Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот Тео Чирпанлийски » 07 Ное 2016, 15:31

Здравейте!
От няколко месеца съм диагностициран с диабет тип 1 и имам процент инвалидност - 50%. Мога ли да получа намалено работно време, ако се позова на заболяването си и на инвалидността си? Това ще повлияе ли на пенсията ми? Още съм млад, но да попитам и за това.
Тео Чирпанлийски
 
Мнения: 51
Регистриран на: 27 Окт 2016, 18:16

Re: Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот analizatorka » 07 Ное 2016, 15:52

Тео Чирпанлийски написа:Здравейте!
От няколко месеца съм диагностициран с диабет тип 1 и имам процент инвалидност - 50%. Мога ли да получа намалено работно време, ако се позова на заболяването си и на инвалидността си? Това ще повлияе ли на пенсията ми? Още съм млад, но да попитам и за това.


За намаляване на работното време не мога да кажа, но взависимост от процента инвалидност има някои облекчения и права, които ти се полагат. Например се ползва предварителна закрила при уволнение и ако си на трудов договор, имаш право на не по-малко от 26 работни дни платен годишен отпуск. Консултирай се с Инспекцията по труда или с НОИ, в крайна сметка с адвокат.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот Тео Чирпанлийски » 07 Ное 2016, 16:16

analizatorka написа:
Тео Чирпанлийски написа:Здравейте!
От няколко месеца съм диагностициран с диабет тип 1 и имам процент инвалидност - 50%. Мога ли да получа намалено работно време, ако се позова на заболяването си и на инвалидността си? Това ще повлияе ли на пенсията ми? Още съм млад, но да попитам и за това.


За намаляване на работното време не мога да кажа, но взависимост от процента инвалидност има някои облекчения и права, които ти се полагат. Например се ползва предварителна закрила при уволнение и ако си на трудов договор, имаш право на не по-малко от 26 работни дни платен годишен отпуск. Консултирай се с Инспекцията по труда или с НОИ, в крайна сметка с адвокат.

Благодаря ти, но всеки казва и твърди различни неща. НОИ не ми отговарят, счетоводният отдел на фирмата вдига рамене. Адвокат ли да търся?
Тео Чирпанлийски
 
Мнения: 51
Регистриран на: 27 Окт 2016, 18:16

Re: Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот balsam » 07 Ное 2016, 18:04

От фирмата не очаквай отговор, не е в техен интерес. Пък и може да те обвинят, че искаш да изклинчиш или караш другите да са ти длъжни. Така в България се разбира, когато тръгнеш да си търсиш правата.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот silver933 » 08 Ное 2016, 10:02

Най0добре да се допиташ до адвокат, но не очаквай да имаш получиш разбиране, хората искат служителите им да работят, ако не си тотално незамаеним кадър, надали ще се съгласят ти да стоиш по 4 часа, а останалите по 8. Ако фирмата енормална не биха позволили такова разделение между хората. От друга страна не си обяснявам защо диабета да е причина за намалено работно време.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот roksana » 08 Ное 2016, 10:13

На намаляване на 6-часов или 7-часов работен ден имат право някои професии, описани са в Кодекса на труда, а по медицински причини тези хора, които са с психични разстройства, ментални увреждания, увреждания на централната нервна система, вродени малформации и онкологично болни. Специално за диабетноболни мисля, че няма такава клауза. Не можете ли да говорите с работодателя си?
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Намалено работно време поради заболяване - диабет тип 1

Мнениеот Kremiliya » 09 Ное 2016, 10:14

Не знам защо диабета да е причина за намалено работно време, и колко намалено работно време искаш - 4 часа вместо 8 или друг вариант?
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14


Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта