Търся рецепта за домашна лютеница

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот analizatorka » 01 Сеп 2016, 13:29

Традиционната си е най-хубава, ние не слагаме патладжан или моркови. Домати, чушки, чесън и подправки е напълно достатъчво за нашия вкус вкъщи. Майка ми редовно прави, а и аз почнах да се втурвам вече :smile: .
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот pitanka » 09 Сеп 2016, 16:01

Лека-полека трябва да поемаме от бабите и майките, че после кой ще ни прави лютеница :lol: ? Не трябва да се забравят рецептите.
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот gabinka_80 » 28 Юни 2017, 20:13

Поне за тези класичекси рецепти всичко е ясно и не е толкова трудно. Тази година мисля сама да напрвя лютеница, нозависи пак от времето, което имам. Ако ли не, ще се добера до домашна лютеница от производител.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот EloraArven » 07 Юли 2017, 22:14

Ето я и моята рецепта за домашна лютеница, която приготвяме вече няколко години и всеки път си облизваме пръстите :grin: Свършва още преди края на зимата, тъй като става неустоимо вкусна именно заради надделяващото количество чушки. В това смятам е истината и в подправките разбира се, тъй като те и придават този неповторим български автентичен вкус :))

Необходими продукти:

15 кг червена капия
8 кг домати ромчета
3 кг моркови
10 гр – счукан черен пипер
10 гр – счукан кимион
6 стръка карамфил (който накрая се премахва)
чесън (според вкуса)
някой слагат и бахар (аз също го обичам, но слагам много малко)

500 мл олио
150 г захар
150 г сол

Чушките се пекат, белят се и се отстраняват семките и дръжките. Морковите се сваряват. Чушките, морковите и доматите се смилат и се смесват, добавят се черният пипер и солта.

Олиото се загрява съвсем леко, без да кипва, и се излива в зеленчуковата смес. Вари се докато хубаво се сгъсти. Разпределя се в бурканчета, които се варят 20 минути.
И няма какво да се лъжем.. вкусната лютеница става с много бъркане :roll:
Душата е повече там, където обича, отколкото там, където живее.
Аватар
EloraArven
 
Мнения: 19
Регистриран на: 30 Май 2017, 15:57

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот klarissa » 10 Юли 2017, 10:50

Ние винаги сме правили лютеница с патладжани и на мен така ми харесва, вкуса става много остър, сякаш. Учудващо е, че и за лютеницата има различни рецепти, тези, които са с моркови или ябълки стават по-сладки. Нашата рецепта е 10кг чушки, 5кг домат, 5кг. патладжан (такова е съотношението), олио, сол, захар на вкус. Други подправки не слагаме.
klarissa
 
Мнения: 133
Регистриран на: 17 Мар 2017, 15:57

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Monika_Spasova » 10 Юли 2017, 14:22

И аз не съм яла с кимиони моркови, и не ми и харесва де. Предпочитам я с по-кисел вкус. Явно на различните места се прави по различен начин, аз също знам, че се прави с патладжани.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот EloraArven » 11 Юли 2017, 00:42

Въпрос на вкус момичета :) Всеки избира това, което му харесва повече ;)
Душата е повече там, където обича, отколкото там, където живее.
Аватар
EloraArven
 
Мнения: 19
Регистриран на: 30 Май 2017, 15:57

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот S_Milenska » 11 Юли 2017, 10:24

Рецепти много, различни региони също. Аз слагам в лютеницата пък ябълки. :mrgreen: Кой каквото е наследил от предците си, и наиситна другото е и въпрос на вкус.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Pipilota » 18 Юли 2017, 14:02

Тази година на 100% ще отменям майка и баба в правенето не лютеница. Избрала съм семейната рецепта - патладжани, домати, чушки, олио, сол и захар. Дано да ми се получи, макар че е голяма играчка и може би ще поръчам няколког отови бурканчета от производители.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот svetlozara » 19 Юли 2017, 10:33

Голяма играчка е домашната лютеница, затова предпочитам да си купувам готова, когато свърши тази, която ми пращат родителите ми. ;) Не бих почнала да се мацондря за лютеница.
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

ПредишнаСледваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта