На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот Pipilota » 08 Юни 2017, 12:10

Според вас на коя ръка се носи халката? Аз знам, че от православните християни, такива,каквито сме ние, трябва да се носи на дясната ръка, защото това се счита за ръката, по-близка до Бог. Но много жени виждам, които носят халката си на лявата ръка. Днес пих кафе с една младоженка и пръстена й беше на лявата ръка, хвалеше се с него, и аз я попитах. Каза ми "нося го на лявата,защото там се носи". Аз си замълчах и толкова. Общо взето си мисля, че объркването идва от американските филми, където носят халките си на лявата ръка, обаче тук сме си българчета и трябва да си го носим на дясната. Вие на коя ръка носите халката си?
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот Snejna » 08 Юни 2017, 13:50

И аз знам, че се носи на дясната, така знам от моите родители, те си носеха халката на дясната ръка. С лявата е мода от филмите, точно от там се появи тази мода с лявата ръка,тези, които са се женили последните 10-12 години объркват пръстите.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот Ваня Стойчева » 08 Юни 2017, 14:32

Аз също я нося на дясната ръка, объркването не знам от къде се е получило. Някои обясняват, че приемат лявата ръка, като такава, която е по-близо до сърцето, но женитбата е главно и през Бога, а на него се кръстим с дясната ръка.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот sis.kamenova » 10 Юни 2017, 00:45

Всъщност идеята с халката тръгва от Древен Египет. По принцип трябва да се носи на лявата ръка, тъй като на безименният пръст е "вената на любовта" свързна със сърцето. В крайна сметка по лично мое мнение, всеки е свободен да я носи така, както избере. В крайна сметка по-важното е да показеш любов и привързаност, а халката е дребен детайл :)
sis.kamenova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Юни 2017, 00:31

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот rabotnata pchela » 10 Юни 2017, 08:42

Ми има спор по тоя въпорс, може да произлиза от Египет, само че се приема, че църковния брак е по-важен и затова се предпочита да се носи на дясната ръка, като по-близка до Бога, докато лявата се смята за грешна :)) Но съм съгласна, че е важнод да се обичаме, пък ся дясна лява ръка или без халка, все тая.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот skyfly » 10 Юни 2017, 09:57

Нося я на лявата, защото ми е по-удобно, на дясната я носих когато се омъжих и докато минат ритуалите. Постоянно правя нещо с дясната ръка и често съм губила пръстени, не исках да рискувам с халката, а за мен е удоволствие да я нося :)
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот kauda » 11 Юни 2017, 15:41

Кой където го чувства, но по право в нашите ширини, трябва да е на дясната, но ако не е удобно да я държите там , по-добре да бъде на лявата ръка, а може и изобщо да не я носите. много хора година след брака се отказват от халката, не им била удобна, губят я и т.н.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот Локумът » 12 Юни 2017, 11:35

Моята я нося само по поводи и когато излизам, че да не ми налетят мераклийките. :mrgreen: Слагам я на дясната ръка.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот Jully » 12 Юни 2017, 12:51

Моята я нося на лявата ръка, по-близо до сърцето, така го чувствам и там я нося, дали е правилно или грешно не мога да кажа, а и да си призная, не ме и интересува. Това, че носим халки и сме се обещали един на друг за мен епо-важно от самото бижу.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: На лявата или на дясната ръка се носи халката?

Мнениеот Malina » 12 Юни 2017, 15:06

По учебник трябва да е на дясната и когато демонстрираш нещо трябва да го правиш както е правилно за региона, в който живееш. Не искам да обиждам никой, но за мен не е правилно да носиш халката на лявата ръка, демонстрация на незнание. Тук се носи халка на дясната ръка сто години, а сега покрай филмите взехме да забравяме кое е правилно и кое не.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта