Кога проговаря детето?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Кога проговаря детето?

Мнениеот Greenfly » 21 Окт 2011, 11:20

Имам племенник на почти година, сега е много забавен, опитва се да казва "мама", "тата", но ми е интересно кога ще му се разбира какво казва? Бръщолеви си някакви негови си неща, обяснява се на играчките си, но кога ще почна да го разбирам?
Аватар
Greenfly
 
Мнения: 20
Регистриран на: 24 Авг 2011, 12:34

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот qproin » 26 Окт 2011, 23:58

сигурно ще мине време докато го разбереш, ама и не бързай, че като започнат веднъж не млъкват :lol:
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот valiart » 27 Окт 2011, 12:53

Много индивидуално е кога ще проговори детето.Зависи от средата в която живее и по начинът на общуване с околните. Общуването им с деца на тяхната възраст също спомага за тяхното развитие, тъйкато на детето е дадена възможност да се сравнява с тях.Но мисля , че до три годишна възраст детето трябва да общува свободно и да прави сложни изречения и разлика във времената.
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот southern_sun » 27 Окт 2011, 13:26

А ако не му се разбира или не изговаря чисто някоя буква трябва ли да се притеснява майката и да търси помощта на логопед или се иска търпение?
southern_sun
 
Мнения: 1182
Регистриран на: 31 Мар 2011, 21:36

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот qproin » 27 Окт 2011, 15:40

southernsun написа:А ако не му се разбира или не изговаря чисто някоя буква трябва ли да се притеснява майката и да търси помощта на логопед или се иска търпение?

Според мен зависи за каква възраст става въпрос, а съм забелязала че много често децата с цел да им се обръща внимание се глезят и изговарят погрешно някои думи. Познавам едно детенце, което като се превъзбуди дори започва да заеква, а иначе си говори много добре.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот valiart » 27 Окт 2011, 16:35

В по-малка възраст на всички деца им е трудно да изговарят конкретни букви, думи. Аз например, като малка не съм можела да кавам бувата В. А се казвам Валя. Като са ме питали как се казвам и аз, Аля :lol: Забелязвам, че и при други деца го има това. Не е само с прословутото "Р" . По сложни думи също няма как да могат да ги изговорят, като хеликоптер, аквариум, водовъртеж и подобни, за това смятам че не е проблем. Може да се обърнете към логопед към 6 година, преди да тръгне на училище, защото до тогава май обичат да си се гивизундрят :D
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот bisertaskov » 03 Ное 2011, 19:04

Greenfly написа:Имам племенник на почти година, сега е много забавен, опитва се да казва "мама", "тата", но ми е интересно кога ще му се разбира какво казва? Бръщолеви си някакви негови си неща, обяснява се на играчките си, но кога ще почна да го разбирам?

И при нас е така малкия е на 1 година и 2 месеца говори само разни срички,педиатърката ни каза че това е нормално все още.
Дръж главата си ниско наведена (скромност), очите да гледат високо (амбиция), устата затворена (спокойствие); изгради себе си върху синовно уважение и помагай на другите.
bisertaskov
 
Мнения: 588
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:22

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот Margo » 04 Ное 2011, 09:51

Моето дете проговори малко след като навърши една годинка. Докато растеше съм изчела де що има литература за психичното и физическото развитие.Проговарянето е пряко свързано с прохождането, колкото по-рано проходи детето толкова по-рано ще проговори. Един съвет от мен: Не говорете на децата си като на бебета, ако искате детето ви да говори чисто и да му се разбира. Говорете му като на възрастен човек и ще видите как малкото ви бебенце е вече детенце :)
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот valiart » 14 Ное 2011, 20:34

bisertaskov написа:
Greenfly написа:Имам племенник на почти година, сега е много забавен, опитва се да казва "мама", "тата", но ми е интересно кога ще му се разбира какво казва? Бръщолеви си някакви негови си неща, обяснява се на играчките си, но кога ще почна да го разбирам?

И при нас е така малкия е на 1 година и 2 месеца говори само разни срички,педиатърката ни каза че това е нормално все още.


Разбира се, че е нормално - да рецитира ли искате :lol:
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Кога проговаря детето?

Мнениеот tweety » 21 Яну 2012, 10:29

Проговарянето е процес, който вълнува всички е семейството, изговарянето на първата думичка е събитие, с което всяка майка се гордее.
Трябва да знаете, че гукането е почти автоматичен и рефлекторен процес - гукат и глухите деца, макар, че след това не развиват реч по естествен начин т.е. проговарят.
За същинско проговаряме говорим,когато имаме контролиран и съзнателен речеви акт на общуване - назоваване на предмет или възрастен с най-малко две срички.
Около първата си година бебето разбира и бебето разбира нещата и техните наименования, но все още не може да ги назове.До първата си година бебето разбира много повече от колкото може да изкаже, има определен набор от думи и се мъчи да използва речта по предназначение. Не бива да ви тревожи това, че бебето има едни и същи срички за два различни предмета- в началото това е напълно нормално, но след това се забелязва речево диференциране. Интелекта и речта са много сложно структурирани психични образования, които следват своята логика на строеж.
Обикновено бебетата, търсят преднамерено контактите с околния свят и комуникират по всички възможни начини - плач, усмивка, звуци, пипане.

Специалист може да потърсите, когато е налице липса на общуване, а не когато бебето не е проговорило навреме, според роднини и съседи, не си фантазирайте, че вашето дете може да страда от малоумие или аутизъм, просто проверете дали е така.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Следваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта