Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот kikimoraa » 10 Ное 2017, 14:21

МНого се чудя, дали след брака да приема фамилията на мъжа ми, или да запазя моята. Дори му подхвърлих, че той трябва да вземе моята фамилия, защото е по-хубаво име ипо-известно, а в рода ми няма момчета и общо взето, фамилията ни прекъсва до тук, докато той има още двама братя. Май май и той се замисли, защото оставихме решението отворено.
Но датата почва да нближава, а аз се чудя дали да взема фамилията, или да продължа с моята, без изобщо да вземам част от неговата.
Вие как мислите? Важно и задължително ли е жената да взема фамилията на мъжа, или може и да не го прави? Как бихте гледали на хора, които направят обратното и мъже вземе фамилията на жената, да речем?
kikimoraa
 
Мнения: 255
Регистриран на: 26 Мар 2017, 11:03

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот Elepharm » 10 Ное 2017, 19:11

Решението е ваше. Имам позната, женена за испанец, живеещ за постоянно в България. Той е взел нейната фамилия, може би с цел синът им да има традиционна българска фамилия. Иначе аз съм спазила традицията и съм взела фамилията на мъжа ми. Той много държеше на това и според него жена, която не го прави не уважава достатъчно мъжа си. Така, че важно е да постигнете съгласие и дано това не стане първият ви повод за спорове.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот Pipilota » 13 Ное 2017, 13:12

Според мен си е уважение, освен ако не си от някой знатен род, който да трябва да се продължи задължително, то няма друга причина.
За мен си е нормално, красиво и приятно, не виждам защо да е грешно. Но пък имам познати, при които мъжа и жената запазиха собствените си фамилии. И в това не виждам нищо лошо. Всеки трябва да направи така, както го чувства. Но и насилствено вземане на фамилия също е смешно.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот skyfly » 24 Ное 2017, 12:31

Въпрос на уважение и на желание и разбирателство. За мен тази траидиця не е лоша, не е и грозна. харесва ми, когато семейството е с една фамилия и това показва цялост. Не ми пречи, ако някои хора не са се оженили и живеят на семейни начела, но има ли брак, бих предпочела една фамилия.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот Snejna » 24 Ное 2017, 13:37

Аз съм взела фамилията на съпруга ми, харесвам я, звучи ми добре, а и за мен е важно да изградим цялост на семейството ни. Друг вариант, дори не е стоял пред нас.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот Rali_hr » 31 Яну 2018, 11:18

Въпрос на решение, дали някой ще си вземе фамилията на човек, или не. А и е решение на новото семейство. Ако някой от двамата съпрузи има проблем с това, може да с етърси компромисно решение между тях.
Има случаи, при коитомъжете взимат фамилията на жената. Все пак семействтоо и най-важната част от него са именно съпрузите и техните деца, нека да имат право да решат, без да се чувстват притиснати от други хора.
По-важно е разбирателството в семейството, отколкото каква фамилия пише на вратата.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот buba_18 » 28 Фев 2018, 17:13

Естествено, че ще я взема. Нямам търпение да сключа брак с приятеля ми и веднага ще си сменя личната карта!
buba_18
 
Мнения: 36
Регистриран на: 26 Фев 2018, 09:49

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот viviann » 06 Фев 2019, 16:13

Въобще не съм се чудела. Не ми е проблем да съм с неговата фамилия.
Ако бях човек с наложено име в дадена сфера, може би тогава бих запазила своята. Иначе не виждам защо да не взема на мъжа си.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Дали да взема фамилията на мъжа ми?

Мнениеот Malina » 06 Фев 2019, 18:51

Определено би било странно обратното, на мен ми дава и чувство за съвкупност и наистина за семейство. Мисля, че единствено разликата във фамилиите е това, което не ми харесва при неомъжените двойки, децата им сигурно също биха предпочели мама и тате да са с еднакви имена. :)
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33


Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта