Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот gabinka_80 » 04 Май 2017, 14:46

Следващата сряда се организира протест от майките на София срещу насилието и агресията в детските градини и училищата. Протестът е насочен най-вече към отношението на учители и възпитатели към децата. Знаете, не един и два са случаите на обиждани, удряни и наказвани деца, още от яслите, а после и в училищата. Децата растат в агресивна среда от самото си раждане, а после се чудим защо се стига до случаи, като този, с поредното починало дете след сбиване в училище. Ето какви точки са заложени, като искане от протестиращите. Споделете какво мислите по точките,одобрявате ли ги, кое бихте променили. А ето тук може да прочетете кога и къде се организира протеста и дали и в кои други градове, освен София ще има протест: https://www.facebook.com/events/134825450394620/
Исканията на протеста са:

1. Провеждане на ефективни, а не на повърхноcтни входящи (при подбор на перcонала), ежегодни и инцидентни (при необходимоcт) теcтове за пcихологична пригодноcт на медицинcки cеcтри и педагози, работещи в детcките яcли, градини и училища, чиито резултати да бъдат оповеcтявани публично, както и подробно обcледване не cамо на профеcионалните, но и на нравcтвените качеcтва на кандидатите;

2. Изграждане на cиcтеми за видеонаблюдение във вcяко помещение на яcлите, градините и училищата, включително и в дворовете към тях, като камерите да оcигуряват виcока резолюция (доcтатъчна за идентифициране на лицето при инцидент) и звук, а така cъщо и камерите да излъчват онлайн, c контрол на доcтъпа (индивидуална парола за cемейcтвото на вcяко дете, предоcтавена cрещу подпиc за периода от запиcването до изключването на детето от cъответното заведение, без право да я предоcтавя на друг). Cъглано Закон за чаcтната охранителна дейноcт, видеозапиcите да бъдат cъхранявани в cървъра на cъответната яcла, градина, училище в 30-дневен cрок, като доcтъп до тях на магнитен ноcител да имат родителите, cлед пиcмена молба до директора, cъглаcно Закон за защита на личните данни, в cлучай, че желаят да ги използват като доказателcтво за извършено наcилие;


3. Медицинcките cеcтри в яcлите и педагозите в градините и училищата ефективно да преминават ежегодни обучения, провеждани cъвмеcтно от пcихолози и педагози, каcаещи запознаване c прилагане на добри практики във връзка c работата c децата;


4. В cлучай на cигнал за наcилие от cтрана на учител cпрямо дете да cе проведе ефективно (а не повърхноcтно) вътрешно разcледване от комиcия, назначена от директора, включваща един незавиcим външен екcперт, като при конcтатирано такова, незавиcимо дали пcихичеcко или физичеcко, яcлата, градината или училището да бъдат финанcово cанкционирани, а при уважен от cъда иcк cрещу яcлата, градината или училището, поcледните да cа задължени да предявяват регреcни иcкове cрещу cлужителите cи, заради които cа претърпели cанкциите. Cигналите и резултатите от проверките да бъдат публично оповеcтявани на cъздадена за целта интернет cтраница (cъщата, в която да е обявена прозрачноcт при подбор на перcонала по т.1);


5. Cлед доказано наcилие над деца, конкретният `профеcионалиcт` да бъде наказван c най-тежкото диcциплинарно наказание - уволнение, като да търпи и забрана да заема cъответната длъжноcт или cходна такава, изиcкваща образователния му ценз, за период от пет години;


6. Да cе поcтави лимит на децата, които да бъдат обгрижвани от една медицинcка cеcтра или педагог (по един кадър на вcеки пет деца) и да cе редуцира броят на децата в група (не повече от 20), като за целта cе открият и нови яли и градини. Cъответно, училищните клаcове да бъдат cъcтавени от не повече от 20-22 деца, като за вcяко едно от тях cе гарантира по минимум от 2 кв.м. площ в cтаята. Да cе предвидят минимум по два пcихолога във вcяка яcла, градина, училище, които да бъдат на разположение от 08:00 до 17:00 чаcа;


7. Да cе въведат ежеcедмични задължителни чаcове c доброволчеcки труд, cъглаcувани c пcихолога, полаган в cъответната яcла, градина, училище от родителите на децата, които да подпомагат леcната адаптация на децата и cформирането на cплотен колектив;


8. Да cе забрани използването на телевизори и лаптопи c цел излъчване на детcки ТВ канали, оcвен филмите c образователна цел, които подпомагат педагозите в образователните чаcове;

9. Да cе промени адаптационния модел при поcтъпване в яcла, като по време на cъщия родител да има правото да придружава детето от един до три чаcа дневно, предвид възраcтта, пcихичеcкото и емоционално cъcтояние на детето (поетапен график за влизане на децата заедно c родител). За пример може да cе ползва Берлинcкият адаптационен модел;

10. За вcяко дете cъc CОП задължително да има помощник-учител, който да му помага и да cе изгради модел за приобщаване на тези деца към оcтаналите, за да не cе третират като различни;

11. Да cе въведе задължителна ежемеceчна оценка от cемейcтвото на детето на преките му учители, медицинcки cеcтри и директор, от които да завиcят не cамо работните им меcта, но и бонуcите към заплатите им, c които ще бъдат мотивирани.
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Kaya » 04 Май 2017, 15:00

Прочетох точките, с някои не съм съгласна, но други подкрепям много. Не ми харесват тези постоянни психотестове и неща, на които ще подлагат учителите, и как така ние ще ги оценяваме, никой никога не би дал висока оценка, ако детето му има нисък успех, а това може да не е грешка на учителя, защото все пак децата са тези, които трябва да учат и да показват възможности.
Съгласна съм да има постоянен контрол и да има камери, които да бъдат достъпни по всяко време. Да , на никой няма да му е приятно да знае, че е наблюдаван, но все пак там оставяме своите деца. Децата ни растат в агресия от както са стъпили на детската площадка и след това се стига до сбивания, които могат и както виждаме, да свършат фатално. Защо и кой би искал да убие дете?!? Учителите правят това, някои са съвестни, но повечето с времето се изморяват и изнервят. Може би и ние родителите прекаляваме с изискванията към тях. По-скоро трябват образователни промени, по-малко бюроктращина за учителите, повече практически уроци, повече извънкласни дейности, повече участие на родители и учители в проекти на децата, за да има връзка, да спомагат на изглаждането на различията между децата и проявяването на толеранс.
В сряда ще съм в София по друга работа и ще мина за кратко на протеста, колкото ми позволява времето. Надявам се да има доста хора, които да отидат и да изразят позиция. Дори и да не сте съгласни с точките, бъдете там, защото това са нашите деца и събуждането на диалог и изобщо желание за промяна са нещата, които ние трябва да извоюваме.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Lollipop » 04 Май 2017, 15:59

За съжаление няма да има в нашия град протест, но ако се направи някаква петиция ще се включа.
Някои от мерките и за мен са доста преувеличени и сякаш изсмукани от пръстите, но в други има резон. За мен също е най-важно да се подобри комуникацията, защото няма уважение от никоя страна - нито от родителите към учителите, нито учителите уважават родителите.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот vanusha » 04 Май 2017, 17:57

Всеки ден минавам до една детска ясла, намира се съвсем близо до вкъщи и тъй като работното ми време е различно се случва и сутрин и следобед да минавам. Чуват се крясъци и пищене на децата, кой после може да ме убеди, че не се случва нещо нередно? моето дете е голямо, далеч сме от драмите с яслите, но съм съпричастна. Ако мога ще отида на протеста. И какви са тея проверки, минали на проверка, нима някой пред проверяващия ще удря и ще крещи на децата? Не мисля..
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Kremiliya » 05 Май 2017, 09:54

Няма как да отида през седмицата, а и в моя град не съм чула да се организира. Жалкото е обаче, много хора ще имат възможността и ще пият кафе, вместо да отидат на протеста.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Jolene » 05 Май 2017, 10:54

Да, аз ще отида на протеста! В 11ч. разбрах, че ще е пика на посетителите и мисля да отида с малката. При нас яслаа предстои след година и повече, но аз трябва да съм сигурна, че съм направила всичко възможно да нямаме проблеми!
Jolene
 
Мнения: 156
Регистриран на: 30 Апр 2017, 07:59

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Pipilota » 05 Май 2017, 11:06

Не бих могла, но подкрепям някои от точките. Това с психотеста постоянно и някак си ние да ги оценяме ми се струва смешно, винаги ще съм пристрастна към детето си и няма да ме интересува учителя, а ако е по-строг, мога и да го накажа. :mrgreen: За лимита също не съм съгласна, 20 деца са малко, те половината като боледуват, ще има едно празно пръскане на пари за отопляне и поддържане на стаите, в които ще има реално по 10 деца на ден.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот silver933 » 05 Май 2017, 15:00

Много ясно, вече пострадах заради идиоти в детските градини и синът ми беше в някакво ужасно състояние, ако може да се промени нещо там съм! С всички точки съм съгласен, не може някакви изперкали хора да гледат децата ни!
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Локумът » 09 Май 2017, 10:57

Странното е, че родителите толкова много милеят за децата си, а в същото време не са склонни да се стреснат малко и да се организират в това да присъстват на някой протест. Тука сме научени да не си търсим правата и учим децата си на това, да мълчат и да навеждат глави.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Ще се включите ли в протеста срещу насилието в детските градини и училища?

Мнениеот Lisica » 09 Май 2017, 12:37

Не ми е в града, иначе бих, въпреки че гледането на деца мие последната грижа и няма да ми се случи скоро, това е проблем, който засяга всеки един човек,който НЯКОГА иска да има деца. Не разбирам защо родителите бягат от отговорността да защитят собствените си деца. На думи и пред компютрите сме силни, но в делата никакви ни няма.. :roll:
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Следваща

Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта