Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Rali_hr » 15 Яну 2018, 14:53

Последните години сватбите са придружени не с печки раховец, а с пликове, в които всеки слага своя дял за младото семейсвто.
Но има и хора и хора, недоволни и доволни, семейства и заплати - някои слагат по 20 лева, други слагат по 1000 и нагоре.
Вие каква сума отделяте за сватбата на своите близки и приятели и колко е нормално да се сложи в плика, така че да не се срамуваш, но и в същото време да не се изхвърляш ненужно?
Аз например слагам в плика по 100 лева, това недостатъчно ли е? :?:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Kaya » 16 Яну 2018, 10:11

Зависи колко са ми близки младоженците, но е имало моменти, в които сме давали и семейно по 100 лева. В момента, давам около 300, имайки предвид, че ходим с дъщеря ми, куверта е около 150 лева за семейството ни, съответно още толкова за да са на плюс. Ако са ми много близки, бих заделяла няколко месеца да им дам 500-600, но рядко.
Общо взето, толкова, колкото мога да отделя за момента, не ходя на сватби на хора, които знам, че ме викат само за пари.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Rali_hr » 16 Яну 2018, 12:25

Попаднах на изказване, че някои младоженци са недоволни, когато им се дадат "само" 100 лева о тнякои от гостите им. Макар че не се учудвам, в наши дни все повече младежи правят сватби, само за да изкарат пари.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Яну 2018, 20:06

слагам по 100 аз нямам пари за повече, който иска да печели пари - нека не ме кани, не се натискам да ходя на ничия сватба. хората знаят какви са ми възможностите, ако искат да изкарват пари от сватбата си нека наблегнат на гости, които не са им от особено емоционално значение, а имат широк джоб.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Elica » 17 Яну 2018, 13:48

Слагам по 100 лева, вече с партньора ми слагаме по 200. Все пак един куверт е около 50 лева, не бих искала да усещам, че само съм в препразход на младото семейство. На моята сватба не бяхме на плюс, но и не мисля, че това е възможно, а и не това ни е била целта. Не съм коментирала кой колко ни е дал, всеки е дал според възможностите си и в това няма нищо срамно.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Ваня Стойчева » 31 Яну 2018, 13:58

Зависи колко са ни близките хората, но не ходим по сватби, на които знаем, че целта е да се избият парите, за нас това е принципен въпрос. Ние можем и 1000 лева да сложим, но не е редно да се принуждававт хората да се чувстват като някакви паразити, че са отишли на сватбата и им се е платило всичко, та видиш ли , трябва да си го откупят.
Обикновено слагаме около 600 лв на сватба, но ходим 4 членно семейство.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Yunona » 31 Яну 2018, 18:44

И аз като Ваня Стойчева не ходя на силно комерсиални сватби.
В същото време обаче на тези сватби, на които ходя, държа да се отсрамя, без да се изхвърлям :) Винаги зависи и колко са ми близки младоженците.
През последните две-три години съм била на няколко сватби. На сина на приятелка ходих сама, дадох 100 лв. На сватба на моя колежка, с която работим всеки ден, дадох 200 лв. (пак бях сама).
На сватба на племенница, дете на моя братовчедка, ходихме трима души от семейството и дадохме 500 лв., а на децата на моя брат - по 1000 лв.

Между другото веднъж отворихме разговор в офиса по тази тема и колежката, която се омъжи миналата година, сподели, че са вдигнали сватба за удоволствие и радост, не за пари, но все пак и станало мъчно, че нейните и неговите роднини, които имат възможности, са им подарили далеч по-малко пари от колегите - неговите и нейните. Колкото и да не искала да обръща внимание на това, то просто се набивало в очи... Хора с наистина чудесни доходи са сметнали за нужно да подарят на племенницата си... 50 лв. На младото семейство чак му било неудобно от парите, които са получили от колегите си и от шефовете си.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Lisica » 07 Фев 2018, 11:23

Слагам около 100 лева, нямам по-големи доходи, скоро завърших и в момента съм студентка, работя, но колко ли изкарвам. По 100 лева са моя максимум, надявам се един ден да мога да сложа повече пари на моите приятели.
Винаги, обаче купувам и нещо допълнително, което да им остане за спомен, така че може би всичко ми възлиза на около 150лева.
В повечето случаи хората правят сватби, за да отпразнуват любовта си - така казват, но пък след това винаги споменават, че "не са забогатели от сватбата"...
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Guppy » 07 Фев 2018, 13:11

200 лева ми е максимума, не мога да отделя повече, ако някой знам, че прави сватба само заради пари не отивам, нека да покани някой по-платежоспособен,
Аватар
Guppy
 
Мнения: 216
Регистриран на: 30 Ное 2016, 13:34

Re: Колко слагате в плика за сватбен подарък?

Мнениеот Jully » 07 Фев 2018, 13:50

според мен всеки трябва да сложи толкова, колкото може и все пак на семейство поне 150 лева. Колкото и да е трябва да се даде малко повече от куверта, който плащат за човек. Ако за всеки дават по 40-50 лева, то не върви и вие да им дадете толкова, нека да имат малко отгоре. Така че около 150-200 лева за двама души е добре, или 100 за един. Все пак да не забравяме, че всеки, когато кани гостите си, знае те какви възможности имат. Грозно е,когато този, който има се направи, но и не е нужно този, който няма да се изхвърля и да се чуди посл екак да сколасва месеците.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта