Да учат ли децата задължително народни танци?

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот Rali_hr » 21 Фев 2018, 10:19

Предвиждат да се направи променяна в образованието, в която учениците да започнат да учат по 2 хора годишно и така до края на образованието си в 12 клас те да са научили поне 22 вида различни български хора. :roll:
Одобрявате ли да се въведе задължително часове по народни танци и децата да учат да играят хоро, без значение дали им харесва и дали изобщо могат?
Аз например не съм музикална, не ми харесва и не ме "вдига" музиката за хората... Но пък малките деца са схватливи и съм раздвоена. Не трябва ли да е избираем предмет? :?:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот vasi_e » 21 Фев 2018, 11:28

При мен имаше предмет хореография в началното ми у-ще. 5,6 и 7 клас, някои от часовете по физическо възпитание и спорт бяха заменени с хореография. Честно казано беше много забавно и интересно. Не знам дали сега се правят такива програми, но преди около 12 години имаше.
vasi_e
 
Мнения: 42
Регистриран на: 21 Фев 2018, 11:11

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот Kremiliya » 21 Фев 2018, 12:05

Аз съм учила в гимназията в часовете по физическо, учиха ни на различни хора. Никога не съм можела да танцувам и за мен лично беше унизително и неприятно, че трябваше да танцувам.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот Mon_ton » 21 Фев 2018, 12:51

На мен ми звучи много готино, децата в 1 клас са толкова по-освободени и с желание да се научат, няма го това "аз съм много хардрок как ще танцувам на хора" и т.н. ще се научат и ще са много добри, дори! А и съгласете се, че на всеки му се стопля душата да види човек, който умее да танцува, толкова хора си е супер! Друг е въпросът, дали учителите ще могат да ги преподадат... :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот vasi_e » 22 Фев 2018, 10:36

Никой не би трябвало да те задължава да танцуваш, ако не искаш. Но все пак, поне в моя клас, масата хора се забавляваха. Танцувахме си с удоволствие. Децата, които го приемат чак с такава мъка, винаги може да им се измисли нещо друго физически, с което да се занимават.
vasi_e
 
Мнения: 42
Регистриран на: 21 Фев 2018, 11:11

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот Ваня Стойчева » 22 Фев 2018, 12:03

И аз съм на мнение, че трябва да е по желание, в класа на дъщеря ми , учителката имаше такава някаква програма извънкласна, бяха в 3 клас когато я въведоха, от целия клас само 2 деца не ходеха на танци, всички останали се бяха записали. За учебната година научиха около 15 хора. Проблем е, че след това, като не се танцува се забравят .
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот Yunona » 22 Фев 2018, 12:40

Мисля, че е прекрасна идея :) Това е важна част от националната ни идентичност, а държавното образование трябва да я поддържа!
И ние учихме хора едно време и съм много доволна, защото именно в училище се научих да ги играя и цял живот го правя с удоволствие при всеки повод.
Да, хората не на всеки се удават и не всеки ги харесва, но същото важи и за различните физически упражнения и игри, пък дори и за математиката и физиката :)

Освен всичко друго народните танци са и прекрасна физическа активност, за която не е необходимо специално оборудване или екип. Съвременните деца имат огромна нужда от подобни разтоварващи часове.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот mix_twix » 22 Фев 2018, 13:14

Идеята е добра, но според мен е още по-добре да дадат и опция на децата и техните родители да изберат допълнителни физически натоварвания - дали ще е танци народни, или примерно футбол/баскетбол и т.н. :)
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот Frac » 27 Фев 2018, 13:17

До някъде не е лошо децата да познават българските ритми и танци, но като наложена задължителна форма се убива още повече ефекта на занятието. Отделно има толкова много формации, клубове и ансамбли в градовете, че има ли желание - има и варианти. Според мен може да се предложи като допълнителна форма - както сега имат избор между футбол, баскетбол, латиноамерикански танци и други.
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Да учат ли децата задължително народни танци?

Мнениеот frezia-o » 27 Фев 2018, 14:31

Да играеш народни танци е чудесно, но притеснителното в случая е думичката задължително. Тя ще подейства в обратна посока и вместо да изпише вежди, ще извади очи. Децата нямат да приемат танцуването като приятно занимание, а по-скоро като товар. Сигурно е възможно да бъдат научени на българските ритми и без да се обособява цялата работа като задължително обучение.
frezia-o
 
Мнения: 30
Регистриран на: 23 Фев 2018, 15:09

Следваща

Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта