Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот mangusta » 16 Ное 2016, 16:41

Опасявам се, че прекалявам с употребата на алуминиевото фолио и ме е страх да не докарам нещо на себе си и семейството си. Щом го продават като продукт, който може да се използва в кухнята, значи го считам за безвреден. Когато пека нещо във фурната, го използвам нормално като всяка домакиня, за да покрие това, което се пече и да не загаря. Но нямам предвид тази употреба. Аз например за да не чистя всеки път сандвич мейкъра, слагам алуминиево фолио на двете половинки и после сандвича. Или когато пращам на мъжа ми храна за работата, го увивам във фолио. Ето такива дребни, но съществени неща. Полезно ли е да се ползва толкова? Да не се разболеем нещо и после да си бия главата? Какво мога да увивам в него и какво не? А има ли продукти, които не бива да се готвят в алуминиево фолио?
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Pipilota » 16 Ное 2016, 16:45

Ми да ти кажа, мисля, че прекалявате, не знам от какво може да се рабзолее човек, но определено в повечко го ползваш. Аз го използвам само за покриване на тавата. Никога не ми е идвало на ума да го сложа на сайдвичмейкъра, специално заради това съм купила такъв със свалящи се скари, за да може да се мие лесно. :!: Сандвичите може да се увиват в салфетка, или кухненска хартия, или хартия за печене.
Когато не ти се мие тавата, сложи кухненска хартия, не слагай фолио. Може да се ползва рядко и извънредно за такива истории, но не бива да ти бъде цел да се случва постоянно.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Lollipop » 16 Ное 2016, 16:58

И аз не прекалявам, знам, че по този начин се вкарва излишен алуминий в тялото, даже избягвам да използвам еднократни тави алуминиеви и т.н., възможно най-рядко. Вярно, че имам една тенджера, в която готвя постоянно, която е алуминиева, но което мога - спестявам го.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот MGB » 16 Ное 2016, 17:14

Чак толкова ми се струва прекалено. Вярно, че масово се използва в кухнята, но все пак е алуминиево. Знам, че кисели продукти, като домата например, не трябва да се приготвя във фолио, защото киселината взаимодейства с метала.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Марочко » 16 Ное 2016, 21:35

Наистина ли доматите взаимодействат с фолиото? Никога не съм се сещал, че може да е така.
Марочко
 
Мнения: 19
Регистриран на: 14 Ное 2016, 10:44

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Bambaa » 16 Ное 2016, 22:05

Киселината помага алуминият да проникне в храната и аз винаги внимавам какво готвя във фолио. Рядко го ползвам с такава цел, после усещам метален вкус като ям и не ми е приятно.
Аватар
Bambaa
 
Мнения: 590
Регистриран на: 30 Апр 2014, 16:28

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Kaya » 17 Ное 2016, 10:21

Не съм го чувала и никога не съм усещала по-различен вкус, но и да си призная, никога не ми се е случвало да готвя върху фолио, използвам кухненска хартия, фолиото слагам отгоре, когато трябва да се задуши, или върху гювеча, тъй като е по-голям от фурната ми и не влиза с капака.
Не бих го използвала в ежедневието си постоянно.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот viking » 17 Ное 2016, 11:16

И аз го ползвам само да покрия тава във фурната или в хладилника някой съд, който няма капак. Не мисля, че е вредно фолиото. Но мен ме дразни колко лесно се къса. Няма ли по-дебело?
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Yunona » 17 Ное 2016, 11:30

Никак не е безопасно да се ползва толкова много фолиото. Както са подчертали другите, то лесно влиза във взаимодействие с храната, особено при наличие на киселина (домати, лимони).
Аз го ползвам само за покриване. Тавите застилам с хартия за печене, сандвичите увивам в стреч фолио.

Нещо важно: много хора не знаят, че когато се ползва алуминиево фолио, то трябва да се слага с лъскавата повърхност към храната. Така тя е по-защитена от взаимодействие с алуминия.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Безопасно ли е да използвам алуминиевото фолио за всичко?

Мнениеот Pipilota » 17 Ное 2016, 11:41

Yunona написа:Никак не е безопасно да се ползва толкова много фолиото. Както са подчертали другите, то лесно влиза във взаимодействие с храната, особено при наличие на киселина (домати, лимони).
Аз го ползвам само за покриване. Тавите застилам с хартия за печене, сандвичите увивам в стреч фолио.

Нещо важно: много хора не знаят, че когато се ползва алуминиево фолио, то трябва да се слага с лъскавата повърхност към храната. Така тя е по-защитена от взаимодействие с алуминия.

Това наистина не го знаех, винаги го завивам обратно, от естетическа гледна точка, лъскавото да го виждам, а то трябвало да бъде обратно!
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Следваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта