Търся рецепта за домашна лютеница

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Грохот » 30 Авг 2016, 14:48

Решил съм тази година да си направя домашна лютеница, защото ми омръзна да ям измислените, странни на цвят и вкус бъркочи от магазина. Майка ми никога не се е занимавала с приготовления на зимнини и нямам представа как се прави лютеница. Знам само, че се слагат домати и чушки и дотам. Така че молбата ми е, пускайки във форума тази тема, да ми предложите рецепти за домашна лютеница с всичките му подробности, а защо не и оригинални допълнения. Много обичам патладжан и мисля да сложа и от него в бъдещото си творение. Става ли? Приемам идеи и всякакви импровизации :grin: !
Грохот
 
Мнения: 260
Регистриран на: 13 Май 2014, 13:13

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Rali_hr » 30 Авг 2016, 14:54

Правя лютеница, но работата е там, че не мисля, че труда отговаря на това, което получаваме накрая, та тази година ще купувам, защото продават насипно. Но рецептата ми е такава, като спазваш това съотношение, а вече ти ще решиш количествата:
20кг. чушки, 10кг. домати, 3 кг патладжан. Захар и сол на вкус и около 2-3 литра олио. Там не мога да кажа точно. Чушките се пекат и белят, доматите се почистват и белят и те. Патладжана се пече и обелва също. Всичко се смила и след това се пържи, докато стане готово. Цялата работа отнема 2 дена. :mrgreen:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот balsam » 30 Авг 2016, 15:55

Тя основната рецепта е това. Аз я правя с 25 кг чушки, 15 кг домати, 3-4 кг патладжан, 1 кг и малко повече моркови, чесън, 10 с.л. сол, вместо захар слагам 1 ч.ч. мед, 1 пакетче черен пипер, 300-400 мл олио. Продуктите се пекат и белят, морковите само се настъргват, може и да се сварят първо. Смилат се и олиото го загрявам да стане горещо и го изливам при смесените продукти. Разбърквам и насипвам в бурканчета. Тях ги варя не по-малко от половин час след като е завряла водата.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Ваня Стойчева » 30 Авг 2016, 15:56

Ние слагаме морков и ябълка, а не слагаме патладжан. :roll:
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Fancy » 30 Авг 2016, 16:35

Доста може да се поиграе с рецептата. На вкус който както му допада е работата. Аз предпочитам тези , при които не бъркаш часове наред на огъня лютеницата. Някои я правят и с купено доматено пюре вместо с домати.
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот gabinka_80 » 30 Авг 2016, 17:27

Fancy написа:Доста може да се поиграе с рецептата. На вкус който както му допада е работата. Аз предпочитам тези , при които не бъркаш часове наред на огъня лютеницата. Някои я правят и с купено доматено пюре вместо с домати.

В това няма нищо автентично, а и как се прави без часове да бъркаш? В интернет миналата година се появи рецепта за мързелива лютеница, при която нищо не се белеше, да на вкус е същата, но в устата ти постоянно остават люспи, което я прави адски неприятна за ядене.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот mimeto90 » 31 Авг 2016, 09:54

Постоянно да ти се мотаят люспи не е работа, много го мразя това! Но има рецепти, при които не се вари лютеницата. Изсипва се нагорещено олио да зацвърчи сместа и се насипва в бурканите, които после се варят за няколко минути. Но в нашата къща предпочитаме да си бъркаме лютеничката на котлона, независимо колко време отнема :smile: . И после насипваме по бурканите и ги варим.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Monika_Spasova » 31 Авг 2016, 13:59

mimeto90 написа:Постоянно да ти се мотаят люспи не е работа, много го мразя това! Но има рецепти, при които не се вари лютеницата. Изсипва се нагорещено олио да зацвърчи сместа и се насипва в бурканите, които после се варят за няколко минути. Но в нашата къща предпочитаме да си бъркаме лютеничката на котлона, независимо колко време отнема :smile: . И после насипваме по бурканите и ги варим.

Тези, които само ги поливат с горещо олио, после миришат на гангренясало. :front: :front:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот MGB » 31 Авг 2016, 15:05

Аз се интересувам дали някой си е правил експерименти и е слагал в лютеницата например орехи или други нестандартни съставки :smile: ? Или сме си традиционалисти в това отношение.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Търся рецепта за домашна лютеница

Мнениеот Jully » 31 Авг 2016, 15:55

MGB написа:Аз се интересувам дали някой си е правил експерименти и е слагал в лютеницата например орехи или други нестандартни съставки :smile: ? Или сме си традиционалисти в това отношение.

Опитвала съм, но не ми харесва, някак си.. просто мисля, че сме свикнали с онзи традиционен вкус, от нашето детство и ни е толкова мил спомена за лютеницата, че не ни се иска да я разваляме с изгъзици. :roll:
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта