Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот anetageorgieva » 08 Май 2017, 17:50

С мъжа ми решихме да си купуваме апартамент. Харесахме си един апартамент в този жилищен компелкс , който ще бъде готов следващата година. Нямаме достатъчно пари, ще ни трябват около 120 000 - 130 000 лева, но по-добре да изтеглим кредит, който да изплащаме няколко години, отколкото да сме цял живот на квартира.
anetageorgieva
 
Мнения: 119
Регистриран на: 08 Сеп 2016, 19:35

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Ваня Стойчева » 09 Май 2017, 09:45

Сериозна сума. Но защо не потърсите имот, който тепърва ще се строи, или този е такъв? Но в случаите, когато се купува още на проект или на дупка е много по-евтино, отколкото, когато се купи готово. Могат да се спестят поне 20% от цената.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Локумът » 09 Май 2017, 11:35

Зависи от много фактори, ако искаме по-голяма сигурност е добре жилището да е собствено, обаче, както е казала Юнона още в началото на темата, когато жилището е купено, ние оставаме само там в него, а не използваме други възможности, които имаме.
Но все пак, дори едно жилище да е собствено, то винаги може да бъде отдадено под наем и да се премести човек на друго място. :mrgreen: А така я има гаранцията, че на старини ще има къде да се живее. За млади хора под 30 години е безсмислено да се бърза с купуването на жилища, защото може много да ограничи възможностите пред вас, които трябва да се поемат и като рискове на младини.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Notification » 09 Май 2017, 15:51

Много ясно, че задължително жилище , което е лично и е купено. много по-сигурно е. Ако не се купи когато си млад,кога ще г о купиш и най-вече как?
Notification
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Мар 2017, 14:29

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот vanessa_ » 10 Май 2017, 10:36

И аз винаги бих предпочела собствено жилище, но както казвате и вие, то много ограничава. По-трудно е човек да замине в друг град или в друга държава, ако има собствен дом. А когато е без такъв е по-мобилен за повече възможности.
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Lili_pili » 10 Май 2017, 12:14

Жилище разбира се е добре да се купи, за да има човек къде да се прибере, когато остарее. :lol:
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Lili_gagarin » 10 Май 2017, 14:32

И двете. Аз живея под наем в София, не ми харесва града за остаряване и дългосрочен живот. Имам апартамент в родния ми град, който започнах да си купувам още с първата ми работа, родителите ми дадоха малка част от парите за първоначалната вноска. Миналата година го изплатих, а сега обмислям покупката на малка вила. Заплатата ми в столицата е по-добра от тази, която бих вземал в родния ми град.
Lili_gagarin
 
Мнения: 135
Регистриран на: 27 Яну 2016, 16:01

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Pipilota » 10 Май 2017, 21:08

На младини е по-лесно, с времето нещата се променят, за мен е важно да имам жилище, което знам, че е мое и че мога да разчитам на това, че е изплатено до толкова, че децата ще могат да станат студенти. :mrgreen:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Jolene » 11 Май 2017, 11:27

в собствено жилище задължително. Все пак дома трябва да е това, около което се въртим, защо да е ограничаващо, много градове имат възможности за реализация, а някои професии дори не изискват конкретно място.
Jolene
 
Мнения: 156
Регистриран на: 30 Апр 2017, 07:59

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот anetageorgieva » 26 Май 2017, 10:39

Ваня Стойчева написа:Сериозна сума. Но защо не потърсите имот, който тепърва ще се строи, или този е такъв? Но в случаите, когато се купува още на проект или на дупка е много по-евтино, отколкото, когато се купи готово. Могат да се спестят поне 20% от цената.


Каква е разликата? Дали е започнат или още не е? Дори и започнатите са много по-изгодни от вече готовите.
Относно останалите коментари, не мисля, че жилищет те задължава да останеш там, където си. Винаги можеш да го продадеш или да го пуснеш под наем.
anetageorgieva
 
Мнения: 119
Регистриран на: 08 Сеп 2016, 19:35

ПредишнаСледваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта