Лош дъх при кучета

Ако можеха да говорят, но не могат, затова нека поговорим вместо тях. Споделетe всичко за вашите домашни любимци - типични или екзотични.
Онлайн консултация с д-р Искрен Станилов и д-р Деница Русева

Лош дъх при кучета

Мнениеот tweety » 15 Ное 2011, 10:12

Кучето ми има ужасен дъх каквото и да яде все му мирише дъха. Преди два дена реших да проверя как са зъбите му-Ужас!Има ужасно много зъбен камък, може би на това се дължи и лошия дъх. Посъветвайте ме какво да направя, ако не взема бързи мерки зъбите му ще окапят и няма да може да се храни, а е малко още на 5 години. Само да вметна, мисля да му давам от тия пръчици за зъби на Педигрий, дали съм в правилна насока?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Лош дъх при кучета

Мнениеот Forman » 16 Ное 2011, 12:30

И моето куче има много лош дъх за това периодично го водя на ветеринарен стоматолог.Под упойка ветеринаря му почиства зъбния камък и за известно време всичко е наред, но профилактично му давам и от онези пръчици за които говорите на Pedigee.
Аватар
Forman
 
Мнения: 199
Регистриран на: 16 Ное 2011, 09:46

Re: Лош дъх при кучета

Мнениеот Г. Неделчев » 01 Яну 2012, 14:55

tweety написа:Кучето ми има ужасен дъх каквото и да яде все му мирише дъха. Преди два дена реших да проверя как са зъбите му-Ужас!Има ужасно много зъбен камък, може би на това се дължи и лошия дъх. Посъветвайте ме какво да направя, ако не взема бързи мерки зъбите му ще окапят и няма да може да се храни, а е малко още на 5 години. Само да вметна, мисля да му давам от тия пръчици за зъби на Педигрий, дали съм в правилна насока?


Forman е постъпил правилно. Зъбния камък (тартар, калкулус) довежда до пародонтоза, кариес и дори и до тежки общи заболявания - имунни и кардиоваскуларни. Ветеринарният лекар може да почисти зъбния камък с подходящите инструменти мануално или с ултразвуков апарат. Слабо кръвотечение след манипулацията е възможно, но не е опасно. Прави се промивка с дезинфекционен разтвор - калиев хиперманганат, хлорхексидин и др. Важно е, след почистване зъбите, повърхността да се обработи с полираща паста. Това помага срещу скорошен рецидив. Меката храна е предразполагащ фактор и затова използването на спомагателни средства като твърди пръчици или играчки за дъвчене е препоръчително. Предлагат се и специални четки за зъби и паста с вкус подходящ за кучета. Нови изследвания в хуманната медицина отдават голямо значение на денталното здраве. Хора които употребяват флос/конец за почистване зъбите си имат шанс да добавят до три години към живота си над средното статистическо за съответния пол. Грижете се за зъбите на вашето куче ако искате да Ви радва с присъствието си по дълго.
Г. Неделчев
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Яну 2012, 13:46

Re: Лош дъх при кучета

Мнениеот tweety » 03 Яну 2012, 17:03

Г. Неделчев написа:
tweety написа:Кучето ми има ужасен дъх каквото и да яде все му мирише дъха. Преди два дена реших да проверя как са зъбите му-Ужас!Има ужасно много зъбен камък, може би на това се дължи и лошия дъх. Посъветвайте ме какво да направя, ако не взема бързи мерки зъбите му ще окапят и няма да може да се храни, а е малко още на 5 години. Само да вметна, мисля да му давам от тия пръчици за зъби на Педигрий, дали съм в правилна насока?


Forman е постъпил правилно. Зъбния камък (тартар, калкулус) довежда до пародонтоза, кариес и дори и до тежки общи заболявания - имунни и кардиоваскуларни. Ветеринарният лекар може да почисти зъбния камък с подходящите инструменти мануално или с ултразвуков апарат. Слабо кръвотечение след манипулацията е възможно, но не е опасно. Прави се промивка с дезинфекционен разтвор - калиев хиперманганат, хлорхексидин и др. Важно е, след почистване зъбите, повърхността да се обработи с полираща паста. Това помага срещу скорошен рецидив. Меката храна е предразполагащ фактор и затова използването на спомагателни средства като твърди пръчици или играчки за дъвчене е препоръчително. Предлагат се и специални четки за зъби и паста с вкус подходящ за кучета. Нови изследвания в хуманната медицина отдават голямо значение на денталното здраве. Хора които употребяват флос/конец за почистване зъбите си имат шанс да добавят до три години към живота си над средното статистическо за съответния пол. Грижете се за зъбите на вашето куче ако искате да Ви радва с присъствието си по дълго.

Благодаря за съвета, но не иска да яде твърда храна. Да не става дума за гранулирана! Купих и пръчици за дъвчене, но и тях не иска, май ще послушам Forman и ще я заведа на ветеринарен стоматолог.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Лош дъх при кучета

Мнениеот Rali_hr » 18 Ное 2014, 15:09

Моето куче също имаше много лош дъх, само почистването на зъбите е вариант при кучетата. Помагат всякакви чесалки,дори и клон от дърво върши работа.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54


Назад към Ветеринарна медицина

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта