Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот valiart » 29 Дек 2011, 23:09

Не си давам парите за глупости, а и не си губя времето да ги чета :!: :idea:
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот bisertaskov » 29 Дек 2011, 23:38

Такава информация мога да получа и от съседките :D :D :D ,то е почти същото,жълтини колкото искаш.Всички клщки знаят, и не само в блока а и за цялата околия.Определено не чета жълта преса досадно е .
Дръж главата си ниско наведена (скромност), очите да гледат високо (амбиция), устата затворена (спокойствие); изгради себе си върху синовно уважение и помагай на другите.
bisertaskov
 
Мнения: 588
Регистриран на: 23 Мар 2011, 10:22

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот d_2 » 03 Яну 2012, 15:45

Преди много четях жълти вестници. Не знам защо. Сигурно ми е било забавно, но никога не съм вярвала. Мисля, че някой папараци са много изобретателни, като представят различни медийни личности в някаква светлина или по-скоро ситуация, която е толкова абсурдна, че може да се смееш с часове. Така например си спомням, че бях чела някъде, че Слави Трифонов има изкуствена глава, която си слага всяка вечер преди шоу...Забавни са... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
От всичките ми самоубийства досега, ти си най-тъпият бръснач, най-засичащият пистолет,най-изветрялата свръхдоза,най-недостатъчно високият етаж...
Аватар
d_2
 
Мнения: 231
Регистриран на: 08 Сеп 2011, 10:45

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот Memento » 19 Яну 2012, 19:38

Пари за глупости не давам, чета само ако ми попадне от някъде и то за да си оправя настроението като се посмея малко на глупостите в тях.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот ovagimyan » 09 Фев 2012, 12:27

Жълтата преса винаги е нарушавала табута и разкрива пошлостите в машинарията на властта, казва проф. Милко Петров от Факултета по журналистика в СУ.Важи ли това и за жълтата боя по страниците на днешните български издания, пита авторката в увода към интервю: Жълтата преса, смятана за един от феномените на съвремието ни, е всъщност с над 100-годишна история.

Нейна родина е страната на неограничените възможности - Америка, а неин баща е знаковият американски журналист от унгарски произход Джоузеф Пулицър.

На Пулицър е и първият жълт вестник в Америка - New York World. Другият голям бос в бранша е медийният магнат Уилям Хърст. New York Journal е създаденото от него жълто издание.

Жълтото в България и САЩ - прилики и разлики

Още по времето на Пулицър и Хърст жълтите вестници «се ровят» в машинарията на властта.

Тази характеристика е валидна и днес, въпреки отрицателната семантика, с която са натоварени жълтите медии заради клюкарстването, оплюването и очернянето, посочва проф. Милко Петров прави още в началото на разговора ни.

Той допълва, че жълтата журналистика винаги е преследвала политически цели. Уилям Хърст, например, прави опит да използва жълтите страници като трамплин към политическа кариера в редиците на американската Демократическа партия.

Медийният магнат създава и така наречения scorn list - страница за обругаване, на която политическите му противници, към 2000 на брой, се споменават винаги с точно определена негативна характеристика.

Жълтата преса е освен това арена на войната срещу табутата и неудобните теми, уточнява проф. Петров. Още по времето на Пулицър жълтата журналистика играе важна социална роля.

Неговите издания се застъпват за правата на имигрантите, на бедните и неопрадваните. А какви са спецификите на българската жълта журналистика?

„В България под жълти медии разбираме най-вече таблоидите, но също т. нар. литературна журналистика, в която героите и фактите са измислени”, казва преподавателят по история на чуждестранната журналистика.

Проф. Петров подчертава, че истинската жълта журналистика, такава, каквато е правена от своите създатели, изисква проучване до край на проблема, по който се пише, и защитаване на социални каузи.

„Интересно е, че нашата жълта преса не е смятана от читателите за журналистика, навлизаща в проблемите, въпреки че и в жълтите издания у нас се появиха елементи, характерни за американската жълта преса от края на 19 век”.

Това казва проф. Петров, като посочва, че и в българските жълти вестници могат да се прочетат разтърсващи разкрития за подземния свят, за престъпленията и далаверите на властта.

Корупция, хазарт, боклук - вечните теми

Българският изследовател установява, че темите в американските жълти издания от края на 19 век са поразяващо идентични с информациите, изпълващи страниците на днешните български жълти вестници.

Сред общите теми са корупцията, проституцията, хазартът:

„Всички днешни проблеми в България американците са ги решавали още в края на 19 век или чрез публикации в качествените литературни издания, или чрез публикации в жълтите вестници”, казва проф. Милко Петров.

Това може би обяснява високата оценка, която професорът дава на ролята на жълтата преса - не само на американската, но и на българската, колкото и парадоксално да звучи това.

По неговите думи жълтата преса е тази, която пренебрегва всички български табута:

„Тя нарушава мълчанието и от време на време ни дава възможност да видим детайли от онова, което движи истинската машина на властта и парите”, заключава проф. Милко Петров.
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот Memento » 09 Фев 2012, 13:29

Жълтата преса в България окончателно разби т.нар. „сериозна преса“. Последната се оплаква от значителен спад в продажбите, без да си дава ясна сметка за това, че информацията, която предлага е толкова скучна, че човек се чуди как въобще още я има.

За последните няколко години продажбите на „сериозната медия“ „24 часа“ е паднала с 18 %, а на „Труд“ – с цели 25 %, като в същото време жълтите издания се радват на успех и тиражът им постоянно се увеличава. Един от жълтите седмичници – вестник „Уикенд“ например, излиза в 324-хиляден тираж и се харчи като топъл хляб.

Защо сериозната преса „умира“?

Основната причина, поради която сериозната преса „умира“, е, че тя е скучна до болка. Никой не обича да чете ведомствени информации за заменки, разцепления на партии и всякакви други подобни „новини“, за които хората отдавна знаят, защото гледат телевизия и имат интернет. В същото време жълтите медии разцъфват и радват хиляди, защото макар всеки да знае, че голяма част от информацията е недостоверна, тя е поднесена по забавен, нетрадиционен и по-различен начин. Разбира се, не всеки се интересува от това, какви гащи носи Лили Иванова или с коя чалга певица спи Коко Динев, но в жълтите страници за всекиго има по нещо – статии за политика, известни личности, разследвания, съвети по градинарство, готварство и т.н. Спектърът от теми е широк, разнообразен и не на последно място – интересен.

Смешно е, но е факт, че точно в жълтата преса място намират сериозни журналистически разследвания. Т.нар. „сериозни издания“ спят, дъвчат едно и също нещо, статиите им са сухи, пишат без ирония и в тях няма живот. Ако някой от вас е прочел „Светът на Диска“ на Тери Пратчет, сигурно се сеща за амбициозния Уилям дьо Слов, който започва да издава „сериозен вестник“, мислейки си, че ще пожъне голям успех. Но не той, а една друга групичка, която издава „несериозен вестник“, чиито страници са пълни с всякакви измислени и изсмукани от пръстите истории, евтини сензации, статии, в които героите са измислени, случките също, се радва на популярност и на интерес от страна на обществото. Защото никой не желае да чете за неща, за които вече е чул или знае, че те се случват всеки ден.

Защо се увеличава броят на тези, които предпочитат булевардната преса?

След кратко проучване става ясно, че голяма част от хората четат „Уикенд“, „Шоу“, „Шок“, „Галерия“ и др. жълти издания, защото искат да знаят повече неща за живота на известните личности. Голяма част от населението плюе по „Биг Брадър“ например, но това не му пречи да гледа риалитито така, както гледа и турските сериали. А тези издания са пълни с материали, от които всеки може да научи доста пикантни неща за личния живот на съответната звезда.

Друга голяма част от хората пък твърдят, че четат „жълтини“, тъй като по този начин релаксират. Българинът има достатъчно грижи, а сериозните издания всеки ден бълват новини за убийства, изнасилвания, отвличания и т.н. Четящият в един момент си задава въпроса: „Нищо хубаво ли не се случва в тази държава?“ Разбира се, че и по жълтите страници има потресаващи истории, но освен това, те предлагат и някакъв вид забавление.

Естествено, всеки сам избира как да се информира, какво да чете, на кого да вярва и т.н., но ролята на жълтите издания в обществото не е за пренебрегване. Защото все повече хора предпочитат „да поканят“ у дома си „жълтата гостенка“, а не „сериозната“, която е „скучна, няма чувство за хумор и вече умира“.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот S_Milenska » 18 Ное 2014, 17:37

Все си мисля,че жълтите вестници за много любопитни за всички, при все,че се чудя на нашите измислени звезди кое ли им е толкова интересното? Учудвам се,че са толкова търсени и четени, при положение, че многократно става ясно,че са лъжа. Явно хората обичат да се ровят в мръсните тайни на звездите и да си правят впечатления без да имат нужда от истината.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот Andrey » 24 Ное 2014, 17:56

Нито ги чета, нито им вярвам, но кръстословици обичам да решавам. :) Не ме интересуват клюките за измислените родни звезди!
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот S_Milenska » 06 Юли 2015, 11:05

Andrey написа:Нито ги чета, нито им вярвам, но кръстословици обичам да решавам. :) Не ме интересуват клюките за измислените родни звезди!

Е, понякога е интересно, на мен ми е забавно да чета, но ако попадана случайно, не бих казала, че си купувам такива вестници, нито че целенасочено търся подобни неща за четене.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Обичате ли да четете жълти вестници? Вярвате ли им?

Мнениеот penelopa » 20 Яну 2016, 17:31

Човешко е любопитството и като ти попадне подобен вестник да хвърлиш един поглед. Но редовно да си го купуваш и аз не го разбирам. Имам думичка за това - манталитет.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

ПредишнаСледваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта