Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Ваня Стойчева » 26 Май 2017, 11:09

anetageorgieva написа:
Ваня Стойчева написа:Сериозна сума. Но защо не потърсите имот, който тепърва ще се строи, или този е такъв? Но в случаите, когато се купува още на проект или на дупка е много по-евтино, отколкото, когато се купи готово. Могат да се спестят поне 20% от цената.


Каква е разликата? Дали е започнат или още не е? Дори и започнатите са много по-изгодни от вече готовите.
Относно останалите коментари, не мисля, че жилищет те задължава да останеш там, където си. Винаги можеш да го продадеш или да го пуснеш под наем.

Аз разбрах, че става въпрос за готов блок вече, имам предвид, че тези, които са сега още в строеж са по-изгодни и колкото по в началото е строжа, толкова по-изгодни са цените.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Malina » 28 Юли 2017, 14:31

Много е скъпо в наши дни човек да си купи жилище. Не е нормално един нормален апартамент да струва колкото 100 заплати... ами как ще се живее? 100 заплати не са никак малко... и то без да броим, че трябва и ремонт. При нас поне, заплатите са около 700 лева средно (реалните), атристайните апартаменти са над 70 000.... как става номера?
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Локумът » 31 Юли 2017, 11:22

Зависи от възможностите, имам познати с по 5-6 апартамента, щото имат пари да си ги купят и пускат наематели там. Аконямаш пари си преценяш, но все трябва да се мисли и за старините.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот mix_twix » 04 Авг 2017, 10:09

на 100% съм за заема. Още на 25 години взех жилището си .. и вече 7 години по-късно е почти изплатено. Без деца, все още, лесно се справям с вноските, нямам излишни разходи и винаги мога да реша самия аз от какво да се лиша. Имам още 5 години и ще го изплатя. Дори и да имам деца, доходите са ми по-добри, отколкото в началото и в момента поркивам по-голяма част от кредита. Ако реша да се преместя в друг град, този апартамент винаги ще емясто, на което мога да се върна и мога да отдам под наем, за да вземам пари за него. :mrgreen:
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Kaya » 10 Сеп 2017, 17:27

Нищо не може да се сравни с това да имаш собствено жилище. Понякога наема излиза колкото и заема, зависи пак кой какво търси. Не трябва обаче да се купува и да се взема нещо повече, отколкото човек може да си позволи. Нерядко виждам купувания на апартаменти, които вземат повече от половината доходи на семейството. Не издържат дълго никога..
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Snejna » 05 Яну 2018, 11:39

Зависи от много неща, на кое място сте, колко искате да се обвържете с някое място.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот kauda » 16 Яну 2018, 12:56

Добре е сравнително на млади години да се помисли за жилището, че после с годиините е по-трудно, да не говорим, че има и вероятно да спаднат малко възможностите, не се знае, ако изкочи нещо непредвидено. А и когато семейството порасне, разходите стават повече.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот miron » 11 Май 2018, 15:07

Ми много фактори, аз също съм привърженик на собствеността, но ако съм в град, в който съм за кратко няма а тръгна да си вземам жилище , много ясно.
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Наем или заем? Дали да изберем жилище под наем, или ипотечен кредит?

Мнениеот Moni_265 » 19 Ное 2018, 15:28

Аз не искам да имам заеми, така че съм склонна на варианта наем. Или някое наследствено жилище, или пък ако ми се падне голяма печалба от тотото :mrgreen: Само да не потъвам в заеми...Това е типично българска черта - задължително да си е твой собствен апартамента. В чужбина хората си живеят под наем цял живот.
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24

Да живея под наем или да изплащам огромен заем?

Мнениеот Съни » 25 Яну 2019, 10:38

С моя човек сме пред дилема - дали си струва да си купим жилище, тук в България, при положение, че още нямаме деца и не знаем дали със сигурност ще живеем тук и занапред.
От друга страна, обаче, както казва майка ми "заем се изплаща, наем - не". Неудобствата на квартирата всеки сигурно ги знае - не си свободен да правиш, каквото си искаш, утре може да не си там и т.н.
Знаем, че със заем ще се заробим за едни 15-20 години, но и квартирите ни писнаха май.
Вие как бихте постъпили, споделете и вашата гледна точка :smile:
Съни
 
Мнения: 114
Регистриран на: 22 Ное 2018, 10:23

ПредишнаСледваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта