Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот klarissa » 16 Окт 2017, 13:55

Набрах си вчера бъз и искам да направя сока, който е толкова известен и толкова полезен. :roll: нямам идея как се съхранява и в какво съотношение се прави, някой,който е запознат може ли да ми обясни? И след това колко консумирате на ден?
klarissa
 
Мнения: 133
Регистриран на: 17 Мар 2017, 15:57

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот skyfly » 16 Окт 2017, 14:23

Изобщо не е трудна рецептата - слага се на най-отдолу бъз, след това захар. Редуваш бъз около 2 пръста дебел слой в буркана, отгоре 1-2 пръста захар и така, докато свърши плода. Най-отгоре довършваш с дебел слой захар, поне 3 пъти повече от това,което си слагала преди. Покрива се с марля, а не се затварябуркана. Оставя се на топло докато захарта се разтопи, след което се прецежда и изсипва в бутилки, които се държат в хладилника. Никак не е трудно.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот chiZzY_biZzY » 16 Окт 2017, 15:46

Наистина се прави много лесно, за няколко дни става, седмица п-късно е готов за консумация, няма никакъв проблем с него. Аз го държа в хладилника и пия всяка сутрин. За зимата си вземем около 1 литър сок, пия го, докато го изпия, но почвам в месеците, когатозахладнее, още ми е рано. Предпочитам да имам за активните болни месеци - демекври,янури и февруари.
chiZzY_biZzY
 
Мнения: 123
Регистриран на: 23 Мар 2017, 16:47

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот nefertiti » 16 Окт 2017, 17:52

Като дете пиех сок от бъз, много вкусен и здравословен. Сега и на мен ми се допи, като видях темата.
nefertiti
 
Мнения: 1333
Регистриран на: 01 Фев 2016, 15:10

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот Malina » 16 Окт 2017, 20:12

nefertiti написа:Като дете пиех сок от бъз, много вкусен и здравословен. Сега и на мен ми се допи, като видях темата.

Пиеше го на сок ли? Между другото знам, че може да се разрежда и да се пие наистина като сок, но като имуностимулант се пие по една лъжичка от концентрата сутрин на гладно.
А има и друг сироп, който се прави от цветовете на бъза на пролет.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот rali06 » 18 Окт 2017, 17:46

Звучи наистина здравословно, чувала съм хубави неща за бъза.
rali06
 
Мнения: 211
Регистриран на: 28 Сеп 2017, 17:20

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот Ваня Стойчева » 20 Окт 2017, 11:02

Лесно се прави, но вече май поизтървахме времето, в което трябва да се приготвя бъза. :roll: За догодина може пак да пробвате. Иначе рецептата е тази написаната отгоре.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот vanessa_ » 25 Окт 2017, 12:10

И аз го правя така, както е каазно по-нагоре. Става много сладък, разтварям го в малко вода защото иначе не мога да го пия.
vanessa_
 
Мнения: 337
Регистриран на: 10 Окт 2016, 13:41

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот Snejna » 27 Окт 2017, 10:57

При вас сока как изглежда, гъст ли е или е течен, тази година взех за първи път и забелязвам, че е много гъст и прилича по-скоро на сладко или на мед. Чудя се дали да не го разредя малко...
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Каква е рецептата за домашния сок от бъз?

Мнениеот Glow » 05 Мар 2019, 12:59

Майки ми като правеше редеше на пластове в един трилитров буркан - 2-3 см всеки пласт. РЕдуваше бъз и захар. Като отгоре задължително завършваше със захарен слой. После марля вместо капачка и го държеше на тъмно. Следеше дали се е втечнил и ферментирал, като това ставаше обикновено за 3-4 седмици.
Glow
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2018, 11:09


Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта