете на тяхната възраст вече говори с изречения, а тяхното повтаря отделни думички... Важното е да се говори на детето, независимо колко е малко. Да му обяснявате какво правите в момента, защо го правите и т.н., независимо, че то няма да ви отговори. А и нека не забравяме, че децата не се правят по калъп и всяко се развива с различни темпове.
palechka
 
Мнения: 67
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:31

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот Silvi » 25 Апр 2012, 14:29

palechka написа:Детето проговаря тогава, когато е готово, освен ако няма някакъв проблем, което е трудно да се установи поне до 3-тата годинка. Много родители се притесняват излишно, защото друго дете на тяхната възраст вече говори с изречения, а тяхното повтаря отделни думички... Важното е да се говори на детето, независимо колко е малко. Да му обяснявате какво правите в момента, защо го правите и т.н., независимо, че то няма да ви отговори. А и нека не забравяме, че децата не се правят по калъп и всяко се развива с различни темпове.

Е според мен ако родителите подхождат много деликатно и целенасочено към възпитанието на детето си. Когато се занимаваш достатъчно с детето си, четеш му, обясняваш му детайлно ще видиш наистина много добри резултати след това.
Silvi
 
Мнения: 234
Регистриран на: 04 Яну 2012, 16:02

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот bobito » 02 Май 2012, 16:49

Silvi написа:
palechka написа:Детето проговаря тогава, когато е готово, освен ако няма някакъв проблем, което е трудно да се установи поне до 3-тата годинка. Много родители се притесняват излишно, защото друго дете на тяхната възраст вече говори с изречения, а тяхното повтаря отделни думички... Важното е да се говори на детето, независимо колко е малко. Да му обяснявате какво правите в момента, защо го правите и т.н., независимо, че то няма да ви отговори. А и нека не забравяме, че децата не се правят по калъп и всяко се развива с различни темпове.

Е според мен ако родителите подхождат много деликатно и целенасочено към възпитанието на детето си. Когато се занимаваш достатъчно с детето си, четеш му, обясняваш му детайлно ще видиш наистина много добри резултати след това.

Подкрепям напълно мнението ти! На детето трябва да се говори, независимо дали то може да ти отговори или не. На дъщеричката си не съм спряла да й говоря и по-точно разговарям с нея като с голям човек, нищо че още няма 3 годинки. Едни познати все се оплакват, че детето не говори, а майката по цял ден стои пред компютъра и въобще не се занимава с него. Е, как да проговори милото, то за него сигурно е нормално да си мълчат вкъщи, за да не "притеснява" мама с излишни приказки. Не разбирам такива хора - като си решил да имаш дете, не прави компромис с него, а с всичко останало. Детето винаги трябва да е на първо място и ако има някакви проблеми, родителите сме хората, които трябва най-правилно да ги индикират и да предприемем необходимите мерки. Нашата мома е такава бъбривка, не й спира устата и много й се радвам, но наистина отделям време само и единствено за нея, и не бих го заменила за нищо на света :) Моментите изкарани с детето ми са единствени и незаменими, и така би трябвало да е за всеки родител!
bobito
 
Мнения: 84
Регистриран на: 17 Апр 2012, 14:22

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот roshlata » 03 Май 2012, 08:59

Всеки момент очаквам да родя и въпреки, че съм бременна не спирам да говоря на малката си принцеса :) Пускам й и музика - има една музикална играчка с много нежна бебешка мелодия и я слагам до корема си, за да я слуша. Чела съм, че като свикне бебето с определена мелодия и след това, ако се разплаче се успокоява слушайки я. Отстрани сигурно изглеждам като луда, защото си говоря сама, но го правя само вкъщи :mrgreen: А и вярвам, че мъничето ме чува и по-лесно ще разпознава гласа ми, след като се роди.
И според мен е много важно да се говори на детето, да му се обяснява, за да свиква и то да общува с нас.
roshlata
 
Мнения: 51
Регистриран на: 29 Мар 2012, 15:46

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот mecana » 11 Юни 2012, 14:24

Моят синковец проговори сравнително рано, беше на по-малко от две годинки, когато започна да говори с цели изречения. На моя приятелка сина й е близо 3-годишен и все още не говори, а тя започна много да се притеснява. И как няма, аз също бих се притеснила. Не знам кога е необходимо да се потърси специализирана помощ и докога трябва да се изчаква, но определено е притеснителна ситуацията, в която виждаш как връстниците на детето ти общуват свободно, а твоето не казва дори мама... Дай Боже всички тревоги да останат зад гърба им, защото никак не им е лесно.
mecana
 
Мнения: 115
Регистриран на: 20 Апр 2012, 16:46

ПредишнаСледваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта