Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот Malina » 18 Авг 2016, 13:45

Имах проблем с една майка в градината. Учтив разговор, разбира се, нова жена, непозната. Обърнах се към нея с Госпожо, защото смятам, че така е нормално, а тя ми вдигна лют скандал, че била госпожица, защото не била омъжена. Жената има дете на 3,5 години, и накрая аз излезнах виновна. Толкова зле се почувствах, че даже не можех и да реагирам. И то толкова побесня тази жена... :shock: Винаги съм смятала, а и мога да кажа, че знам, че официалното обръщение е господин и госпожа. Вие как мислите?! Държите ли много да се обръщат на вас като госпожице ако не сте омъжена?
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот irka » 18 Авг 2016, 14:12

Тука малко навлизаме в правилата на етикецията :smile: . Мисля, че след 30-годишна възраст е прието да се обръщаш към жените с госпожо. Няма как да знае човек коя е омъжена и коя не. Която се обижда, неин проблем, не сме врачки. Аз лично не бих направила скандал за такова нещо. Явно е доста болна тема по някаква причина на тази жена, щом така е реагирала.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот Malina » 18 Авг 2016, 14:18

irka написа:Тука малко навлизаме в правилата на етикецията :smile: . Мисля, че след 30-годишна възраст е прието да се обръщаш към жените с госпожо. Няма как да знае човек коя е омъжена и коя не. Която се обижда, неин проблем, не сме врачки. Аз лично не бих направила скандал за такова нещо. Явно е доста болна тема по някаква причина на тази жена, щом така е реагирала.

Не знам каква точно ѝ беше причината, не я знам на колко години е жената. Все пак смятам, че е редно да се обръщаш в официална форма към някой с госпожо. ;) И така сметнах за добре, докато тя не откачи. :roll:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот zheleva212 » 18 Авг 2016, 15:03

Човек се ориентира по възрастта. Ако е едно 18-25-годишно момиче, естествено, че ще го наречеш госпожица, макар че на тази възраст има и омъжени вече :lol: . Тази дама явно много държи да е неомъжена, въпреки че има дете :mrgreen: .
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот fawla » 18 Авг 2016, 15:19

Аз не бих се обидила, да бих намекнала нещо, но по-скоро защото ще се почувствам странно, че ме наричат госпожа. Виж, да си прекалено откачен е лудница вече. :roll: Може би жената има някакви комплекси и притеснения от факта, че е още мома, или си брани много годинките.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот Bambaa » 18 Авг 2016, 16:46

Ами има стари моми на по 40-50 години! Как да им кажеш госпожица? Няма ли да е по-притеснително така още повече, едва ли не като заклеймени, че не са се омъжили?
Аватар
Bambaa
 
Мнения: 590
Регистриран на: 30 Апр 2014, 16:28

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот gabinka_80 » 22 Авг 2016, 14:42

Bambaa написа:Ами има стари моми на по 40-50 години! Как да им кажеш госпожица? Няма ли да е по-притеснително така още повече, едва ли не като заклеймени, че не са се омъжили?

В много случаи не можеш да угодиш, но има и такива госпожици, които държат да си чуят точно това. На мен също са ми повишавали тон в подобна ситуация.. вече да не знаеш как да се обърнеш към жените..
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот analizatorka » 22 Авг 2016, 15:12

Аз избягвам да ги използвам, започвам с "извинете" и толкова. Знам ли кой как ще реагира и какъв е?
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот rose_92 » 16 Ное 2016, 02:49

А какво ще кажете, когато сте на 20+ години и работодателя ви напише препоръка и там сте госпожа при положение, че знае, че сте млада и неомъжена. Когато казах, че съм госпожица, ми отвърна, че така било прието да се пише госпожа и разбирате ли можело да се омъжа скоро...Пффф. На мен честно казано не ми е приятно да ме наричат госпожа на тази възраст, но никога не бих реагирала така като като жена, която дадохте за пример. А освен това, когато в препоръката ти пише госпожа, е много по-малко вероятно някой да те наеме на работа, нищо, че си млад, защото така ще си помислят, че си омъжена и скоро ще раждаш, а това е най-големият кошмар на бг работодателите...мисля, че го беше написала нарочно така.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Държите ли да ви казват госпожица, ако сте неомъжена?

Мнениеот Lyomi » 16 Ное 2016, 09:55

Не съм срещала в препоръчителните писма да се уточнява дали става въпрос за госпожа или госпожица. Не би трябвало да има значение, но работодателите имат различни гледни точки и мислят по-различно от служителите си :grin: . Дали ще ти кажат госпожо или госпожице влияе единствено на честолюбието ти и може да засегне представата, която имаш за себе си. Ако си на 30 години и си госпожица, останалите могат да те разпознават като госпожа, да им изглеждаш така. Няма какво да се обиждаме, просто едно обръщение.
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Следваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта