Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Съвети за родители, отношения между тийнейджъри и възрастни, трудни въпроси

Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот analizatorka » 05 Окт 2016, 16:27

Моят син има малко проблеми с дисциплината, миналата година го хванах, че си взима бележки от лекаря и така си извинявал отсъствията от училище. На родителската среща при започването на учебната година класната изрично ни предупреди, че сега има изменения и извинителните бележки не се признават. Трябва да има и амбулаторен лист към нея. Това от една страна ме радва и успокоява, защото може да го накара да си седне на д-то и да не върши глупости с фалшифициране на бележки или даване на някой лев на личния ни доктор. Но от друга страна ме притеснява, защото когато се наложи да оправдаваме отсъствия, в амбулаторния лист е написано всичко за заболяването му, а той е със сериозно заболяване и затова ги прави тези изцепки, да се доказва :sad: . Тийнейджърска му работа! Направо аман! Та, не сме споделили какво е състоянието му, той не е казал на съучениците и приятелите си и сега заради амбулаторните листове може да разберат и да го избягват и да му се присмиват после. По ирония на съдбата аз съм и от двете страни - хем искам да се реши проблема с безразборното вземане на медицинските бележки, хем се притеснявам, че чрез амбулаторните листове ще се наруши конфиденциална информация. Смятате ли за проблем, че учениците така лесно могат да си вземат медицински бележки? И не се ли нарушава така тайната между пациент и лекар, ако се прилага амбулаторен лист при отсъствие от училище? Какво е мнението ви за новата идея на Министерството?
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот donni » 05 Окт 2016, 17:20

Учениците наистина са луднали с тия бележки и си ги имат като здравей-здрасти. Като чакам пред лекарския кабинет да ме приемат, 4-5 минават докато съм там, за да вземат медицинска бележка. И направо си влизат при лекаря все едно са си у дома! Трябва да се направи нещо по въпроса, не може да си развяват коня както искат. Родителите им дори и не знаят къде се мотаят. Ами ако стане нещо с тях, кой ще е виновен после? С амбулаторен лист ще е идеално, едва ли ще се разнасят насам-натам, че да ги гледат всички и да четат какво пише в тях.
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот dejavu » 06 Окт 2016, 09:22

Аз първо не разбирам защо едно заболяване трябва да се държи в тайна? Не означава, че като го имаш всеки ще те сочи с пръст, и ти си човек като всички останали. Не вярвам, че от училищната управа ще тръгнат да разправят кой от какво е болен, те едва ли и толкова подробно ще се заглеждат - важното е, че има налице амбулаторен лист и това е. На мен идеята ми изглежда добра и ефективна.
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот penelopa » 06 Окт 2016, 09:48

Не можем да кажем, че не се опитват от министерството да пресекат бягствата от училище. Дори и родителите сега трябва да искат разрешение от директора, а не както беше преди да уведомят само класния, че детето им ще отсъства по семейни причини за три дни. Опитват се с амбулаторните листове и новите правила да спрат фалшификациите, защото определено големите ученици са доста изобретателни и не им пука дали ще подправят бележка от родител или лекар.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот Alex_mor » 06 Окт 2016, 09:55

В болничния лист се пише причината за заболяването, което е в момента, демек примерно бронхит. Ако отсъства от причини, свързани със заболяването му, то тогава вече е по-различно, а и се предполага, че по-дълго време няма да го има. :roll: Според мен трябва да говорите с учителите, ако заболяването е някакво, което го прави агресивно спрямо другите, или психическо като цяло, добре е да се знае, за да имат подход. Какво заболяване има, че се притеснявате, че ще научат за него?!
Alex_mor
 
Мнения: 390
Регистриран на: 18 Юни 2015, 09:39

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот Jully » 06 Окт 2016, 10:21

Защо ще вписват в амбулаторния му лист ако има някакви придружаващи заболявания, както при вас. В него не се ли вписва настоящата диагноза, причина за отсъствието? Мисля, че излишно се притесняваш, а ако искаш може да говориш с лекаря да не вписва болестите му. От друга тема разбрах, че детето ти е с диабет. Не разбирам какво толкова срамно и тайно има. По-притеснително щеше да е, ако детето ти имаше някакво психическо заболяване, което е криете.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот pravilno » 06 Окт 2016, 11:38

Ако има някакво психическо заболяване би трябвало всички да са предупредени от родителите, за да се знае как да се реагира. Ако е болно от диабет още повече, защото ако му падне кръвната захар и никой не знае, ще се чудят какво му е, няма да могат да му помогнат, а това състояние е животозастрашаващо. Тези предразсъдъци трябва да се преодоляват.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот fawla » 06 Окт 2016, 11:53

В амбулаторния лист се записва причината за сегашното заболяване, така че няма страшно, в крайна сметка, мисля, че и лекаря може да напише друго, ако нещо те тревожи.
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот KlarisDean » 06 Окт 2016, 13:54

Абе, гледам, всички са много съгласни да се дава информация за заболяването, обаче ако ставаше дума за вашето дете?! Не знаете или не помните колко за жестоки децата в училищна възраст? Мен са ме наричали Дарт Вейдър с години заради астмата. Имах съученик с клинична депресия. Нужно ли е да казвам какви бяха реакциите когато другите в класът разбраха? Подсказвам - не бяха разбиращи, бяха жестоки. Ясно е, че трябва да се намери начин да се прекрати практиката с фалшиви бележки, но без да се издава толкова лична информация.
KlarisDean
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Окт 2016, 13:42

Re: Синът ми няма вече да бяга от училище, но не се ли нарушават правата му на пациент?

Мнениеот Lollipop » 06 Окт 2016, 14:25

Това е излишно притеснение, в крайна сметка в амбулаторния лист се изписва заради това заболяване, в което в момента е причина за отсъствието.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Следваща

Назад към Тийн свят

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта