Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот pitanka » 14 Фев 2017, 00:27

Новачка съм в кухнята и нямам никаква представа от елементарните правила за готвене. Варенето и пърженето горе-долу ги усвоих, но печенето специално на месо ми е голям проблем. Или ще го оставя полусурово, или ще е препечено и като подметка. Не мога да уцеля и това е. Гледам по Мастер шеф като пекат месо говорят за някакви 65 - 70 градуса, но не разбрах това температура на месото ли е :roll: . Как да се ориентирам кога е станало месото? Има ли нещо, което да ми помогне в тази непосилна за мен мисия?
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот zheleva212 » 14 Фев 2017, 00:30

Докато свикнеш с процеса на печене и как да познаваш кога месото е готово, защо не си купиш термоигла? Много по-лесно ще ти е.
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот Monika_Spasova » 14 Фев 2017, 10:11

Не бих вярвала на готвачите и тяхното кърваво месо. :lol: Предпочитам да си го бодна аз, да видя какви сокове излизат, ако цвета не ми харесва продължавам да пека. :) В краен случай изрязвам малко.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот sofi_black » 14 Фев 2017, 10:18

pitanka написа:Новачка съм в кухнята и нямам никаква представа от елементарните правила за готвене. Варенето и пърженето горе-долу ги усвоих, но печенето специално на месо ми е голям проблем. Или ще го оставя полусурово, или ще е препечено и като подметка. Не мога да уцеля и това е. Гледам по Мастер шеф като пекат месо говорят за някакви 65 - 70 градуса, но не разбрах това температура на месото ли е :roll: . Как да се ориентирам кога е станало месото? Има ли нещо, което да ми помогне в тази непосилна за мен мисия?


Тези 65-70 градуса са температурата на месото, ако е на фурната, ще има да печеш цял ден и пак сигурно няма да го опечеш :smile: . Но за да разбереш колко е температурата на месото, наистина ще ти трябва термо игла. А и ако го обичаш розово и леко сурово месото, давай :grin: . Повече практика ти трябва, за да започнеш да познаваш кога е готово. Като почне да се къса, е приготвено, аз така се ориентирам.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот kalinka-kuku » 14 Фев 2017, 10:46

И аз проверявам с вилицата, ако се къса, значи е готово, но ако е голямо цяло парче, там ще имам затруднения. Предполагам, че става въпрос за точно такова парче месо, надали някой не знае кога са му изпечени пържолите. :mrgreen:
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот MGB » 14 Фев 2017, 15:01

С голямото парче е същото. Като пека агнешко бутче, винаги бода с вилицата и ако се къса лесно, значи е готово. Винаги слагам фолио отгоре, за да не стане твърдо, сухо и почерняло. И обливам периодично със соса от тавата.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот Pipilota » 20 Фев 2017, 13:53

MGB написа:С голямото парче е същото. Като пека агнешко бутче, винаги бода с вилицата и ако се къса лесно, значи е готово. Винаги слагам фолио отгоре, за да не стане твърдо, сухо и почерняло. И обливам периодично със соса от тавата.

А по средата как разбираш, че е готово? Скоро ядохме цяло печено пуешко бутче, отгоре добре се беше сготвило, но надолу си имаше зор да се дъвка.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот Lollipop » 20 Фев 2017, 14:55

Pipilota написа:А по средата как разбираш, че е готово? Скоро ядохме цяло печено пуешко бутче, отгоре добре се беше сготвило, но надолу си имаше зор да се дъвка.

Аз по час карам, горе долу за голямо парче месо си знам едни 3 часа под фолио, после го запичам отгоре. Трябвало е да печеш по-дълго време, то си личи покрай кокала,когато почне да се отпуска. :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот Kremiliya » 17 Яну 2018, 12:39

Аз съм предпочитам да откъсна малко от него,когато се къса лесно, значи е готово. Обикновено и варенето помага,но не и при големи парчета свинско месо, тогава е по-добре да се пекат на бавен огън, завити с фолио и поне няколко часа. Грешка е, че някои хора добавят вода при подобно готвене, а не бива да се слага нищо допълнително.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Какво може да ми помогне, за да разбера кога е опечено месото?

Мнениеот Guppy » 07 Фев 2018, 12:30

Знаете ли как да мерите с термометър, колко трябва да е температурата на месото, за да е окей?
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта