Сватбата-планиране, организация и провеждане

Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот tweety » 16 Ное 2011, 10:12

Знаете ли всички ритуали около планирането, организацията и провеждането на една сватба. Какво се прави когато се вземат кумовете, какво се прави когато се взема булката, какво се прави в ритуалната зала, в църквата. Каква сватбена украса да изберем, какви аксесоари трябва да има една булка. Каква е ролята на кумовете в цялата тази еуфория? Как да планираме сватбеното си пътешествие? Как да изберем най-оригиналния сватбен подарък?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот hera_00 » 16 Ное 2011, 10:17

Съществува интересна афро–американска брачна традиция – прескачане на метла. Тази традиция крие корените си още във времето на робството по американските земи. Поради липсата на каквито и да било права на чернокожите по онова време, те нямали и право дори да сключват брак. За да могат все пак да създават семейства, обръщайки се към своите традиции и фолклорно наследство – те приспособили един древен обичай – след като изречели на глас своите клетви пред свидетели, двамата млади се хващали за ръце и заедно прескачали дръжката на една метла. Това узаконявало съюза в очите на тяхната общност.
Съветът е форма на носталгия. Даването му е начин да извадиш миналото от отпадъчните води, да го избършеш внимателно, да добоядисаш по-грозните му части и да го възстановиш за повече, отколкото то струва.
Аватар
hera_00
 
Мнения: 61
Регистриран на: 10 Ное 2011, 16:24

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот Dia » 16 Ное 2011, 10:20

Любима тема. Ненавиждам сватбите и тук имам предвид онези, които поглъщат хиляди левове.
Преди 6 месеца сключих брак и направихме със съпруга ми две малки сватби от по 30 човека. Всяко тържество ни излезе по 1100 лв. и беше незабравимо. Той не си купи нов костюм, а използва един от своите, аз си взех наистина невероятна бяла рокля за точно 200лв. от малък бутик на моята улица :D
От гостите не искахме никакви подаръци, а всеки да помогне, с каквото може. Така се сдобих с безплатна прическа от приятел фризьор, снимки от приятелки във фотографско дружество, украса за маса от други приятели, заснемане с камера и музика от трети. Нямахме покани и подаръчета за гостите. Нямахме водещ. Беше интимно и незабравимо. Гостите споделиха, че това е най-искрената и ненапрягаща сватба, на която са присъствали. Служителката от общината ни венча безплатно, защото беше трогната от любовта ни и от цялата организация. Подготовката отне точно 10 дни. Меден месец ни подари сестрата на съпруга ми. Ще ходим в Куба, но още не сме решили кога :)
Идеята ми е, че не е важна сватбата, а мотивът за нея - ЛЮБОВТА!!!
Аватар
Dia
 
Мнения: 47
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 09:49

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот spend » 16 Ное 2011, 11:02

За произхода на годежния пръстен историята разказва, че той бил „въведен“ от римляните много преди да приемат Християнството. От тогава останала традицията да се носи на безименния пръст на лявата ръка, защото древните гърци смятали, че този пръст е свързан със сърцето. Халката винаги се е смятала за символ на безкрайността, хармонията и обединението и бързо била възприета за основен символ на брака. През IX век папата обявил за задължително ползването на халки при църковен брак за наследниците на Древен Рим – италианците. В началото използвали груби пръстени от желязо, символизиращи стабилността на брака, с подобряване на благосъстоянието благородните метали навлезли и в тази традиция. Днес в западните страни е прието след като получи годежен пръстен, девойката също да подари нещо на своя възлюбен – гравиран златен пръстен, верижка или игла за вратовръзка. За лошо предзнаменование се смята, ако годежния пръстен и халката се купуват наведнъж. Въпреки че е прието годежния пръстен да е с диамант, смята се за добро начало и късмет, ако на годеницата се подари пръстен с камък, който отговаря на нейната зодия.
Във всяко кътче на света, а и в различните региони на всяка страна сватбената традиция е различна, но завършекът й в повечето случай е един и същ – изтощени от танци сватбари и бурно „Горчиво”...
Аватар
spend
 
Мнения: 109
Регистриран на: 16 Сеп 2011, 14:10

Десетте най-разпространени сватбени суеверия

Мнениеот amfibiq » 16 Ное 2011, 11:14

Изображение
1.Младоженецът не трябва да вижда роклята на булката преди сватбата.
2.В нощта преди сватбата булката и младоженеца не трябва да бъдат заедно.
3.Булката преминава през прага като стъпи първо с десния крак.
4.По пътя за църквата не трябва да се пресича пътя на булката и младоженеца.
5.Който пръв стъпи на килима пред олтара, той ще командва в семейството.
6.Булката трябва да се пази, за да не види друга булка, а ако това стане двете трябва да си разменят по нещо.
7.Броят на късметчетата, които кумата хвърля пред църквата трябва да бъде нечетен.
8.Булката не се връща в дома, откъдето е тръгнала, като и тя и младоженеца не трябва да ни минават по пътя, по който за дошли.
9.Трябва да се внимава булката да не се спъне на прага на новия дом, затова е по-добре младоженеца да я пренесе на ръце.
10.Сватбената рокля не се пере през първата година от брака.
Аватар
amfibiq
 
Мнения: 29
Регистриран на: 13 Окт 2011, 21:32

Re: Десетте най-разпространени сватбени суеверия

Мнениеот Dia » 16 Ное 2011, 12:15

amfibiq написа:Изображение
1.Младоженецът не трябва да вижда роклята на булката преди сватбата.
2.В нощта преди сватбата булката и младоженеца не трябва да бъдат заедно.
3.Булката преминава през прага като стъпи първо с десния крак.
4.По пътя за църквата не трябва да се пресича пътя на булката и младоженеца.
5.Който пръв стъпи на килима пред олтара, той ще командва в семейството.
6.Булката трябва да се пази, за да не види друга булка, а ако това стане двете трябва да си разменят по нещо.
7.Броят на късметчетата, които кумата хвърля пред църквата трябва да бъде нечетен.
8.Булката не се връща в дома, откъдето е тръгнала, като и тя и младоженеца не трябва да ни минават по пътя, по който за дошли.
9.Трябва да се внимава булката да не се спъне на прага на новия дом, затова е по-добре младоженеца да я пренесе на ръце.
10.Сватбената рокля не се пере през първата година от брака.



Хахахахах, не съм спазила 9 от десет, поради простата причина, че нямаше други булки :lol:
Аватар
Dia
 
Мнения: 47
Регистриран на: 27 Сеп 2011, 09:49

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот valiart » 16 Ное 2011, 12:22

Dia написа:Любима тема. Ненавиждам сватбите и тук имам предвид онези, които поглъщат хиляди левове.
Преди 6 месеца сключих брак и направихме със съпруга ми две малки сватби от по 30 човека. Всяко тържество ни излезе по 1100 лв. и беше незабравимо. Той не си купи нов костюм, а използва един от своите, аз си взех наистина невероятна бяла рокля за точно 200лв. от малък бутик на моята улица :D
От гостите не искахме никакви подаръци, а всеки да помогне, с каквото може. Така се сдобих с безплатна прическа от приятел фризьор, снимки от приятелки във фотографско дружество, украса за маса от други приятели, заснемане с камера и музика от трети. Нямахме покани и подаръчета за гостите. Нямахме водещ. Беше интимно и незабравимо. Гостите споделиха, че това е най-искрената и ненапрягаща сватба, на която са присъствали. Служителката от общината ни венча безплатно, защото беше трогната от любовта ни и от цялата организация. Подготовката отне точно 10 дни. Меден месец ни подари сестрата на съпруга ми. Ще ходим в Куба, но още не сме решили кога :)
Идеята ми е, че не е важна сватбата, а мотивът за нея - ЛЮБОВТА!!!


СТРАХОТНО!:) Това е и моето виждане за една сватба. Dia, желая Ви много семейно щастие, бъдете живи и здрави и се обичайте много:)
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот зозо » 17 Ное 2011, 11:30

На мен ми предстои сватба, след има няма няколко месеца. Не съм наясно с обичаите, но искам да е нещо по-нестандартно и различно. Не съм фен на традицията. Според мен сватбата трябва да бъде запомняща се (поне първата). Ще се постарая моята да бъде такава, като в момента бистря идеи. Бих се радвала някой, които е преживял вече това събитие да сподели нещо интересно интересно... :P :oops:
Аватар
зозо
 
Мнения: 74
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:23

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот tweety » 17 Ное 2011, 17:42

зозо написа:На мен ми предстои сватба, след има няма няколко месеца. Не съм наясно с обичаите, но искам да е нещо по-нестандартно и различно. Не съм фен на традицията. Според мен сватбата трябва да бъде запомняща се (поне първата). Ще се постарая моята да бъде такава, като в момента бистря идеи. Бих се радвала някой, които е преживял вече това събитие да сподели нещо интересно интересно... :P :oops:

Много се радвам, че си избрала точно този форум за да помагаме с идеи. Не знам от кой град си, но виж темата в купувам/продавам за украси на ресторанта. А ако си направо от Сливен или региона - една грижа по-малко!
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Сватбата-планиране, организация и провеждане

Мнениеот hera_00 » 18 Ное 2011, 10:12

зозо написа:На мен ми предстои сватба, след има няма няколко месеца. Не съм наясно с обичаите, но искам да е нещо по-нестандартно и различно. Не съм фен на традицията. Според мен сватбата трябва да бъде запомняща се (поне първата). Ще се постарая моята да бъде такава, като в момента бистря идеи. Бих се радвала някой, които е преживял вече това събитие да сподели нещо интересно интересно... :P :oops:


Зозо, видях коментара ти и реших да споделя една снимка, която случайно открих. Мисля, че това влиза мн добре в твоята концепция :lol: 8-) :lol: :lol: :lol:

Изображение
Съветът е форма на носталгия. Даването му е начин да извадиш миналото от отпадъчните води, да го избършеш внимателно, да добоядисаш по-грозните му части и да го възстановиш за повече, отколкото то струва.
Аватар
hera_00
 
Мнения: 61
Регистриран на: 10 Ное 2011, 16:24

Следваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта