Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Ваксини и имунизационен календар, лекарства и добавки, козметика, симптоми и здравни проблеми, посещение при лекар

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот Kremiliya » 24 Яну 2017, 10:10

Да трябва не мисля, че трябва, но няма и да навреди, след като имаш от къде да го вземаш, т.е. и без друго има у вас, давай, какво толкова може да стане. :mrgreen:
Аз не бих купила да давам, ако детето прекарва достатъчно време на открито и играе, то само ще си усвои необходимия витамин, въпреки че е зима.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот ramimni » 24 Яну 2017, 11:41

StefanKalapishev написа:Само D-3 (холикациферол) е формата на витамин Д, която се усвоява от организма.

По-голямата част от човечеството страда от недостиг на витамин Д и буквално всички трябва постоянно да приемат някакъв вид доза - или за натрупване, или за поддържане. Старите хора имат нужда от по-големи дози. Струва си да се тествате за нивата ви в момента. Този витамин бавно се възстановява в тялото, така че често е необходимо натрупване от около шест месеца преди да се усети явен ефект.

Та накратко, да отговоря на въпроса - Да, трябва профилактично до края на живота да се взима витамин Д-3 :)


Как се тества, какви изследвания се правят, за да се провери какво е нивото на витамина в тялото?
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот vanessa_ » 24 Яну 2017, 11:42

Прави се кръвно изследване и се разбира какви са нивата на витамин Д в кръвта. :)
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот StefanKalapishev » 25 Яну 2017, 18:06

Аз не бих купила да давам, ако детето прекарва достатъчно време на открито и играе, то само ще си усвои необходимия витамин, въпреки че е зима.



За да си произведе детето необходимия витамин Д по този начин, трябва да играе навън ГОЛО, поне 3 часа, и то в случай че грее слънце. За зимата този начин не ви го препоръчвам. Друг начин е да яде всеки ден черен дроб от риба треска, големи количества дива сьомга, херинга, въобще диви мазни риби. Това обаче може и да доведе до отравяне заради токсични нива на витамин А.

Даже не знам какви са симптомите за недостига му.


http://www.arsmedica.bg/aktualno/simpto ... -vitamin-d
StefanKalapishev
 
Мнения: 2
Регистриран на: 23 Яну 2017, 17:21

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот отчаяна » 25 Яну 2017, 21:51

Тази зима е истинска, с много сняг и студ, от доста години не е имало такава и слънцето наистина е по-оскъдно. Предишните зими бяха по-топли и слънчеви и хората щъкаха повече време навън. За възрастните не е ли достатъчно лицето и ръцете да са открити и така да поемат от лъчите витамин Д. Децата може и повече да им е нужно.
отчаяна
 
Мнения: 92
Регистриран на: 25 Авг 2016, 13:49

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот Rali_hr » 26 Яну 2017, 11:30

Според по-горния пост излиза, че всички деца страдат от недостиг на витамин Д, защото не тичат голи зимата... Все пак той не се ли натрупва в тялото от лятната доза,когато децата тичат по много почете от 3 часа.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот borkova » 02 Фев 2017, 10:15

Почти всяко семейство ходи и на море, а там се събира доста витамин Д :smile: . Не знам дали стига за цяла година. Любопитно ми е по колко се дава иначе този витамин, каква е дозата?
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот Влади » 28 Яну 2019, 16:01

То си има изследвания за целта. По-добре първо да се изследва детето, преди да му се дава. А и все пак, лекарят е специалиста, който ще прецени дали да предпише допълнително вит.Д.
Влади
 
Мнения: 87
Регистриран на: 28 Яну 2019, 10:49

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот Ейми » 05 Авг 2019, 09:14

Категорично Не, от лекар знам, че не е ок да се предозира.
Ейми
 
Мнения: 20
Регистриран на: 25 Юли 2019, 09:09

Re: Трябва ли да се дава профилактично витамин Д на голямо дете?

Мнениеот Валя.Танева » 12 Авг 2019, 09:50

Не, само по предписание от лекар.
Валя.Танева
 
Мнения: 44
Регистриран на: 08 Май 2019, 09:56

ПредишнаСледваща

Назад към Здравето на децата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта