Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот svetlozara » 30 Яну 2018, 09:50

Работя на компютър и често спорим с колегите дали да свети лампата или не. Според някои, ако стоим само на естествена светлина ще си развалим очите, защото не виждаме добре.. Според други, обаче, естествената светлина е по-добра, и предпочитат изключените лампи. Така твърдят че не напрягат зрението си и е по-полезно за очите.
Коя е истината и дали е проблем да се стои на естествена светлина или е по-добре да е достатъчно светло по време на работа.
А как се отразява постоянното стоене под лампите върху здравето ни, особено зимните месеци по цял ден сме под някоя лампа - денем на работа, вечер по домовете си. :?:
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот vanusha » 30 Яну 2018, 11:42

Мен ме болят очите, когато съм на изкуствена светлина, затова винаги гледам да стоя на тъмно. Иначе почва и главоболие, жалко е, когато другите не го разбират. Облагодетелствана съм да съм си у дома и да се съобразявам само с моите желания.
vanusha
 
Мнения: 382
Регистриран на: 30 Сеп 2016, 11:36

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот kauda » 30 Яну 2018, 12:17

Най=-вредно е да се смесват две светлини - или само то лампи или само от вън. да не говорим, че модерните офисни лампи супер много натоварват, най-добре се чувства човек на нежна светлина, каквато да речем имаме у дома. Но енергоспестяващите крушки също са с неприятна бяла светлина.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот S_Milenska » 20 Фев 2018, 12:10

Естествено, че естествената светлина е много по-полезна, флурисцентната светлина пък затормозяват супер много.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот Rali_hr » 26 Фев 2018, 13:29

Аз предпочитам естествената светлина, иначе почва да ми се замайва и главата, дори. Зависи много от времето навън.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот ракун » 28 Фев 2018, 15:00

Признавам, че когато седя на слънце (ако съм без очила) на мен това ми пречи.
почва едно сълзене, щипане свиване на очи....
като цяло предпочитам изкуствена за работа (но това е естествено, защото съм доста по -активна нощем)
Аватар
ракун
 
Мнения: 23
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 11:05

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот skyfly » 18 Мар 2018, 08:59

Не е въпросът да стоиш на слънце, представи си у дома и да си светнеш лампите, да са ти отворени щорите и да работиш на компютър. Очите се съсипват, всеки, който твърди обратното, трябва да прочете малко по въпроса.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот Буба Мара » 19 Мар 2018, 15:03

svetlozara написа:Работя на компютър и често спорим с колегите дали да свети лампата или не. Според някои, ако стоим само на естествена светлина ще си развалим очите, защото не виждаме добре.. Според други, обаче, естествената светлина е по-добра, и предпочитат изключените лампи. Така твърдят че не напрягат зрението си и е по-полезно за очите.
Коя е истината и дали е проблем да се стои на естествена светлина или е по-добре да е достатъчно светло по време на работа.
А как се отразява постоянното стоене под лампите върху здравето ни, особено зимните месеци по цял ден сме под някоя лампа - денем на работа, вечер по домовете си. :?:

Това е доста спорен въпрос при работата с компютър. Естествената светлина според мен е за предпочитане, но когато се работи в една стая и естествената светлина идва от прозорци, разпределението й в стаята не е равномерно. За това ако на колегата ти отсреща му е ок, на другия съвсем не му е. Имах колежка, която винаги предпочиташе лампите и съм го забелязала основно при хора, които вече имат някакви проблеми със зрението. :+1:
Аватар
Буба Мара
 
Мнения: 305
Регистриран на: 22 Фев 2018, 15:47

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот Rali_hr » 19 Мар 2018, 19:43

Аз имам проблеми с очите и предпочитам тъмнината, защото, иначе наиситна усещам, че очите ми се изпържват. Не може да ти свети от монитора, от прозореца, че и от 20 лампи на главата.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

Мнениеот kalina_216 » 20 Мар 2018, 15:20

То за това му казват естествена светлина.. защото е по-полезна разбира се.
Аватар
kalina_216
 
Мнения: 292
Регистриран на: 23 Мар 2017, 12:24

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта