Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Искамe бебе - бременност, моментът на раждането, майчинство, проблемно забременяване и ин витро, осиновяване и приемна грижа

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот valensiq » 25 Юни 2018, 15:29

Pacienti написа:Няма еднозначен отговор, за някои е травмиращ процес, за други не. Принципно раждането би трябвало да е най-нормалното нещо, но при някои жени се получава кошмарно изживяване. Не знам как е в провинцията, но в София вече има различни варианти, като водно раждане, раждане с дула. Присъствието на таткото вече се приема за нормална практика. Та, мисълта ми е, че при наличието на различни варианти, ако се подготвите предварително, може да се избегнат доста неприятни моменти.

В провинцията все още присъствието на таткото се приема като "глезотия" и лукс, даже като се замисля, май не познавам жена, на която мъжът й е присъствал за раждането. Да не говорим за води, дула, добро отношение, обяснение и подобни неща. В групата на града ми на майките, историите са потресаващи.
Аватар
valensiq
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Ное 2016, 13:39

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот annamaria » 25 Юни 2018, 15:37

Мога да си представя за какво става въпрос. И въпреки това тези майки продължават да си раждат барабар с ромките, барабар с пияните дежурни лекари и цялото негативно отношение, което може да роди една провинциална АГ болница/ отделение. Но иначе на изписването си чакат уискито и бонбоните... :mad: Сигурно има и кадърни лекари, но те се броят на пръсти.
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот valensiq » 25 Юни 2018, 15:40

annamaria написа:Мога да си представя за какво става въпрос. И въпреки това тези майки продължават да си раждат барабар с ромките, барабар с пияните дежурни лекари и цялото негативно отношение, което може да роди една провинциална АГ болница/ отделение. Но иначе на изписването си чакат уискито и бонбоните... :mad: Сигурно има и кадърни лекари, но те се броят на пръсти.

Затова масово се "наемат" така да се каже лекари и изобщо не се чака уиски и бонбони, а се чакат пари. ЕДно раждане - нормално е 500лева, секцио е 1000. Това са пари за Благодаря.
Аватар
valensiq
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Ное 2016, 13:39

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот annamaria » 26 Юни 2018, 14:56

По-добре така и да знаеш, че имаш някаква сигурност и компетентност, отколкото да разчиташ на късмета си като влезнеш да раждаш. Между другото се оказва, че все пак имало болница, която предлага и избор на дула.
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Krum » 26 Юни 2018, 15:49

Жена ми изпадна в депресия след раждането, може би защото беше за първи път родилка на 42 години, държанието е било ужасно на лекарите, бебето ни имаше проблеми и тя изпадна в тежка депресия, която продължаваме да лекуваме вече година и половина по-късно. :roll: Все се чудя, ако лекарите се бяха държали по-подкрепящо дали щеше да е така...
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Pipilota » 27 Юни 2018, 09:30

Krum написа:Жена ми изпадна в депресия след раждането, може би защото беше за първи път родилка на 42 години, държанието е било ужасно на лекарите, бебето ни имаше проблеми и тя изпадна в тежка депресия, която продължаваме да лекуваме вече година и половина по-късно. :roll: Все се чудя, ако лекарите се бяха държали по-подкрепящо дали щеше да е така...

Това е ужасно, понякога лекарите не осъзнават каква власт имат не само върху тялото, но и върху психиката ни... :mad: Не може ли да се държат по-нормално, не знам. Винаги има обиди, подигравки и гледат да те накарат да се чувстваш ужасно....
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот annamaria » 27 Юни 2018, 13:27

Това наистина е ужасно. Не мисля, че годините оказват чак толкова голямо влияние, колкото преживяното. По принцип след раждане има период на адаптация, който заедно с хормоналните промени може да доведе до следродилна депресия, но тя по принцип се преодолява бързо с помощта на близките хора. Но щом сте стигнали до там, че вече година и нагоре не минава, явно е било травмиращо раждането. То като почнеш от лекаря и стигнеш до санитарката, реално може да ти се вгорчи живота, като почнеш да раждаш. И затова пак казвам все по-млади семейства вземат решение да се роди детето им в частна болница, където са и кадърните лекари, които спазват професионалната етика и имат отношение към пациента. Да, може да е по-скъпо, но трябва ли една бъдеща майка да рискува и психическото си здраве, породено от арогантно отношение...? :mad:
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Kaya » 27 Юни 2018, 16:12

Аз съм от Стара Загора, тук има оплаквания и от частните болници за лошо отношение, даже от Тракия , която се води най-модерната в града ни, отношението било лошо, това е мнение на майки, раждали там. Щом не я препоръчват.
Другата болница пък е май собственост на едни гинеколог, който по-често предлагал секцио, вместо нормално раждане. Май нормалното естествено раждане, вече не е естествено за лекарите.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот Doktoricata » 28 Юни 2018, 13:01

Krum, ужасно е това, което ви се е случило. Как е детето ви?
Жена ти като ражда на 42 за първи път, защо не взехте мерки предварително? Не ме разбирай погрешно, не ви съдя.
По мое време раждането беше стресиращ процес. Нямахме информация, на обикновен гинекологичен преглед се притеснявахме да отидем, едва ли не се смяташе за нещо срамно.
Сега има училища за родители и мъжете ги приобщават към целият процес.
За провинцията не съм наясно, но в София има болници с много добри условия. Ходя на женски процедури в една такава, тя си е направо като 5 звезден хотел. Хората са усмихнати, любезни, нямаш усещането, че си в болница.
Doktoricata
 
Мнения: 709
Регистриран на: 03 Апр 2014, 10:48

Re: Травмиращ и ужасен процес ли е раждането?!

Мнениеот annamaria » 28 Юни 2018, 14:59

Такава трябва да е обстановката във всяка болница. Максимално да те приближи до една комфортна среда, в която да усещащ че си заобиколен от приятни хора, които естествено си разбират от работата. Колкото до това, че все по-често се ражда чрез секцио, смятам че в повечето случаи това си е решение на самите майки, защото масово се страхуват от естественото раждане.
annamaria
 
Мнения: 3396
Регистриран на: 09 Фев 2015, 17:09

ПредишнаСледваща

Назад към Бременност, раждане и майчинство

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта