Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Споделеното удоволствие - двойно удоволствие. Кулинарни постижения. шивашки талант, градинарски тайни и всичко, с което запълвате свободното си време.

Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот Golfie » 14 Ное 2011, 19:52

Постът преди Рождество Христово продължава точно 40 дни, но макар и дълъг, е много по-лек в сравнение с Богородичния, който е само 14 дни през август. За разлика от него, преди Коледа се позволява риба.
Православният пост е съвкупност от добри дела, искрена молитва, въздържане от всичко, включително и от храна. Телесният и духовния пост се съчетават в едно.

Според църковния Устав се забранява блажна храна — месо и млечни продукти; само в някои дни, се допуска риба, а в дните на строг пост не се позволява не само риба, но и никаква гореща храна и храна, приготвена с растителна мазнина.

Повярвалите в Христа постят още от времето на апостолите. Първите християни постили твърде често и продължително, за да се подготвят по-добре за богоугодни подвизи. В първите векове всеки християнин постил колкото искал и когато желаел. В ІV век намираме вече ясни наредби освен за съществуващите Велик и Петров пост, още и за Рождественския (Коледен) и Богородичен пост. Четирите поста били адаптирани към четирите годишни времена.

Коледният пост се нарича още Филипов или „четиридесетница на апостол Филип”, защото започва на 15 ноември – ден след като църквата почита този светия. Прави се по специална схема.

От 15 до 22 ноември вярващите се приемат само растителна храна и олио. От 23 ноември до 19 декември се допуска риба, с изключение на сряда и петък. От 20 декември (Игнажден) до Бъдни вечер на 24 декември рибата отново се измества от менюто. На 25 декември – Коледа, постите приключват. На Рождество пък задължително трябва да се яде блажна храна и да се забрави всякакво въздържание. Това важи да всичките 11 дни от Коледа до 4 януари.

Смятате ли да постите тази година?
Аз не, няма да ми е излишно, но не съм вярваща, то мен ако питате, постоянно постя /на диета съм/. :mrgreen:
Golfie
 
Мнения: 211
Регистриран на: 04 Ное 2011, 23:16

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот valiart » 14 Ное 2011, 20:52

Великденските пости са най-дългите и най-строгите!
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот Golfie » 14 Ное 2011, 21:12

valiart написа:Великденските пости са най-дългите и най-строгите!

А ти постиш ли?
Golfie
 
Мнения: 211
Регистриран на: 04 Ное 2011, 23:16

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот valiart » 14 Ное 2011, 21:45

Не, но мои близки и роднини са го правили. Това наистина е изпитание на духа...
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот Golfie » 14 Ное 2011, 22:09

valiart написа:Не, но мои близки и роднини са го правили. Това наистина е изпитание на духа...

Интересна идея, така е, винаги съм смятала, че това е удобна възможност да се пречисти човек...Но успяват ли да я спазват наистина хората?
Golfie
 
Мнения: 211
Регистриран на: 04 Ное 2011, 23:16

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот valiart » 14 Ное 2011, 22:54

Golfie написа:
valiart написа:Не, но мои близки и роднини са го правили. Това наистина е изпитание на духа...

Интересна идея, така е, винаги съм смятала, че това е удобна възможност да се пречисти човек...Но успяват ли да я спазват наистина хората?


Абсолютно - ДА!
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот Forman » 16 Ное 2011, 11:23

Жалкото е, че хората не отдават такова значение на постите. Самият пост не е просто ограничаване от определен вид храна. Със самият пост се свързва цялостното пречистване на организма и духа. Да си призная обаче честно, аз не мога да постя. Моето уважение към тези спазващи строгия пост, но не мога! :lol: :lol:
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: Ще постим ли от утре? И още нещо за постите...

Мнениеот Даниела Стоянова » 24 Фев 2012, 13:12

То не е лошо да се пости, но преди да се решите на това смятам, че е нужно да знаете няколко неща за поста:

В действителност постите не са само средство за душевно пречистване или някаква диета. Доказано е, че пречистващото действие на постите предпазват организма от болести като Алцхаймер и Паркинсон. Постенето е свързано с много малък прием на калории, което удължава живота, това обаче съвсем не означава, че ако спрем да ядем ще бъдем живи и здрави.
Когато решите да постите не забравяйте, че това трябва да се направи периодично, при което едва се хапва нещо, и след това се премине към периоди, в които се яде до насита.Този вид пост прилича много на лунните диети, които са вариант на едно хубаво пречистване. Дали правите лунна диета или постите, не бива да забравяте приема на течности, които е задължителен.
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42


Назад към Хоби и развлечения

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта