По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот pitanka » 22 Авг 2016, 16:46

Веднъж пазарувах плодове и зеленчуции от близкото пазарче. Честно казано, не съм толкова придирчива и не обръщам чак такова внимание какво избирам. Разбира се, не купувам натъртени, загнили продукти или например марули с жълтеникави листа! Докато избирах, една баба седеше до мен и чакаше реда си. Наблюдаваше ме и по едно време явно не се стърпя и ми направи забележка да не взимам едни моркови. Те бяха без зелената част отгоре, позагледах я и я попитах защо да не ги взимам. Тя се усмихна и ми отговори, че са по-пресни тези с листата, а по-малките и дребните са по-вкусни и сладки. Вие внимавате ли когато пазарувате плодове и зеленчуци и по какво се ориентирате, за да изберете най-хубавите и качествените? Гледате ли дали празът например има брада и дали листата му са прерязани или цели? Ами аспержите и артишока? А салатите - какви трябва да са листата им? Правилно ли пазаруваме?
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот zagrijena » 22 Авг 2016, 17:28

Като прочетох темата се замислих, че всички май държим на добрия вид на плодовете и зеленчуците, но всъщност дали знаем как точно да ги избираме? Казахте аспержи и се сетих, че връхчетата им не трябва да са меки и стъблата им да са прекалено засъхнали. Някои по-нетрадиционни за нашата кухня продукти ме затрудняват мен специално. Не зная по какво да се ориентирам дали са узрели, дали изглеждайки по този начин, са годни за консумация, такива неща. А то и за нашите родни продукти май не знаем всичко.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот niya_mazova » 23 Авг 2016, 08:49

Празът по нашите пазари специално го продават с прерязани листа отгоре. Много рядко можеш да видиш с цели листа. Аз рядко купувам от него, защото в повечето случаи е китайски и лют и не ми харесва. Като купувам цвекло например, гледам също да има листа и да не е премахната зелената част отгоре. А и самата глава да не е мека.
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот pravilno » 23 Авг 2016, 11:31

Що се отнася до салатите, мисля, че всеки се ориентира какви да не купува - завехнали, с жълти листа. Аз понякога се лъжа с ябълките. Гледаш я лъскава отвън, хубава, а като срежеш, някои са кухи отвътре. Трудно ми е понякога да избирам продукти.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот Snejna » 25 Авг 2016, 15:18

pravilno написа:Що се отнася до салатите, мисля, че всеки се ориентира какви да не купува - завехнали, с жълти листа. Аз понякога се лъжа с ябълките. Гледаш я лъскава отвън, хубава, а като срежеш, някои са кухи отвътре. Трудно ми е понякога да избирам продукти.

И черешите мале как лъжат! Малини и какво ли не, гледаш ги отвън хубави, разровиш се и те червиви, но късно вече! :roll:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот Kremiliya » 25 Авг 2016, 15:24

Само със старателно оглеждане може да стане това, но и на мен ми се е случвало да си купя куха ябълка, много е странно. Иначе за мен е абсолютна философия да откриеш най-добрия ананас, кокосов орех, авокадо, диня! :)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот Ива Тодорова » 04 Дек 2018, 16:38

Аз купувам от баби, които ги отглеждат в градините си. Така поне знам какво купувам. Избягвам прекупвачите.
Иначе не се блазня по лъскавите, чисти и с идеална форма плодове и зеленчуци. ОБикновено те не са съвсем натурални.
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Re: По какво да се ориентираме, за да пазаруваме правилно плодове и зеленчуци?

Мнениеот Надя! » 28 Юни 2019, 10:21

Аз си пазарувам от определени сергийки или хора. Така знам, че ще купя нещо качествено.
Надя!
 
Мнения: 66
Регистриран на: 18 Дек 2018, 11:10


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта