Знаете ли как се прави домашна халва?

Любими рецепти, интересни вариации, модерни ястия, съвети при готвене

Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот Lollipop » 19 Юли 2017, 11:05

Покрай престоя при майка ми за две седмици и турските сериали,които изгледах много ми се прииска да си направя и аз халва. :lol: Там хората си правят редовно, седнали,говорят си и едната каже "иди, дъще, направи една халва" :lol1: . Не знам за грис халва ли говорят за друга ли, но на мен в съзнанието ми изникна хубава тахан халва, която си купувам редовно от магазина. :mrgreen:
Въпросът е, че нямам идея как се прави, до колкото съм проучвала въпроса е доста трудоемко и май не си струва цялото занимание, но ако някой може да даде идея ще съм ви задължена и ще изпробвам рецептата введнага.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот Kaya » 19 Юли 2017, 14:32

Оо, душата, мисля че се целиш много на високо. не знам какви халви правят по сериалите, но знам, че домашната халва е много трудоемка... Ако ти харесва вкуса, пробвай да смесиш тахан и мед 1:1 и вариш, като разпъваш, така ще ти сеп олучии малко поне, но иначе знам, че се ползват разни екстракти от чувен и какво ли още не.., много бегла информация имам. :) По-добре си купи халва. :D
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот Malina » 19 Юли 2017, 15:17

Попаднах на еднамного подробна статия, но не знам дали е удачно да я споделя тук. Все пак от прочетеното там съдя, че хич не е лесно.. съветвам те дане се захващаш
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот fawla » 20 Юли 2017, 09:04

Май е много трудно. :roll: Не знам как можеш да направиш халва и да се получи като тази, която виждаш в магазина. :roll:
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот Krum » 05 Окт 2017, 15:01

Мед и тахан си знам аз, но със сигурност има много по-сложна технология, която един Господ знае каква е, за да се получи и разтеглива и на конци.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот Lili_gagarin » 24 Окт 2017, 15:29

Веднъж съм ял, наистина беше супер вкусна, моята прабаба я правеше, така в съзнателните ми години направи, но за съжаление почина жената. :-|
Сега си компенсирам с някакъв лесен вариант,в който смесвам тахан и мед, след което се опитвам да запека на котлон, но не се получава.
Lili_gagarin
 
Мнения: 135
Регистриран на: 27 Яну 2016, 16:01

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот Pipilota » 08 Ное 2017, 12:02

Да се получи това разпъване за мен е почти невъзможно. Иначе да се разбърка тахан с мед на котлона, всеки може. :lol:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот lallali » 12 Мар 2018, 12:55

Аз съм правила само веднъж, стана доста вкусна, споделям ви рецептата, която имам:

2 чаени чаши мед
1 чаена лъжичка екстракт ванилия

чаена чаша и половина шамфъстък - безсолен, запечен, а може и да се използват бадеми

2 чаени чаши тахан - слънчогледов или сусамов
Може да добавите по желание канела, карамфил или кардамон

Загряваме меда, добавяме натрошените и леко запечени ядки (запичат се предварително на сух тиган). Махаме от котлона, оставяме да поизстине, добавяме ванилията и слънчогледовия тахан и бъркаме до постигане на хомогенност.

Застиламе с прозрачно фолио продълговата форма, сипваме сместа и я заглаждаме, след което прибираме в хладилник за 1 денонощие. Да ви е сладко :grin: :lol:
Аватар
lallali
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Мар 2011, 12:47

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Мар 2018, 16:05

Доста сложно ми се вижда, на фона на вкусната халва от магазина, а като си представя цялата лепкава консистенция от меда и от ханала, лошо ми става. :lol:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Знаете ли как се прави домашна халва?

Мнениеот skyfly » 18 Мар 2018, 08:47

Мисля да пробвам рецептата, която е дала lalali, преди години съм опитвала от покойната ми баба, наистина много интересен вкус! :)
А някой знае ли как се прави десерта пишлеме? :mrgreen:
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Следваща

Назад към Рецепти и полезни съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта