Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот Ваня Стойчева » 16 Май 2017, 10:29

Много искам да направя сладко от борови връхчета! Дядо ми едно време му казваше боров мед (мисля, че е същото??). Беше ми любимо, но не знам как се прави, а за съжаление няма кой да питам вече за рецепта. :roll: Някой от вас приготвя ли и каква е рецептата и технологията за направата на боровото сладко? Мисля, че не е много трудно, а сега е времето, в което започнаха да поникват първите свежи връхчета на борчетата! :heartbeating:
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот gabi georgieva » 16 Май 2017, 11:02

Здравейте! Наистина не е трудно. У дома го приготвяме по този начин: Набраните борови връхчета се заливат с вода колкото да се покрият и се варят на слаб огън до пълно омекване. Охлажда се и се прецежда течността като на всеки 1л от нея се прибавя по 1кг захар. Слага се отново на слаб огън и се вари до готовност като сладко, дори не толкова гъсто. Сипва се в затоплени и сухи бурканчета, които след изстиване се покриват с целофан и капачка.
gabi georgieva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2017, 10:57

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот Ваня Стойчева » 16 Май 2017, 11:05

Здравей, Габи! А по това време на годината се берат връхчетата, нали? И можеш ли да кажеш горе долу какво количество трябва да , или се преценя според водата и тенджерата. И друго, след като е готово сладкото и се напълни в бурканчета, те варят ли се? :?:
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот qwerryyy » 16 Май 2017, 11:07

И на мен ми беше любимо, не съм яла от години! не знаех, че се прави толкова лесно! Май ще взема и аз да си направя, това ще ми е първото сладко. Интересувам се и аз дали се варят след като се изсипи в бурканчето сладкото. :bouncymulticolor:
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот Guppy » 16 Май 2017, 12:33

Много е лесно, аз го правя по същия начин, задължително заварявам за 10 минути бурканите накрая, страх ме е да не се развали.
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот Stark » 16 Май 2017, 14:33

То не било никак трудно това сладко. Може би ще накарам майка да си направим. А какви връхчета се използват, на всяко иглолистно дърво или специални? :?:
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот gabi georgieva » 17 Май 2017, 12:18

Ваня Стойчева написа:Здравей, Габи! А по това време на годината се берат връхчетата, нали? И можеш ли да кажеш горе долу какво количество трябва да , или се преценя според водата и тенджерата. И друго, след като е готово сладкото и се напълни в бурканчета, те варят ли се? :?:

Привет! Точно сега е момента да си наберем, даже малко позакъсняваме. Количеството на връхчетата - според възможността да си набавите такива :wink: Водата е толкова,колкото да ги покрие. Аз не го заварявам и не се е разваляло досега, но който се притеснява, може да го завари 5-10 минути за вакуумиране на капачката. Успех на всички! И да останете доволни от резултата!
gabi georgieva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Май 2017, 10:57

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот miron » 17 Май 2017, 12:45

Не било трудно, аз също го обичам, ще набера борови клонки и ще ги закарам на майка ми да ги консервира. После го ядете без мярка нали?
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Как се прави сладко от борови връхчета - боров мед?

Мнениеот Jully » 17 Май 2017, 14:35

Всяка година си правим, правя го точно както е казала и Габи! Вкъщи ни е любимо и правя доста, нигако не съм го варила и не се е разваляло.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36


Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта