Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот amoreamore » 02 Ное 2017, 12:35

Никога не съм постила, как се чувствате по време на поста, успявате ли да се храните отделно от семейството си и това не ви ли създава големи трудности удома?
Аватар
amoreamore
 
Мнения: 61
Регистриран на: 03 Апр 2017, 14:15

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот Yunona » 02 Ное 2017, 19:13

amoreamore написа:Никога не съм постила, как се чувствате по време на поста, успявате ли да се храните отделно от семейството си и това не ви ли създава големи трудности удома?


По време на поста се чувствам чудесно - лекота, свежест и енергия.
Чисто практически трудности със семейното хранене също нямам - готвя предимно постни ястия, а за месоядните пека пиле, понякога пържолки, кюфтенца или месо със зеленчуци, задушено на тиган. Два пъти седмично - риба. Но и у дома не се яде месо всеки ден, така че не е голяма драма.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот mix_twix » 03 Ное 2017, 11:56

Мъже в редиците приемате ли, защото аз искам да се включа. Доста съм се надъхал и ще се постарая да подобря много здравето си по време на поста.
Какво точно ядете вие, аз се храня по 4 пъти на ден, така че ще ми трябва помощ. Сега ям доста протеини, спирането им не знам как ще ми се отразят, най-вероятно ще увелича въглехидратите, което хич не ми е цел. :roll:
Какви неща са подходящи за закуска, обяд и т.н.?
нещо такова си представям: за закуска овесени ядки с плодове, на обяд някоя леща или пък салата, за следобед ядки, за вечеря ще ям сигурно леща през ден. Много еднообразно ми идва.
Сега менюто ми е за закуска яйца, за обяд месо със салата, следобед ям ядки или варени яйца, за вечеря мощна салата с риба/ или някакви кашкавали и млечни такива неща..
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот Локумът » 03 Ное 2017, 13:17

mix_twix написа:Мъже в редиците приемате ли, защото аз искам да се включа. Доста съм се надъхал и ще се постарая да подобря много здравето си по време на поста.
Какво точно ядете вие, аз се храня по 4 пъти на ден, така че ще ми трябва помощ. Сега ям доста протеини, спирането им не знам как ще ми се отразят, най-вероятно ще увелича въглехидратите, което хич не ми е цел. :roll:
Какви неща са подходящи за закуска, обяд и т.н.?
нещо такова си представям: за закуска овесени ядки с плодове, на обяд някоя леща или пък салата, за следобед ядки, за вечеря ще ям сигурно леща през ден. Много еднообразно ми идва.
Сега менюто ми е за закуска яйца, за обяд месо със салата, следобед ям ядки или варени яйца, за вечеря мощна салата с риба/ или някакви кашкавали и млечни такива неща..

Пич, на теб ще ти емного трудно ако тръгнеш да спазваш някакъв такъв режим. Няма как да не се повишат въглехидратите, все пак ще трябва да ядеш повече картофи,ориз, там разни зърнени храни, ама ако не се нахвърляш на филиите няма да надуеш корема. И все пак имай предвди, че бирата е постна. :cheers:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот Yunona » 03 Ное 2017, 15:37

Локумът написа:Пич, на теб ще ти емного трудно ако тръгнеш да спазваш някакъв такъв режим. Няма как да не се повишат въглехидратите, все пак ще трябва да ядеш повече картофи,ориз, там разни зърнени храни, ама ако не се нахвърляш на филиите няма да надуеш корема. И все пак имай предвди, че бирата е постна. :cheers:


Хе-хе, добро мъжко окуражаване :drinkingcheers:

Съгласна съм с Локума, трудно ще ти е да спазваш режима, ако досега никога не си го правил.
Аз ти предлагам следното - ако това е първият ти пост, спазвай го в по-облекчен вариант.
Този пост допуска ядене на риба с изключение на дните сряда и петък и цялата първа и последна седмица на поста. Ясно ти е, че в голяма част от времето ще можеш да си позволяваш риба. Това е супер за теб, защото очевидно обичаш риба.
Месото, разбира се, е аут напълно и без компромиси.
Като за първи пост, не изключвай напълно млечните продукти. Остави си най-простите и здравословните - извара (рикота, котидж), бяло саламурено (нашенско) сирене, кисело мляко. Това ще ти даде добри възможности за закуска, както и за добавка към салатите.
Остави си като напълно веган (чисти пости) дните сряда, петък и още 1 по твой избор. През останалите хапвай рибка и споменатите здравословни млечни продукти.

Какво да ядеш? Комбинирай зърнени и бобови храни, за да си съставиш храна с пълен аминокиселинен профил и да си набавяш достатъчно протеини.
Боб може да се яде на яхния, на чорба, печен на фурна, на салата... Включи в менюто си нахут, грах, леща. Има много рецепти с тях. За мазане на филийки - хумус от нахут или боб (има варианти с добавени печени чушки, моркови и др.), лютеница, гуакамоле.
Оризът е важен източник на протеин също (особено комбиниран с грах) - всякакви "манджички" на тази база са много приятни и вкусни.
Ако ти допада идеята, купи си растителни протеини (аз смесвам грахов с оризов, купувам си и конопен) - с тях стават разкошни смутита, шейкове, могат да се добавят към супи. Има и овкусени (например ванилия, мока) - само ги разбиваш с вода или ядково мляко и пиеш.
Яките пак си ги хапвай, само гледай да не са печени. Хлябът да е много черен.
Гювечи, постни мусаки, запеканки, пълнени зеленчуци с ориз, булгур, кус-кус и т.н. - идеи много. Освен от нашата традиционна кухня, можеш да почерпиш вдъхновение и от сайтове като Vegetarian Times. Прекрасни рецепти съм взимала от там.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот Monika_Spasova » 05 Ное 2017, 12:13

Много се чудя дали да се включа,и мам доста опасения, най-вече дали ще успея да се справя, струва ми се много трудно, пък и за сефте имам компания, нали вече съм семейна.. не знам как у дома ще се приеме разликата в готвенето, а нямам време да приготвям отделни неща.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот kauda » 06 Ное 2017, 12:29

Yunona написа:Да, ще спазвам поста и вече започвам подготовката. И аз като момичетата по-горе имам нужда от преход с повече салати и плодове в менюто.
Тази есен ми се струпа много работа и много пътувания и особено заради пътуванията леко занемарих обичайния си режим на хранене. През последните седмици хапвах и повече месо от обичайното за мен, както и сирена и определено не се чувствам добре от това.
Този пост е лек за разлика от Великденския и няма проблем да се спазва, да се измислят и приготвят ястия.
Ще наблегна на супите и сезонните салати, подкрепени с бобови и зърнени храни. След сутрешните тренировки ще пия смути с двойно повече растителен протеин от обикновено. Ще бъде леко и приятно :)

:grouphug: Taка да ми липсваше! Много се радвам, че тази година отново ще се подкрепяме покрай поста! Аз напоследък съм също доста захласната по нисковъглехидратното и високо мазнинно хранене и ще ми е доста трудно да изключа всичко животинско, а и се чувствам толкова добре. Но мисля, че тялото ни се нуждае и от рефреш от животинската храна, така че постите за мен са задължитлени.
От време на време ще има :helpsos: за рецепти.
Вече съм се приготвила с доста голямо разнообразие. Стартирам с хумуси, различни видове, пробвах да си смеля в единия сушени домати, така готино стана. Баници с праз и зеле, зелеви сърми само с ориз. Патладжани, моркови, смутита, този път съм яко надъхана. :heartsfade:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот Monika_Spasova » 06 Ное 2017, 21:24

Само вашия ентусиазъм може да ме зарази, изглежда много приятно да си имаш такава голяма компания! Все още съм в чуденка, но дори и да не се присъединя, ще надничам да видя какви ги вършите.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот rabotnata pchela » 07 Ное 2017, 13:30

Без мен сте за никъде, много ясно, че ще се включа, надъхана съм страшно много, даже нямам търпение да започваме. :mrgreen: Моят мъж отново има рожден ден по време на поста и аз отново няма да уважа почерпката, която съм направила. Всъщност най-много ми тежат коледните празненства, които се организират, пък аз като капут пия вода. Но останалите дни така ми вървят доста леко.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Ще спазвате ли коледния пост тази година?

Мнениеот Yunona » 07 Ное 2017, 18:21

kauda написа: :grouphug: Taка да ми липсваше! Много се радвам, че тази година отново ще се подкрепяме покрай поста! Аз напоследък съм също доста захласната по нисковъглехидратното и високо мазнинно хранене и ще ми е доста трудно да изключа всичко животинско, а и се чувствам толкова добре. Но мисля, че тялото ни се нуждае и от рефреш от животинската храна, така че постите за мен са задължитлени.
От време на време ще има :helpsos: за рецепти.
Вече съм се приготвила с доста голямо разнообразие. Стартирам с хумуси, различни видове, пробвах да си смеля в единия сушени домати, така готино стана. Баници с праз и зеле, зелеви сърми само с ориз. Патладжани, моркови, смутита, този път съм яко надъхана. :heartsfade:


Ех, че хубаво!! Благодаря ти за добрите думи, kauda :cheerleadersmileygirl:
Моето захласване напоследък е по фитнеса и трябва да внимавам с приема на протеини. Запасих се с достатъчно и различни видове, та и при мен много смутита ще има.
Баниците с праз и зеле са страхотна идея, а с пълнозърнести кори са и по-здравословни :)
И да, разчитам всички много да си помагаме с рецепти!
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron