Лесно ли се става...лекар?

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот зозо » 28 Ное 2011, 17:58

Що за въпрос? Разбира се, че не се става лесно лекар. Както някой вече беше написал тук, това е призвание.Освен това се изискват много нерви и търпение, за да завършиш образованието си. Мисля, че това е една от най-сложните и отговорни професии.
Аватар
зозо
 
Мнения: 74
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:23

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот сиско » 30 Ное 2011, 00:00

Разбира се, че не. Според мен това е най-трудната и най-хуманната професия. И мисля, че всеки не може да стане лекар, трябва да го искаш много и да имаш заложби.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот ovagimyan » 30 Яну 2012, 13:30

Мога ли да задам един въпрос, колко сегашните лекари спазват Хипократовата клетва?
без да я опорочават и нарушават, това е основен въпрос за нас пациентите...
Лекар не се става лесно, особено лекар, който работи истински и професионално се раздава за здравето на хората... Той трябва да учи цял живот, за да е наистина полезен и да взема правилни решения...
Хипократова клетва:


ХИПОКРАТОВАТА КЛЕТВА
Клетвата, с която се кълнат българските лекари
В името на Аполон - лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, поемам върху себе си тази клетва.
На учителя, който ме е учил да лекувам ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам каквото му е нужно, и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще.
Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината, като на свои деца, както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.
Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.
Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.
Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само, за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.
Всичко, каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.
Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.
Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут во веки веков, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава.
Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

ЗАКЛЕХ СЕ!
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот Memento » 30 Яну 2012, 15:30

Сигурно не се става лесно лекар но аз искам да обърна внимание на един апект от целият процес по ставането на лекар. Преди време бях чувал за студенти по медицина които ползват пищови за преписване, винаги съм се чудил как така точно по-медицина ще преписва човек, все пак става дума за човешки животи не за круши или ябълки. Говорих с моя позната следваща в момента и тя ми каза, че има медицинска материя която не била толкова съществена и можело да се препише. Въпроса ми е, оправдано ли е преписването при следването на медицина от морална гледна точка или не?
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот ovagimyan » 31 Яну 2012, 11:09

Хахахахаххахахаахх :D :D :D :D :D
На този въпрос мисля, че всеки би отговорил така... Преписването по принцип не е оправдано, но това не означава, че не е било полезно на много от нас... Морал? За какъв морал говорим, в днешно време тази дума си е табу... Лекар е престиж, да, но къде?
И дали днес българският лекар ясно осъзнава отговорностите, които ще има след, като завърши и започне да практикува?
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот Finger » 23 Мар 2012, 14:46

ovagimyan написа:Хахахахаххахахаахх :D :D :D :D :D
На този въпрос мисля, че всеки би отговорил така... Преписването по принцип не е оправдано, но това не означава, че не е било полезно на много от нас... Морал? За какъв морал говорим, в днешно време тази дума си е табу... Лекар е престиж, да, но къде?
И дали днес българският лекар ясно осъзнава отговорностите, които ще има след, като завърши и започне да практикува?

Оооо не мисля, че един бъдещ лекар може да разчита на преписване, а след дипломиране, ние на него за лечение. Никак не е лесно да станеш лекар това, което се преподава в университета трябва да го запомниш цял живот и постоянно да надграждаш в знанията си. Заболяванията се менят, все по-нови лекарства излизат на пазара. Всичко се променя и ти трябва да си винаги в крак с новостите.
Finger
 
Мнения: 138
Регистриран на: 07 Дек 2011, 11:48

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот D-r Terziev » 16 Яну 2015, 14:39

Това е признание, а ако не го усещаш, то каквото и да си научил и през каквото и да си минал, няма смисъл.
D-r Terziev
 
Мнения: 47
Регистриран на: 08 Авг 2014, 10:44

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Яну 2015, 15:04

То може и лесно да се става лекар, но после призванието е важно и да си човек, аз още си търся такъв лекар, който да иска да работи не само за пари, а за удоволствие ;)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот fairy » 17 Фев 2016, 17:47

Една позната работи сестра в болница и при тях дошла току-що завършила такава. Момичето не можело да постави система дори. За лекарите ме е страх да си помисля дори.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Лесно ли се става...лекар?

Мнениеот Rali_hr » 18 Фев 2016, 11:18

fairy написа:Една позната работи сестра в болница и при тях дошла току-що завършила такава. Момичето не можело да постави система дори. За лекарите ме е страх да си помисля дори.

Нали, а всички останали като завършат нещо и се справят перфектно с работата си от първия ден :) Само лекарите са некадърници :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

ПредишнаСледваща

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта