Диабет при децата.

Специфични грижи, лечение, обществени нагласи, държавна политика, взаимопомощ

Диабет при децата.

Мнениеот qproin » 28 Окт 2011, 14:25

Запознати ли сте с тази коварна болест, симптомите и начините на предпазване при децата. Пускам темата, тъй като племенника ми се разболя когато беше на 2 години( след прекарана вирусна инфекция се отключи диабет) Никой, дори личния му лекар не допусна вероятността за диабет и детето изпадна в кома. Доста мъчително беше за всички роднини. Вече е на 7 години, здраво пораснало момче, което с нищо не се отличава от останалите деца. Използва инсулинова помпа, консумативите за която не се покриват от здравната каса и струват около 300 лв на месец. За първите симптоми знам, увеличена консумация на вода, запек, липса на апетит, раздразнителност и ацетонов дъх. Нека обогатим тази тема, с мнения за предпазването от диабет, лечение, адаптиране на децата с тази болест и всичко останало за което се сещаме. Ще съм благодарна на всички, които се включат и смятам че ще е полезно за много хора.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: Диабет при децата.

Мнениеот monito » 11 Май 2012, 10:51

Аз също знам, че ако детето пие много вода, това може да е един от признаците за диабет. Сина на моя позната изпиваше по 1.5 литра вода на ден, а беше на годинка и няколко месеца :idea: Не знаех как да й кажа за това, защото не ми беше толкова близка и не знаех как ще реагира, но след няколко месеца педиатърката им назначи изследвания и болестта се установи :?
Стресът също може да провокира и отключи появата на диабет. Детенце на наше приятелско семейство беше оставено само вкъщи докато спи, а майка му беше отишла до магазина... Докато се върне, малкия се беше събудил и блъскаше по вратата, изпаднал в истерия :? Бяха се насъбрали комшии, за да го успокояват, но детенцето направо изпадна в шок... Разболя се душичката и тази случка много ми тежи :( Никога не съм имала спокойствието да оставя детето си само вкъщи - никога! Не го правете и вие... Знам, че понякога човек се чувства в безизходица, че няма кой да му помага, но детето е на първо място и няма нищо по-важно от него :idea:
monito
 
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:13

Re: Диабет при децата.

Мнениеот lorentina » 11 Май 2012, 15:09

Здравейте!
Аз съм диабетик на инсулин от 5 - годишна (сега съм на 29)! Помня симптомите, които и сега се проявяват често - пиене на много вода, съхнене на устните, ходене по малка нужда толкова често, че да не можеш да спиш вечер, заради честото ставане, умора, сънливост, подуване на клепачите! В последствие се появи и кашлица и трудно дишане при висока захар, тъй като кръвоносните съдове се стесняват и организмът изпада в шок! Естествено и раздразнителност и повръщане! Ако, обаче, кръвната захар е ниска, то тогава всяка минута е важна! За да се спасявам от това държа вода със захар на близо! Захарният сироп се усвоява по-бързо от организма от колкото нещо сладко за хапване! Забележите ли неадекватно поведение - захарта е ниска! При редовно хранене, умерено движение и добре дозиран инсулин с диабета не е толкова лошо да се живее! Бъдете наблизо до децата си докато се научат да живеят с диабета! И не им се сърдете ако са агресивни понякога - те не го осъзнават....
lorentina
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Май 2012, 14:52

Re: Диабет при децата.

Мнениеот sanya » 11 Май 2012, 16:22

lorentina написа:Здравейте!
Аз съм диабетик на инсулин от 5 - годишна (сега съм на 29)! Помня симптомите, които и сега се проявяват често - пиене на много вода, съхнене на устните, ходене по малка нужда толкова често, че да не можеш да спиш вечер, заради честото ставане, умора, сънливост, подуване на клепачите! В последствие се появи и кашлица и трудно дишане при висока захар, тъй като кръвоносните съдове се стесняват и организмът изпада в шок! Естествено и раздразнителност и повръщане! Ако, обаче, кръвната захар е ниска, то тогава всяка минута е важна! За да се спасявам от това държа вода със захар на близо! Захарният сироп се усвоява по-бързо от организма от колкото нещо сладко за хапване! Забележите ли неадекватно поведение - захарта е ниска! При редовно хранене, умерено движение и добре дозиран инсулин с диабета не е толкова лошо да се живее! Бъдете наблизо до децата си докато се научат да живеят с диабета! И не им се сърдете ако са агресивни понякога - те не го осъзнават....

Здравей, Лори!
Съжалявам за това, което ти се е случило, но се радвам, че с помощта на твоите родители сте успели да овладеете ситуацията. Благодаря и за ценните съвети, които си дала - информацията от първа ръка е изключително полезна :roll: Поздравявам те за това, което си написала, че родителите трябва да бъдат до своите деца и да са търпеливи към тях! Поздравявам те и за начина, по който си написала поста си, защото със сигурност прочитайки го, много хора ще си променят отношението към диабета :)
sanya
 
Мнения: 62
Регистриран на: 05 Апр 2012, 12:32


Назад към Деца със специални потребности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта