Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот silver933 » 13 Мар 2017, 17:12

имам навика веднага след хранене да дъвча дъвка, направо съм като на рекламите на Орбит. Според жена ми не трябва да дъвча дъвка веднага след хранене, само че аз се чувствам добре. Освен, че усещам устата си почистена, то и по-бързо храносмилам сякаш и ми става много леко на корема, след като съм лапнал една дъвка.
Вие ако дъвчете дъвка веднага след хранене как се чувствате? мислите ли, че дъвченето на дъвка може да навреди, вместо да е полезно, както рекламират? :?:
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот kauda » 14 Мар 2017, 10:31

Да ти кажа, аз дъвча и знам, че е полезна, поне за устната кухина. Когато ядем, остават много малки парченца храна между зъбите ни и по самите зъби, а по дъвката залепват и се отстраняват. Поради тази причина дъвча дъвка не повече от 30 минути след хранене,след това започва да ме кара да огладнявам, така че с нея подобрявам храносмилането и изчиствам зъбите, след това в коша.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот Stark » 14 Мар 2017, 12:50

И аз съм чела, че е много полезно за зъбите след хранене, защото почиства остатъците от храна. Винаги след хранене дъвча дъвка за кратко, не обичам да дъвча и хората да ме гледат как мляскам.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот Локумът » 14 Мар 2017, 13:10

Не дъвча дъвки изобщо, за мен са глупост и не смятам, че са полезни. Стомаха си има свой ритъм на работа, дъвченето на дъвка ускорява усвояването на храната и след малко пак си гладен, та малко файда, че си ял се получава.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот kalinka-kuku » 14 Мар 2017, 13:44

Аз не дъвча, не знам дали е полезно, изобщо избягвам дъвките. Бях чела обаче, че дъвченето на дъвка след хранене, помага да се почисти вътрешната страна на зъбите, която често пренебрегваме, най-малкото, защото и не виждаме. :roll:
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот Stark » 21 Мар 2017, 15:19

Локумът написа:Не дъвча дъвки изобщо, за мен са глупост и не смятам, че са полезни. Стомаха си има свой ритъм на работа, дъвченето на дъвка ускорява усвояването на храната и след малко пак си гладен, та малко файда, че си ял се получава.

То е по-скоро за почистване на устата за малко, да се залепят остатъците и да отидат в коша. Аз дъвча за кратко, иначе почвам да огладнявам.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот Rali_hr » 21 Мар 2017, 16:10

Полезно вредно, аз обожавам да дъвча дъвка, нямам кариеси, не знам на нея ли се дължи, но от моята уста дъвката излиза горе долу само докато спя. :lol:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот Jully » 28 Мар 2017, 14:27

Може би това е, че до някаква степен ускорява храносмилането и стомаха не си върши правилно и в своя си ритъм работата, а така се увеличават слюнкоотделянето, което от своя страна почва да настройва всичко на вълна глад.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот kauda » 17 Май 2017, 12:40

Jully написа:Може би това е, че до някаква степен ускорява храносмилането и стомаха не си върши правилно и в своя си ритъм работата, а така се увеличават слюнкоотделянето, което от своя страна почва да настройва всичко на вълна глад.

Ако си преял, дъвката може да спомогне за по-бързото разграждане на храната, но след едно нормално хранене не е необходима дъвката, защото, като се огладнее отново бързо и следва ново хранене.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Дали е полезно да се дъвче дъвка след хранене?

Мнениеот Jully » 17 Май 2017, 14:34

Сега като видях темата си взех една дъвка, обичам да дъвча, но и аз огладнявам. Гледам да почисти зъбите, вярвам, че доста неща полепят по дъвката. :roll: Не я дъвча много време, защото си мисля, че съответно налепените боклуци после твърде дълго ги въртя из устата си и може би не е много правилно и добре. :roll:
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със стоматологични заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта