По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот ivoblinc » 06 Окт 2016, 15:48

Искам да попитам кулинарките и домакините дали биха ползвали свинска мас, за да приготвят различни ястия и вкусотии. Знам, че като се произнесат тези две думи все едно призовавам дявола, но напоследък много се говори, че тя е много по-полезна от другите видове мазнини, разбира се, без да се прекалява с нея! Факт е, че някои тестени изделия стават по-вкусни и успешни, когато се използва свинска мас, дори в някои рецепти тя е препоръчителната мазнина. Отдавна не гледаме прасета на село и нямаме вече домашна мас. Но гледам, че в магазините редовно се продава такава. Майка ми си взима, когато иска да направи баница, но не онази с готовите кори, а истинска, от омесено тесто. По-добре ли е да ползваме чистата, добре позната мас, отколкото маргарин, масло, олио? Щом я има в магазините, значи хората си я ползват и й се възвръща доброто име, поне така си мисля. Вие на какво мнение сте?
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот rabotnata pchela » 06 Окт 2016, 15:55

Ами аз знам, че реално свинската мас се приема по-добре от организма, така че спокойно може да се хапва и като всяко нещо, и с нея не бива да се прекалява. Аз бих си хапвала спокойно.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот pavleta » 06 Окт 2016, 16:14

Аз имам рецепта за сладкиш, който се прави със свинска мас. Пробвала съм да го направя с олио, когато нямам в момента мас, и разликата е огромна и като вкус, и като външен вид. Мисля, че много се прекалява с "оплюването" на маста. Доколкото знам, холестеролът, който съдържа и заради който не се препоръчва, е много по-малко от холестерола в маслото.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот Harmony » 07 Окт 2016, 10:17

Баба ми готвеше изцяло със свинска мас преди години и си спомням, че много мазни ми стояха манджите и оттогава избягвам такива, дори и сега като готвя слагам съвсем малко мазнина. Много вкусни бяха, но тежко ми ставаше. Иначе колко мас съм изяла и не съм забелязала да ми се е отразило зле на здравето. Но не бих започнала пак да я ползвам.
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот Kremiliya » 07 Окт 2016, 10:32

Свинската мас не е нещо, което имам винаги у дома, но купувам за сладкиши и аз, наистина им се променя вкуса и стават по-вкусни, в манджи не бих сложила, защото ми мирише и не ми харесва. Но в гладните ни години като малки, сме яли и манджи с мас, като не е имало пари за олио.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот Slavena » 07 Окт 2016, 12:26

Ползваме свинска мас у нас, без проблеми и ни е вкусно, никога не съм се притеснявала че има нещо лошо в маста.
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот Ваня Стойчева » 07 Окт 2016, 13:05

Не се притеснявам, ако в някоя рецепта има мас, купувам и я слагам, не го мисля. Не се притеснявам, че е вредна, не е нещо, което да ползваме ежедневно.:)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот M.Tasheva » 07 Окт 2016, 13:33

Свинсата мас има по-висока температура на загряване от маслото. Като започне да "пуши" мазнината, тя става вредна и канцерогенна и затова е важна температурата, при която се нагрява. Не знам тази свинска мас, която се продава в магазините, дали й се добавя нещо, но в маслото със сигурност съвременното производсто е добавило.
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот Kremiliya » 31 Окт 2016, 15:17

M.Tasheva написа:Свинсата мас има по-висока температура на загряване от маслото. Като започне да "пуши" мазнината, тя става вредна и канцерогенна и затова е важна температурата, при която се нагрява. Не знам тази свинска мас, която се продава в магазините, дали й се добавя нещо, но в маслото със сигурност съвременното производсто е добавило.

Мисля, че много лесно слагаме определения като "канцерогенен" на всичко. Както бях прочела, сложи парче джинджифил да неутрализира канцерогенния ефект. :lol:
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: По-добре ли е да се ползва свинска мас, отколкото масло?

Мнениеот Jully » 02 Ное 2016, 14:56

Kremiliya написа:
M.Tasheva написа:Свинсата мас има по-висока температура на загряване от маслото. Като започне да "пуши" мазнината, тя става вредна и канцерогенна и затова е важна температурата, при която се нагрява. Не знам тази свинска мас, която се продава в магазините, дали й се добавя нещо, но в маслото със сигурност съвременното производсто е добавило.

Мисля, че много лесно слагаме определения като "канцерогенен" на всичко. Както бях прочела, сложи парче джинджифил да неутрализира канцерогенния ефект. :lol:

:rolling: :roulette: Не знаех, че по такъв начин си обещаваш безсмъртие. :nocomment:
А що се отнася до маста, аз си я ползвам без да се притеснявам излишно, но само от нашето си прасе, тази в магазина не съм сигурна с какви качества е. Особено за курабии, сладки и подобни неща става много по-вкусно с мас. Не виждам защо трябва да отричаме нещо, което доказано се е използвало през вековете. Друго, като маргарина с вкус на масло :pistoldouble: е вече друго нещо, то си е гарантирано и обещано вредно.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта