Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот dinkog » 18 Апр 2017, 11:27

Искам да си приготвя течния шоколад, който ядяхме като деца направен от нашите родители. За съжаление майка ми не си спомня рецептата, затова се надявам някой от вас да я има. Вярно, че не е трудно в наши дни да се намери течен шоколад, но аз искам с вкуса от едно време. :roll:
Още помня как си го мажехме на пържените филии и си мислихме, че това е най-великото хапване на света.. :lol:
Аватар
dinkog
 
Мнения: 611
Регистриран на: 21 Мар 2015, 11:37

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот Jully » 18 Апр 2017, 14:31

Помня го, ядяхме го с портокалови корички покрай коледа,когато успявахме да се сдобием с портокали! Майка ми правеше сладко от портокалови корички и го разбъркваше с течния шоколад. Още пазя рецептата :heartbeating:
250 грама сухо мляко, 4-5 с.л. какао, 1 чаша захар и 1 пакетче масло и 1 ч.ч. вода (някои го правеха с прясно мляко, но мама с вода). Захарта се сипва във водата и се загрява на котлон, докато се разтопи, добавя се маслото, когато се стопи се изсипва при добре размесените сухо мляко и какао. Течността се сипва по малко и се бърка с тел докато стане хубава гладка смес.
Дано това е рецептата от твоето детство!
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот amoreamore » 18 Апр 2017, 15:29

Правя го на моето дете. Само че го правя с прясно мляко и сухо мляко, като запазвам консистенция 1:2. Повече сухо мляко, по-малко прясно. Не добавям захар, а слагам фурми, за да е по-здравословно.
Аватар
amoreamore
 
Мнения: 61
Регистриран на: 03 Апр 2017, 14:15

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот Gold » 18 Апр 2017, 16:57

Леле страхотен беше. Към много скъп спомен ме върнахте!
Gold
 
Мнения: 625
Регистриран на: 23 Мар 2015, 13:13

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот Yunona » 18 Апр 2017, 17:12

Jully написа:Помня го, ядяхме го с портокалови корички покрай коледа,когато успявахме да се сдобием с портокали! Майка ми правеше сладко от портокалови корички и го разбъркваше с течния шоколад. Още пазя рецептата :heartbeating:
250 грама сухо мляко, 4-5 с.л. какао, 1 чаша захар и 1 пакетче масло и 1 ч.ч. вода (някои го правеха с прясно мляко, но мама с вода). Захарта се сипва във водата и се загрява на котлон, докато се разтопи, добавя се маслото, когато се стопи се изсипва при добре размесените сухо мляко и какао. Течността се сипва по малко и се бърка с тел докато стане хубава гладка смес.
Дано това е рецептата от твоето детство!


Със сигурност е рецептата от моето детство :). Ползвах сухо мляко "Лактан", защото не ставаше на бучки.
Аз го обичах с леко запечени бадеми (имахме няколко дървета).
Правила съм го на дъщерите ми, много екзотично им се виждаше, че мама може да приготвя течен шоколад. Не с "Лактан" с "Нидо", но си е все същият вкус от детството :)

За протокола: Няма никакъв смисъл от смесване на сухо и прясно мляко, даже напротив - комбинацията става силно лактозна и крайно нездравословна. Сухото мляко се разтваря само и единствено с вода.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот rabotnata pchela » 18 Апр 2017, 20:19

Край!!!!!! Зарибихте ме и ще пробвам. А не остава ли на бучки какаото или успява да се разтвори?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот Yunona » 18 Апр 2017, 23:08

rabotnata pchela написа:Край!!!!!! Зарибихте ме и ще пробвам. А не остава ли на бучки какаото или успява да се разтвори?


Няма да стане на бучки, не бой се, Пчеличке :)
Течният шоколад ми беше коронният номер, когато бях в 5 клас (някъде 1984-85-та година :grin: ).
Работех при следната последователност:
Загрява се водата със захарта на котлона до завиране и разтапяне на захарта. След това се отстранява от котлона и при непрекъснато бъркане с кухненска бъркалка се прибавя маслото, а когато и то се разтопи - предварително пресятото какао (слагах 6 лъжици, обичах го с по-изразен шоколадов вкус). Тук е времето да се добави ванилия или друга есенция по избор (може ромова, бадемова...). Веднага след това внимателно изсипваме сухото мляко и пак здраво бъркаме. Тогава и сухото мляко пресявах, но днес не е нужно :)
Шоколадът се изсипва в чашки и се гарнира по желание (или в бурканчета и не се гарнира :) ).
Може да го ползваш за пълнене на тарталетки или кошнички от маслено тесто (едно време бяха много популярни и обирах точките в даскало с тях :) ). Ох, приядоха ми се...
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот Paladin » 19 Апр 2017, 09:45

Не съм знаел, че има домашен течен шоколад. Ще го пробвам и аз, но това сухо мляко ме притеснява, не може ли да се замени с прясно?
Paladin
 
Мнения: 109
Регистриран на: 19 Апр 2017, 09:33

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот vanusha » 19 Апр 2017, 10:57

И аз го обичах страшно много като дете, майка ми го правеше по всякакви поводи. Радвам се, че споделихте рецепта. :heartbeating: Веднъж правих нещо подобно, но не се получи изобщо вкусно, само че със сигурност не бях ползвала мляко, май беше само с вода, какао и масло. :nocomment:
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Спомняте ли си течния шоколад от детството ни?

Мнениеот silver933 » 19 Апр 2017, 12:29

Любим, с тази рецепта ме върна в моето детство, когато ядяхме с приятели на улицата. Този уикенд и аз ще го пробвам.
А в модерно време - в наши дни, как стои на палачинки, гофрети, филийка?
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron