Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот zheleva212 » 07 Фев 2017, 00:08

Често имам проблеми с кръвното и се налага да го меря всеки ден. Някой път го правя легнала, защото се чувствам прекалено отмаляла, за да се изправя. Друг път съм седнала. Определено има разликав стийностите, стремя се всичко да изпълнявам както знам за меренето на кръвно, но не съм убедена, че го правя. Използвам и електрически, и от старите апарати, защото нямам доверие на нито един. Как всъщност е правилно да се мери кръвното, каква трябва да е позицията на тялото? Кои са грешките, които не трябва да допускам? Вие какво правите, когато си го мерите?
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот ramimni » 07 Фев 2017, 09:36

Хората много се оплакват от електронните апарати за мерене на кръвното, но при тях трябва да си в определена позиция на тялото, за да измерят точно. Аз като си го меря, винаги гледам маншона да е на два пръста от свивката на лакътя и маркучето, което излиза от него, да сочи и да е точно на сгъвката. Винаги си го меря седнала, а не легнала.
ramimni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 29 Яну 2014, 17:18

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот mangusta » 07 Фев 2017, 10:14

Като отида при лекаря, той ми казва да седна изправена, ръката, на която слага маншона, да е отпусната и до тялото и да не си кръстосвам краката.
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот Локумът » 07 Фев 2017, 10:29

Зависи от апарата, моя е за китка, най-важното е да не се мърда и да не се говори, докато се мери кръвното, не трябва да се мери и след като сме се натоварвали физически, поне 5-10 минути трябва да сме в покой, преди да го измерим, ако е имало някакво физическо натоварване.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот qwerryyy » 07 Фев 2017, 11:31

Грешка е и последователно да се мери кръвното, трябва да се мери с голям интервал между следващото мерене. Виждала съм как хора си мерят кръвното, след 5 минути пак и се оплакват, че има огромна разлика в резултатите. Никога не се мери кръвно няколко последователни пъти.
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот Fancy » 07 Фев 2017, 12:24

Маншетът трябва да е на нивото на сърцето. Не знам дали е правилно да се измерва кръвното, когато човекът е легнал. Но ако не може да стои изправен, как ще се измери? В легнало положение се повишава систолното налягане, а диастолното се понижава.
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот kalinka-kuku » 07 Фев 2017, 12:36

Това пък, че трябва да е на нивото на сърцето е такава лудост, а например тези, които са само за китка, трябва да се изпъчиш така, че китката ти да е изправена на нивото на сърцето, не мисля, че толкова издребняване е от значение. Трябва да се мери в покой и това би следвало да е достатъчно.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот sofi_black » 07 Фев 2017, 14:56

Ами затова тези за китка не са надеждни изобщо. Не съм видяла някой лекар да използва такива.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот Monika_Spasova » 07 Фев 2017, 16:24

sofi_black написа:Ами затова тези за китка не са надеждни изобщо. Не съм видяла някой лекар да използва такива.

Аз не съм видяла лекар изобщо да ползва електронен апарат за кръвно.. :roll: Всички ползват онея механични ли какви се водят, които са с една помпичка, която се напомпва от самия лекар. Явно те са най-точни, иначе надали им представлява проблем да си купят апарат за 100 лева.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Кои са грешките, които не трябва да допускам, когато си меря кръвното?

Мнениеот fawla » 07 Фев 2017, 17:10

Аз също не съм видяла лекар да мери с електронен апарат за кръвно, може би има защо, в крайна сметка, дори и от термометрите се убеждаваме, че електронните неща не са особено точни. :roll:
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта