Имате ли си правила за възпитание?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот Mon_ton » 11 Ное 2016, 16:24

Имам чувството, че не се справям с малката, въпреки че още е бебе ми се качва на главата буквално. Постоянно има капризи, удря, хвърля, за нея думичката Не не означава нищо. От друга страна виждам съвсем друго дете , на същата възраст, което сякаш е гений, в сравнение с нея. Споделя играчките си, разбира когато му кажат нещо, реагира напълно адекватно, а моята е като абориген, в сравнение с него. :cussingblack:
Как възпитавате вие децата си?! Всички говорят за първите 7, някои и за първите 3, а ние сме на 1,5 и определено ако гоним 3-ката сме изостанали. Имате ли някакви собствени правила за възпитание, които следвате и това ви помага да изградите по-уверени, смели, умни деца, които реагират правилно, проявяват разбиране и все пак остават мислещи? :?:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот fairy » 11 Ное 2016, 17:10

Най-голямата грешка е да сравняваме децата си с другите, аз постоянно се спирам, за да не го правя. Харесва ми, не харесва ми детето ми е такова и трябва да го приема. Възпитавам го както аз мисля, че трябва да го възпитавам и да има заложено у него някаква основа. Но не мога да му казвам как да реагира. С компромиси и понякога повече налагане от моя страна, когато е нужно и така бутаме напред :smile: .
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот Andrey » 11 Ное 2016, 17:29

Няма лошо да си сложиш някакви правила според мен, дори и само от опита на другите родители, така ще си знаеш какво би било полезно и какво не, но и все пак не трябва да се забравя, че всяко дете е различно.
На мен също би ми бил полезен подобен наръчник за оцеляване в бащинството. :mrgreen:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот zagrijena » 12 Ное 2016, 16:06

Ако не разбира от думичката не, значи вината е ваша. Не е полезно за едно дете всичко да му се дава, угажда и да не му се отказва. А това е чст от неприятната, но нужна работа на родителя. Не се поддавайте и се научете как да й казвате не.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот roksana » 14 Ное 2016, 11:01

Не си спомням кой, но беше казал, че детето не се възпитава, то се отглежда. Даваш му каквото му е нужно и му позволяваш да бъде себе си. Пречупване на характер, налагане това си е осакатяване. Леко и с разбиране, това е начинът, ако искаме да постигнем и да научим на нещо детето си.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот kauda » 16 Ное 2016, 13:34

roksana написа:Не си спомням кой, но беше казал, че детето не се възпитава, то се отглежда. Даваш му каквото му е нужно и му позволяваш да бъде себе си. Пречупване на характер, налагане това си е осакатяване. Леко и с разбиране, това е начинът, ако искаме да постигнем и да научим на нещо детето си.

Това звучи супер, но детето ако бъде оставено да прави каквото само поиска без да бъде вкарвано в някакви релси, това няма ли да е и доста опасно за самото него?! :roll:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот ivoblinc » 16 Ное 2016, 14:21

kauda написа:
roksana написа:Не си спомням кой, но беше казал, че детето не се възпитава, то се отглежда. Даваш му каквото му е нужно и му позволяваш да бъде себе си. Пречупване на характер, налагане това си е осакатяване. Леко и с разбиране, това е начинът, ако искаме да постигнем и да научим на нещо детето си.

Това звучи супер, но детето ако бъде оставено да прави каквото само поиска без да бъде вкарвано в някакви релси, това няма ли да е и доста опасно за самото него?! :roll:


Отглеждането на дете не е само да му даваш да яде, да пие, да го обличаш. Показваш му и му даваш основите на поведение, възприемане на света, отношение към другите, а то само по-нататък ще ги доизпипа или изгради. Но да бъде оставено на самотек, както се казва, и аз мисля, че е по-скоро вредно за него. Все пак човекът е стадно животно :mrgreen: .
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот Krum » 17 Ное 2016, 16:09

Монтесори възпитава според мен точно на тоя принцип - остави го само да си чупи главата. Виждал съм такива диванета неподправени, били обучавани по специалната система. :banghead:
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот puhcheto » 17 Ное 2016, 17:06

Има такива диванета, които и чрез специално обучение не могат да се пръкнат :lol: . Каквото и възпитание да им прилагаш, нищо не помага. Такива или не знаеш как да ги подхванеш и не можеш да намериш верния подход, или самите те не желаят да им се помогне.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Имате ли си правила за възпитание?

Мнениеот BeenieGal » 24 Ное 2016, 11:20

И тези, които нямат деца, си имат правила :smile: . Може да нямат опит, но мнение със сигурност!
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта