Пкк,Желязо на горна граница

Пкк,Желязо на горна граница

Мнениеот dejavu7 » 24 Ное 2017, 22:06

Здравейте това са изследванията ми,как са според вас?
На мен ми е малко странно че желязото ми е 22.9 при норма до 26.При положение че почти не ям месо,яйца и т.н. храни съдържащи желязо.И последните няколко месеца даже не се храня много добре и свалих 10кг. Очаквах даже желязото ми да е ниско.Дали има повод за притеснение че желязото ми е към горната граница?
Жена на 28г. съм.
Прикачени файлове
IMG-0f8b729fb1aa5fde1875d31f3f7ec899-V.jpg
IMG-0f8b729fb1aa5fde1875d31f3f7ec899-V.jpg (124.54 KiB) Прегледано 1307 пъти
dejavu7
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Ное 2017, 22:01

Re: Пкк,Желязо на горна граница

Мнениеот Elepharm » 27 Ное 2017, 19:22

Резултатите са съвсем нормални. Желязо се съдържа и в растителни храни - напр. леща, домати, дори хляб. Обикновено растителното желязо се всмуква по-бавно, но витамин С и плодовите киселини, съдържащи се в плодовете подобряват неговата резорбция. Фитатите пък, съдържащи се в по-големи количества в пълнозърнестите продукти, намаляват резорбцията на желязо, затова е добре да не се приемат на едно хранене с храни, богати на желязо. Резорбцията на желязо се извършва от специален транспортен протеин в стомашно-чревния тракт като неговото количество се регулира в зависимост от нуждите от желязо. Между другото,този транспортен протеин е същият и за никел, което е причината за повишена резорбция на никел при повишени нужди от желязо на организма. Напр. при бременност това може да обостри никелова алергия.
Тези резултати при Вас, категорично не са повод за притеснение. Какво е било началното Ви тегло?
Витамин В12 е този, който не се съдържа в растителни храни, но при липса на стомашно-чревно заболяване обикновено черния дроб има запаси на този витамин, които стигат за около 2 години, при спиране на вноса му чрез храната.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Пкк,Желязо на горна граница

Мнениеот dejavu7 » 28 Ное 2017, 00:17

74кг беше теглото ми, определено тези 10кг ми бяха излишни.Това е резултатът ми от б12:
Витамин Б12: 418,6 референтни стойности от 197 до 771
Разбрах че трябва да е към горната граница.
dejavu7
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Ное 2017, 22:01

Re: Пкк,Желязо на горна граница

Мнениеот Elepharm » 30 Ное 2017, 15:30

Не, ако трябваше да е към горната граница, нямаше да съществуват тези референтни граници. В норма Ви е. Не знам какви са оплакванията Ви, но от кръвните изследвания, определено няма нищо притеснително. Липсата на животинска храна за определен период от време не е вредна за здрав човек, пример са православните пости. Но съм против напълното изключване на животински продукти целогодишно, т. нар. веганство от здравословна гледна точка.
Elepharm
 
Мнения: 44
Регистриран на: 11 Май 2017, 15:11

Re: Пкк,Желязо на горна граница

Мнениеот FramarLekari » 30 Ное 2017, 18:10

Здравейте, dejavu7!

Не би трябвало да се притеснявате. Резултатите от изследването Ви са в норма, включително и стойността на желязото.
Принципно симптомите при натрупване на желязо в тялото могат да бъдат подобни на тези, наблюдавани при други състояния, и могат да включват ставна болка, умора, липса на енергия, коремна болка, загуба на сексуално желание, сърдечни проблеми.

Има ли повод или оплаквания, поради които си направихте това изследване?

С уважение,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с изследвания и лабораторни резултати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта