Кога да пия вода - преди или след хранене?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот страстоцвет » 29 Дек 2016, 11:49

Мазнините ви ще станат студени из корема и ще залепнат по стените на стомаха и ще е грозна картинка, но никой не го спазва, пречи и на храносмилането. :)
страстоцвет
 
Мнения: 98
Регистриран на: 06 Дек 2016, 09:40

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот zheleva212 » 29 Дек 2016, 16:37

Наистина никой не го спазва, никой не се и сеща, че може да има някакво значение това. Ама пък много стресиращо постоянно да следиш кога си пил вода, кога да пиеш, дали да пиеш. То да беше само това :mrgreen:
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот rabotnata pchela » 02 Яну 2017, 16:05

zheleva212 написа:Наистина никой не го спазва, никой не се и сеща, че може да има някакво значение това. Ама пък много стресиращо постоянно да следиш кога си пил вода, кога да пиеш, дали да пиеш. То да беше само това :mrgreen:

Така е, но когато ядеш топла супа, е много лошо да се наливаш със студена вода, а много хора го праявт, което хич не е правилно. Не е нужно постоянно да следиш,но когато се храниш с нещо пълноценно и хранително, топло и т.н. е добре да имаш едно на ум. :) просто трябва да се научим да не сядаме с вода на масата.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот Yunona » 02 Яну 2017, 17:20

И аз се чудя при толкова много информация по въпроса защо са тези дискусии.
Нещата са ясни и прости - когато започнем да се храним, в стомаха се отделят стомашни сокове (киселинни), които разграждат храната. Като пием вода, тя разрежда тези сокове и храносмилателните процеси не могат да се извършат добре. Затова е препоръчително да се пие вода половин час преди хранене - за това време тя ще напусне стомаха. А след хранене е добре да се изчака час-час и половина, за да дадем възможност на стомашните сокове да свършат основната част от работата си.
Това го зная още от своя баща (Светла му памет!). У дома никога не сме пили вода по време на хранене. Само вино :) Но то е киселинно и подпомага храносмилането. Пийте вино, хора :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот Snejna » 03 Яну 2017, 10:22

Хубаво, ама аз винаги след ядене съм си жадна и ако не си пийна поне глътка вода - не мога. :mrgreen: На думи е лесно. Чела съм теории, че ако през останалото време си пиеш достатъчно вода, след хранене не си така жаден,но не го вярвам, или при мен не действа. ;)
но бих пробвала да пия вода, преди хранене, а и казват, че така се запълва корема и не ядеш толкова. :lol:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Яну 2017, 14:57

Yunona написа:И аз се чудя при толкова много информация по въпроса защо са тези дискусии.
Нещата са ясни и прости - когато започнем да се храним, в стомаха се отделят стомашни сокове (киселинни), които разграждат храната. Като пием вода, тя разрежда тези сокове и храносмилателните процеси не могат да се извършат добре. Затова е препоръчително да се пие вода половин час преди хранене - за това време тя ще напусне стомаха. А след хранене е добре да се изчака час-час и половина, за да дадем възможност на стомашните сокове да свършат основната част от работата си.
Това го зная още от своя баща (Светла му памет!). У дома никога не сме пили вода по време на хранене. Само вино :) Но то е киселинно и подпомага храносмилането. Пийте вино, хора :)

Оф, как бих пила вино, но хич не го обичам. Нахраня ли се инстиктивно почвам да търся вода, но се старая поне 20-30 минути да минат и тогава да се наливам, ама вкусно ми е. макар че знам всички препоръки защо не трябва, много ми се пие.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот gomez123 » 17 Яну 2017, 16:51

И какво се оказа - и пиенето на вода си било изкуство :lol: . Хората цели фермани са изписали за водата и нейното действие, че кои сме ние да казваме :lol: .
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот страстоцвет » 13 Мар 2017, 12:27

Въпреки че както казах, не съм привърженик на водата, провокиран от тази тема се зачетох повече и според някои научни умове, пиенето на вода не е чак толкова лошо. Проблемът е при студените напитки и газираните такива. По принцип след като човек е преял е добре да пие вода, защото спомага храносмилането. По време на хранене пиенето на вода притъпява чувството за ситост и човек продължава да яде. Поуката е следната - може вода по време на хранене, малко и тя да е топла (т..е със стайна температура), без студена, и без кола на масата, а не както съветват от рекламата й. :mrgreen:
страстоцвет
 
Мнения: 98
Регистриран на: 06 Дек 2016, 09:40

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот Guppy » 13 Мар 2017, 16:28

Мен в пиенето на вода на масата ме спира точно това, че когато пийна сякаш чувството на тежест преминава и продължавам да ям и така до безкрайност, докато не мога да дишам вече.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Кога да пия вода - преди или след хранене?

Мнениеот Yarost » 13 Мар 2017, 16:36

Чувала съм, че се спира с пиенето на вода половин час преди хранене и може да се пие половин час след. А като цяло студената вода не е препоръчителна.
Yarost
 
Мнения: 1079
Регистриран на: 03 Фев 2015, 11:12

ПредишнаСледваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта