Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот Malina » 08 Яну 2017, 10:58

Yunona написа:Сега се сетих за една тънкост, която научих от бабата на съпруга ми (Светла и памет!). Тя казваше, че трябва много да внимаваме колко вода добавяме в ястието, за да не убием вкуса му. Водата трябва да бъде минималното необходимо количество и винаги да е гореща!

И друго знам от нея - да избягвам сгъстяването с брашно. На първо място това става, като се спазва горното правило. В гювечи и яхнии с картофи просто вадим няколко парчета картофи, смачкваме ги на пюре с вилицата и ги връщаме в ястието. Така го сгъстяваме, без да добавяме брашно.

Пробвала съм с картофи, но не ми харесва, а и много често пак искаш да имаш течно бульонче и все пак да е плътно, това с картофи не съм забелязала да става, затова винаги слагам по лъжица брашно, за да се получи желаната от мен гъстота. :roll:
А за водата съм напълно съгласна, слгам винаги много, много малко. Следващата седмица съм решила да си взема и термо кана, че нямам как да доливам топла вода,а на другия котлон ми отнема много време да загрея вода. Забелязала съм и аз такава разлика.
Например, когато готвим месо с ориз, да речем, ако месото е посгсотвено - било от сварено, или запържено, задължително трябва да го сложим с ориза в гореща вода, защото иначе месото се стяга и става жилаво.
Изобщо, когато готвим месо и вече сме го обработили по някакъв начин, трябва ли да сипем вода при него - винаги гореща, ако не искаме жилави мръвки накрая.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот mimeto90 » 09 Яну 2017, 16:29

Един от моите трикове е, че не се разправям да беля чесъна. Слагам го в микровълновата и после много лесно го беля. А и не люти и придобива по-хубав вкус, става и мекичък.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот annydance » 13 Яну 2017, 12:06

Кажете как пържолите ми, независимо дали във фурната или на скара, да са винаги сочни, а не като подметки, както обикновено ми се получават :sad: ?
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот Pipilota » 14 Яну 2017, 09:01

annydance написа:Кажете как пържолите ми, независимо дали във фурната или на скара, да са винаги сочни, а не като подметки, както обикновено ми се получават :sad: ?

Не ги забравяй на скарата, а във фурната може да им слагаш и фолио, за да се задушат, друг начин е първо да ги мяташ на силен котлон, да се запечатат соковете им. Но ако ядете по-препечено, просто няма как да стане крехко и не сухо и в същото време да си пекла пържолите 1 час. Но все пак ако обичаш много препечено и все пак сочно, сложи няколко гъби покрай пържолите, които да си пуснат соса, завиваш ги с фолио, много вкусно става! :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот Harmony » 16 Яну 2017, 15:24

Редовно правя пържоли и за да са сочни им слагам малко бира или сок от кисели краставички. Никога няма да ви станат като подметки :grin: .
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот irka » 26 Яну 2017, 14:09

Преди като ми се наложеше да разбивам само белтъци, все нещо не ми се получаваха така пухкави, както трябва. Скоро разбрах, че трябва да им се сложи щипка сол :smile: .
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот gomez123 » 02 Фев 2017, 13:00

Аз го правя, защото ми е по-лесно, но и открих, че така ми е много по-вкусна пастата. След като съм я сварил, слагам от нея толкова, колкото ще ям, в соса и сипвам малко от водата, в която се е варила. Разбърквам всичко заедно и се получава една хомогенна смес, при това поела от всичко ароматите и затова много вкусна.
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот kalinka-kuku » 05 Фев 2017, 12:52

gomez123 написа:Аз го правя, защото ми е по-лесно, но и открих, че така ми е много по-вкусна пастата. След като съм я сварил, слагам от нея толкова, колкото ще ям, в соса и сипвам малко от водата, в която се е варила. Разбърквам всичко заедно и се получава една хомогенна смес, при това поела от всичко ароматите и затова много вкусна.

По принцип когато се вари паста, трябва да се остави 1 чаша от водата, в която се е варила и тогава да се сложи соса, така самата паста става по-сочна, а не суха. Аз смесвам всичкия сос с пастата, защото така стават вкусни и за ядене на другия ден, изцеждам отгоре отгоре пастата, сипвам соса и тогава си разпределям порция. :mrgreen:
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот dejavu » 06 Фев 2017, 10:27

И аз не обичам да ми е суха пастата, но като оставя малко вода, и става една лигава и полужелирана, което не ми харесва. За да не ми се залепват и да не стоят сухи, аз слагам малко олио или зехтин.
dejavu
 
Мнения: 413
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:06

Re: Малките трикове, които превръщат ястията в незабравими

Мнениеот Кети cat » 23 Ное 2018, 12:07

Аз, например, като сложа щипка джинджифил на прах, към ориза със зеленчуци и пиле, вкусът става съвсем друг, уникално е!
Кети cat
 
Мнения: 95
Регистриран на: 23 Ное 2018, 11:59

Предишна

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта