Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Pipilota » 13 Дек 2016, 09:57

Е, не можеш да делиш приятели и роднини. Роднините ми, ако идват по специален повод, разбира се, че ще се постарая повече, ако идват приятели да пийнем и да хапнем, защо да трябва излишно много да се приготвям. Моите приятели, когато идват на гости, винаги носят нещо, просто ползваме терена, не мога да ги юрна всичките да следват някаква идея на вечерята. :mrgreen:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот fairy » 13 Дек 2016, 11:37

По-различно е наистина когато приятели идват на гости. И винаги носят по нещо :lol: . А тяхното няма как да не го предложиш на масата. Нашите приятели не са много претенциозни, но обичат хубавата храна. Всичко, поднесено с вкус и приготвено добре, е добре дошло.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Snejna » 19 Дек 2016, 17:03

Бих искала да мога, но не успявам да го направя, трудно ми е да направя някаква обща връзка между ястията, все залагам на нашенски традиционни рецепти и гощавки - салати, мезета, вечерята някакви пържоли, скара, нещо подобно, понякога риба.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот borkova » 19 Дек 2016, 18:11

Аз много рядко предлагам риба, защото не всеки обича, а и ми се струва, че трудно се съчетава в едно меню с други неща.
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Yunona » 19 Дек 2016, 23:08

borkova написа:Аз много рядко предлагам риба, защото не всеки обича, а и ми се струва, че трудно се съчетава в едно меню с други неща.


Няма проблем със съчетаемостта на рибката, а и тя е полезна. Никога няма да сбъркаш с пъстърва например, докато свинско все повече хора избягват. Лично аз често предлагам риба на своите гости и никога не съм имала проблеми. Като цяло и ние, и приятелите ни предпочитаме вкусна, но лека и здравословна храна.
Когато съм избрала риба за основно, обикновено я гарнирам с картофи соте или зеленчуци на грил. В началото винаги поднасям зелена салата (или от различни пресни зеленчуци) с някакъв леко сладък дресинг (например лимон, зехтин, мед). освен нея на масата има някакви солени хрупки, ядки, брускети (предварително приготвени или просто сервирам тънки препечени филийки и маслинена паста, гуакамоле, хумус и други вегетариански пастети, с които да прехапваме). Предястието е топло, като може да е някакъв пълнен зеленчук (тиквичка, големи шарени чушки или пък домат) или нещо на базата на тесто - пълнозърнеста мини пица, волован от бутер тесто, тарталета или киш. Плънката на зеленчука или тестеното изделие може да е веге, но може и да е нещо с пилешко или пуешко месо. Основното е ясно - рибата, а десертът - базиран на плодове (шоколад след риба не ми върви, но това си е мое субективно мнение).
Това е :) Най-същественото правило за мен е, когато на вечерята се сервира риба, да няма яйца (освен тези, които са в състава на тестото за киш например) или отлежали, мазни сирена.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот exotic » 20 Дек 2016, 10:02

Един истински кулинар винаги ще намери приложение и успешно ще съчетае по-характерни храни и продукти :smile: . Трябва да се поинтересува и съвсем малко е нужно, за да предложи нещо по-така. Аз също вече избягвам пържоли, свински или пилешки, с тежки сосове и се ориентирам като че ли повече към салати и предястия, които спокойно наяждат човек - пълнени гъбки, брускети, солени палачинки или всякакви видове ролца .
exotic
 
Мнения: 360
Регистриран на: 15 Авг 2014, 13:29

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Mon_ton » 20 Дек 2016, 12:59

Дори и да остане, не върви, ако имаш важни гости особено, да ги оставиш на едни пълнени гъби, освен ако не им препълниш чиниите, според мен по малко от по-разнообразни неща е далеч по-добър избор, отколкото да се натъртва на едно и също.
Пържолите и кюфтетата отдавна не са предпочитани за изисканите вечери, по-скоро залагам на пилешко роле, пълнено с някакви сирена и зеленчук, в гарнитура от топли зеленчуци (печени,на скара), за предястие мисля, че страхотно ще се върже някаква лека паста с малко пармезан само, а салатата ясно - зелена, спанак, яйца, нещо подобно, с парченца препечен бекон. ;) за десерт печена ябълка, не знам дали ескпертите биха избрали това, но определено е успешна и вкусна вечеря по моите критерии. :) Това беше нашата вечеря важна важна. На гостите им хареса.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот zagrijena » 20 Дек 2016, 14:48

Затова харесвам "Черешката на тортата", защото там страхотни идеи взимам за по-официални менюта. Макар че не всички са сполучливи предложения и избори на блюда.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот Malina » 29 Яну 2017, 11:19

zagrijena написа:Затова харесвам "Черешката на тортата", защото там страхотни идеи взимам за по-официални менюта. Макар че не всички са сполучливи предложения и избори на блюда.

Според мен рядко се справят добре и то наиситна с добри продукти и приложими при нас, готвят за мен много често пресилено и не толкова добре, дори може би и не вкусно.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Съчетавате ли ястията на една вечеря?

Мнениеот ivoblinc » 30 Яну 2017, 13:18

Рядко има добри попадения, да ти е кеф само като го гледаш и да си убеден, че всичко ще си пасне още преди да си го опитал :grin: . Ама то и при обикновените хора е така, трябва човек да е изкусен кулинар и да познава тънкостите на готварството, така че и обикновено ястие да те накара да си оближеш пръстите.
ivoblinc
 
Мнения: 223
Регистриран на: 23 Окт 2013, 12:28

ПредишнаСледваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта