Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот qwerryyy » 09 Окт 2017, 15:54

Гледах две рецепти за карфиол - в единия случай се използваше за блат за пица, в другия вместо картофено пюре, а дори може да се наситни, така че да имитира ориз. :mrgreen:
Ето това е страхотна идея как може да се намалят въглехидратите в менюто и да се увеличат фибрите, вместо да се затлачва тялото с тесто, картофи и ориз - грешка, която правим всички българи.
Ето как да си приготвите например любимата ми пица от карфиол:
2 чаши настърган карфиол
2 яйца
2 чаши морецала или кашкавал
сол, черен пипер, чесън, риган и т.н. на вкус подправки.
Забърква се от това "тесто" което се разстила на дъното на тавичка, покрита с хартия за печене и се пече за около 10 минути на 200 градуса, докато покафенее. След което се намазва с доматен сос и се добавят неща по избор за традиционна пица. Допича и се се сервира леко охладен блата. Така той запазва структурата си и може да се хапва като истинска пица!
А калориите са минимални! :bouncymulticolor:
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот Jully » 09 Окт 2017, 16:26

Благодаря ти за напомнянето! Рецептата за блат от карфиол на пица ми е много отдавна запаметен, но така и не съм го направила. Притеснявам се, дали няма да се получи вкус на това "смърдящо" зеле, което се получава при пресготвяне на такива неща като броколи, карфиол. :roll:
Друго, което ми е също така .. едно на ум, да го наречем, а именно - дали после имаш газове и подуване на корем?
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот Локумът » 10 Окт 2017, 10:05

Пробвал съм карфиолено пюре, наистина е много вкусно, препоръчвам го, ако решите да си хапвате нещо такова. прави се много лесно. Сварява се една глава карфиол, разделена на цветенца, за около 10 минути (че няма и толкова), сол, пипер и се слага половин кубче крема сирене и се пасира, може да се намачка,а ко ви харесват твърдите частици. Пробвал съм и със заквасена сметана и по двата начина става много добре.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот silver933 » 10 Окт 2017, 13:57

На мен все пак си ми смърди на сготвено брюкселско зеле. Хич не ме кефи. :mrgreen: Но пък е много полезен, не може да се отрече.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот Pipilota » 10 Окт 2017, 15:20

И аз често го приготвям у нас, на мен ми е много любим, дойде ли това време на годината го купувам като луда и правя всякакви неща с него. Много обичам със сирене разбъркан и опечен само, идеално замества картофената салата на вечеря.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот Monika_Spasova » 10 Окт 2017, 18:37

Много обичам карфиол, може да се използва страшно разнообразно. :mrgreen: не знам дали като заместител на въглрехидратите, но определено е в основата на моята кухня. :razz: Любима рецепта ми е карфиолената пица, която правя точно по същия начин (явно от едно място сме я взели). Друго, което обичам е панирания карфиол, не е много диетично, но става заместител на различни сиренца, кашкавалчета, добро мезе за бирата е. :mrgreen:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Карфиол - идеалният заместител на въглехидратите.

Мнениеот Lucy » 26 Юни 2019, 09:06

Де да обичах карфиол...И без това най-големия ми проблем са точно въглехидратите. Ама пустия карфиол ми е ужасен на мирис :roll:
Lucy
 
Мнения: 66
Регистриран на: 20 Дек 2018, 12:31


Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта