Кога ядете салатата - преди или с основното?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот PasDeDeux » 13 Фев 2017, 11:40

Трудна работа вече да определиш кое е салата и кое не. По принцип тя е от нарязани зеленчуци или плодове, или и двете заедно :smile: , независимо дали сурови или обработени. Но има и салата с основа паста - нея как да я наречеш и за какво да я приемеш :smile: ? Като гарнитура към какво може да се ползва? Често се бъркам така и оттам си ги ям салатите както дойде, според кефа ми.
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот Yunona » 13 Фев 2017, 12:09

Логично е да се яде салатата заедно с месото или рибата. На мен ми е и вкусно, затова така се храня.
В традиционно българския модел на хранене има нещо много сбъркано с тези салати и ракии на празен стомах.
Неслучайно в италианската кухня салатата идва след второто ястие и преди десерта.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот Грохот » 13 Фев 2017, 12:22

Yunona написа:Логично е да се яде салатата заедно с месото или рибата. На мен ми е и вкусно, затова така се храня.
В традиционно българския модел на хранене има нещо много сбъркано с тези салати и ракии на празен стомах.
Неслучайно в италианската кухня салатата идва след второто ястие и преди десерта.


В италиански ресторант в България няма да ти сервират по този начин, всичко се побългарява, а на мен ще ми е интересно така да ми поднесат ястията, за да видя разликата :smile: .
Грохот
 
Мнения: 260
Регистриран на: 13 Май 2014, 13:13

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот kauda » 11 Апр 2018, 16:04

салатата я ям заедно с основното, нямам манталитета за ракията и салатата, за мен свежите зеленчуци са гарнитура, хапвам си ги с основното.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот Буба Мара » 11 Апр 2018, 16:25

Аз салатите ги ям едновременно с основното. Или ям само салата.
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот Frac » 11 Апр 2018, 16:49

Не съм чувала такава теория. По принцип салатата се яде преди основното, защото зеленчуците се обработват по-бързо от основното ястие, което обикновено е месно или тестено. Това помага на стомаха и на метаболизма като цяло. Майките с деца може да са забелязали, че повечето деца се хранят разделно - първо краставици, после картофи, после хляб ( може и в друг ред, но по компоненти).
Друг е въпросът, че повечето хора сме свикнали да хапваме всичко заедно - кебапченце, картофче, доматче и глътка биричка да премине по-лесно :grin:
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот rabotnata pchela » 30 Апр 2018, 14:57

Зеленчуците помагат на усвояването на храната, а и стомахът не си разделя ензимите, които произвежда, за да усвои сега картофа, пък тука доматчето., той си действа на едни принцип. :) Аз ги ям едновременно, за мен салатата + основното е задължително, иначе не се чувствам нахранена.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот orck » 30 Апр 2018, 17:37

Lili_pili написа:Говорих с приятелка, която е привърженичка на здравословното хранене и тя ми каза, че не е добре да се яде салатата преди основното, а заедно с него. За мен винаги салатата е била предястие и предвестник на вечерята или основнотоо хранене като цяло и изведнъж научавам подобно нещо. Обясни ми, че след като се ядат зеленчуци, се влошава процеса на храносмилане и всъщност не е добре да се яде салатата предварително, а добре да бъде в комбинация с месото, като гарнитура..
Вие как си хапвате салатата- предварително, или със основното? Аз ако имам основно, ям с него и салатата, но като чуя салата и правилни принципи, винаги се сещам, че тя трябва да е преди основното... :roll:

Салата, само с ракията.
От години в моят дом се "яде по етикет" салатата е само предястие и ако недай боже някой я поска с кифтетата жената сготвя него за следващо хранене.
Find a woman with a brain... They all have vaginas.
Аватар
orck
 
Мнения: 99
Регистриран на: 22 Фев 2018, 13:03

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот Frac » 02 Май 2018, 17:30

orck написа:
Lili_pili написа:Говорих с приятелка, която е привърженичка на здравословното хранене и тя ми каза, че не е добре да се яде салатата преди основното, а заедно с него. За мен винаги салатата е била предястие и предвестник на вечерята или основнотоо хранене като цяло и изведнъж научавам подобно нещо. Обясни ми, че след като се ядат зеленчуци, се влошава процеса на храносмилане и всъщност не е добре да се яде салатата предварително, а добре да бъде в комбинация с месото, като гарнитура..
Вие как си хапвате салатата- предварително, или със основното? Аз ако имам основно, ям с него и салатата, но като чуя салата и правилни принципи, винаги се сещам, че тя трябва да е преди основното... :roll:

Салата, само с ракията.
От години в моят дом се "яде по етикет" салатата е само предястие и ако недай боже някой я поска с кифтетата жената сготвя него за следващо хранене.

Именно, първо е салатата, после основното!!! Не може да ме убедите в обратното или нещо друго. Казах!
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Кога ядете салатата - преди или с основното?

Мнениеот sad » 04 Май 2018, 16:56

има дни в които салатата е основното
Аватар
sad
 
Мнения: 148
Регистриран на: 22 Фев 2018, 12:48

ПредишнаСледваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта