Различават ли се супата и чорбата?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот mangusta » 10 Окт 2016, 15:37

Вчера спорихме с моята приятелка дали има разлика между супата и чорбата. За мен няма разлика, едно и също е и се приготвя по един и същ начин. Затова и питам тук да разбера права ли съм или не :mrgreen: . Ако можете да ме опровергаете и с рецепта, ще е още по-добре! :wink: Но давайте подробности - как се готви едното и другото, ако не съвпадат. Сега ми хрумва и друг въпрос - всеки си мисли, че много лесно се готви супа, но аз мисля, че и за нея си трябва майсторлък, защото на мен никога не ми се получава. Или ще е много водниста, или много гъста, безвкусна. Къде може да объркаме в направата на супа?
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот Rali_hr » 10 Окт 2016, 15:42

Не знам каква е разликата, за мен супа си е онова скартофки, морковче, фиде, а чорба приемам нещо с по-малко съставки и без застройка, но може и да се лъжа. :)
Определено съм майсторка в приготвянето на супа, ако наистина искаш, бих ти издала моята тайна, като грам не претендирам, че следвам някакви точни правила на приготвянето на супите. ;)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот MaLkA_sLaDoRaNa » 10 Окт 2016, 15:48

Точно обратното е - чорбата е със запръжка :smile: . Обаче не съм сигурна дали застройката влиза в това число :lol: . Аз застройвам всички супи, които правя. Само на шкембе чорбата правя застройка с олио и червен пипер. На другите не правя така, значи са супи :roll: ?
MaLkA_sLaDoRaNa
 
Мнения: 126
Регистриран на: 03 Апр 2015, 14:03

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот gomez123 » 11 Окт 2016, 10:41

На шкембе чорбата се прави запръжка с олио и червен пипер и щом се нарича чарба, значи това е характерното за чорбите - запръжката. Като друга разлика знам, че при супите постепенно се добавят лука, картофите, морковите да се варят, а при чорбите всичко заедно се слага да се вари и при тях не се слага фиде.
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот Snejna » 11 Окт 2016, 11:22

Такъв казус не бях видяла, не че има голямо значение според мен чорба ли е супа ли е.. :roll:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот BeenieGal » 11 Окт 2016, 13:11

Като чета коментарите, аз освен шкебме чорба май друг вид чорба не съм яла :smile: . Чувала съм, че чорбите могат и студени да се ядат, за разлика от супите. Не мога да ям студена супа, да не говорим за студена чорба, която е със запръжка и месо.
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот vanessa_ » 11 Окт 2016, 14:38

Рибена чорба например, но не знам дали не е само име. :roll:
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот Таня.Увардова » 12 Окт 2016, 00:50

Чорба (на турски: çorba) е вид ястие, приготвено чрез термична обработка на месо, зеленчуци, риба и др., подобно на супа.

За разлика от супите чорбите се запържват (с мазнина, червен пипер и брашно за сгъстяване и овкусяване) няколко минути преди да е готово ястието.
Таня.Увардова
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Окт 2016, 00:50

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот Milenchee » 12 Окт 2016, 07:45

Разликата е чисто терминологична. Думата "чорба" е с турски произход (на турски: çorba), а думата "супа" е от френски (на френски: soupe). Иначе и двете ястия се получават, предимно чрез варене на продуктите. Това всъщност е основното. Ако решим да търсим и разлика в самият вид на ястията, то тя ще се състои единствено в традициите на приготвяне на супата или чорбата, така както са навлезли в кухнята ни от споменатите народи. В този смисъл можем да приемем, че супата се различава от чорбата чрез легирането си (застройка). Докато чорбата (в повечето случаи) е бистра. За уточнение само: французите (и въобще западняците) също имат различни термини за гъстата и/или легирана супа (soup, soupe) и за бистрата такава (bouillon, consomme, stock)
Milenchee
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Окт 2016, 07:35

Re: Различават ли се супата и чорбата?

Мнениеот franky » 12 Окт 2016, 09:05

И при двете се варят продуктите, но по правило чорбите се приготвят с месо, не и супите. Макар че ние като правим супа топчета или пилешка супа какво трябва да се водят. Аз не ги запържвам тях, слагам им застройка от яйце и кисело мляко. Докато майка ми например същите супи заедно с яйцето и кизелото мляко слага малко брашно и олио и на котлона това се запържва леко и после го изсипва в супата. Значи тя си прави чорба, а аз какво правя :lol: ?
franky
 
Мнения: 395
Регистриран на: 14 Фев 2014, 13:04

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта