Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот rabotnata pchela » 29 Мар 2018, 20:11

Това че някой е имал леко раждане не значи нищо! А и айде да не се обясняваме колко е лесно и приятно! Да, не е непреживимо, но е страшно и унизително!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот kalinka-kuku » 01 Юни 2018, 14:30

Всяка жена има различен праг на болката, случило й се е нещо различно по време на раждането, а може то да е било по всички учебници, но да е получила отвратително и травмиращо отношение. Не може да се каже, защото е много индивидуално.Няма как да дойде някой и да каже - да такова е, или друга да дойде и да каже - лигавите се, правите се на интересни, аз знаете ли как хубаво си родих. Ами хубаво! Не може да има състезание в това. Жените и най-вече родилите такива имат способността да се изкарват героини, а това е грешно, защото по този начин могат да смажат една друга психика, в желанието си да изпъкнат като величия.
Всички са различни, всички хора сме различни и това се отнася както за раждането, така и за прохождането на бебчетата.
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Тъжна Луна » 01 Юни 2018, 16:50

И аз това исках да кажа. това е да го наречем уникално за всеки човек преживяване и когато не си го изпитал все ти е интересно как е, ама няма еднозначно мнение. и да - раждането е геройство но не и да се правиш на дръж ми шапката щот разбираш ли си родил. то е същото както майки на инвитро заченати хлапета почнат да се пъчат в градинките и да казват че тяхните деца са по-желани от нашите.. примери бол :roll:
Аватар
Тъжна Луна
 
Мнения: 262
Регистриран на: 23 Фев 2018, 13:11

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Innerlane » 02 Юни 2018, 11:57

Нещата са ужасно индивидуални наистина. Нека не забравяме, че това, което е най-доброто за една жена, не е задължително най-доброто за друга. Също така, не всички стартираме еднакво в майчинството с качествен предварителен достъп до информация и не всички случват на добър проследяващ бременността АГ. Финансовите ни възможности също са различни.

Аз например имам серия примери от продължителни, тежки естествени раждания на всички жени в рода ми, които приключват с много шевове и хемороиди за цял живот. Това е защото генетично сме ниски, дребни и с тесен таз. С такава предпоставка естественото раждане може да се превърне в голям кошмар. Майка ми е казвала, че по-тежък ден от този на моето раждане не е имала.
Значи ли това, че в общия случай естественото раждане не е по-добрият вариант за майка и бебе? Разбира се, че не значи. Повечето жени имат съвсем нормално раждане и минава добре. Но не знаем ще ни се получи ли, можем само да се надяваме.

Аз лично раждах секцио по избор. Избрах си предварително екип и си платих за самостоятелна ВИП стая в частна болница. Всички от екипа бяха професионалисти, а лекарят - блестящ хирург. От втория ден сама гледах дъщеря си, която се роди здраво и много спокойно бебе. Възстанових се изключително бързо, дори белегът едвааам се вижда. Ако някога се престраша за второ дете, ще ида в същата болница и ще избера същия екип.
Това не значи, че няма много случаи, в които секциото минава кошмарно или че няма жени, които с месеци не могат да се оправят. Просто аз за себе си това съм избрала и съм доволна. Ясно ми е и че много семейства не могат да си позволят или просто не смятат за редно да платят към две хиляди лева за пет дни престой в болница. И кой може да ги вини? Със сигурност не и аз.

Като цяло най-важното е човек да получи подробна, качествена информация предварително както за раждането, така и за грижата за детето. Хубаво е да се иде на безплатните т.нар. училища за родители. Да се прочете някоя книжка също не е излишно. Ако има семейството възможност, да си избере лекар и екип предварително, за да не се налага да разчита, че ще попадне бременната на компетентен АГ щом дойде време да ражда. Въобще, колкото по-подготвени сме и колкото по-малко разчитаме на късмет и случайност, толкова по-добре. Дори и тогава може да има усложнения, но поне ще знаем, че сме дали най-доброто от себе си и сме направили всичко, което зависи от нас, пък от там нататък нещата остават в контрола на по-висша сила.
Innerlane
 
Мнения: 123
Регистриран на: 04 Апр 2016, 15:41

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Pipilota » 04 Юни 2018, 14:09

МНого правилно казано! А и наистина не всички имаме еднакъв старт, всеки организъм е различен, всяко състояние е различно и т.н. факторите са милиарди. Не бива да се изкарва никой героиня, но има и такива, претърпели наистина геройство, докато раждат. Да издържиш унижения и обиди, докато се молиш всичко да свърши с подчинение в нечии ръце за мен наистина е героизъм.
Жалко обаче, че се налага това да е геройството на българските майки.
Най-добре е да се подготвим, наистина.
Преди години, когато ставах майка за първи път, нямаше безплатни курсове, каквито се организират сега почти всяка седмица - то не са семинари, вярно, че често са насочени към продукти, но ти обясняват компетентни хора за различните ситуации с бебето, за процеса на раждане.
Едно време ми казаха да им дам 150лв за едномесечен курс, нямах възможност, учих се върху детето си и съм благодарна, че всичко протече добре. Раждането ми беше непознато, не знаех какво да очаквам, ами не беше много приятно, но това е.
Наиситна се учудвам, при положение, че жените вместо да се подкрепяме, защото знаем наистина какво ни е, ние се обвиняваме и осмиваме чуждите проблеми.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Malina » 05 Юни 2018, 10:04

Съгласна съм, че е различно. За мен лично беше и травмиращ и ужасен, родих 2 месеца по-рано, бях адски изплашена. След като приключи раждането имах доста усложнения, но нищо не може да се сравнява с липсата на бебе за цели 3 месеца. Изобщо, не беше лесно, така че може да сте сигурни, че може и да травмиращ и ужасен процес, но може и да е прекрасен. Всеки си носи кръста е казал народа.
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот annamaria » 19 Юни 2018, 10:30

Много са факторите, които отговарят за този процес. Тук има много въпроси и отговори. Например смятате ли. че само изборът на екип е достатъчен, за да протече раждането нормално и не толкова стресиращо?
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Mon_ton » 19 Юни 2018, 14:38

annamaria написа:Много са факторите, които отговарят за този процес. Тук има много въпроси и отговори. Например смятате ли. че само изборът на екип е достатъчен, за да протече раждането нормално и не толкова стресиращо?

Смятам, че е голям фактор, Когато родилката познава лекаря, има му доверие, не й е непознат и чужд човек се отпуска повече и го няма стреса на случайното раждане. Като знаем какво е отношението на лекарите, изборът на екип е задължителен.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот annamaria » 19 Юни 2018, 14:55

Точно, това и аз имам предвид. Мисля, че когато една родилка познава лекаря или акушерката, която ще води процеса на раждане, нещата би следвало да минат много по-спокойно за майката. Знаете ли в Англия колко са на почит дулите. Наскоро бях там при моята братовчедка, която роди и двете си деца с помощта на дули и ми обясняваше, че и трето щяла да роди, защото нищо не усетила като стрес по време на раждането :shock:
А ние имаме ли въобще дули в родилното?
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Локумът » 19 Юни 2018, 14:59

Една братчедка ражда тука с някаква "наета" странично дула, един вид като частна практика, нищо общо с болницата. В частна болница ражда, в столицата, плати си за присъствието на дулата
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

ПредишнаСледваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron