За и против курбаните!

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Yunona » 08 Апр 2018, 11:06

Против курбаните съм. Не защото принципно са езически, а не християнски обичай, а защото идеята им отдавна е изродена. Първоначалният смисъл на курбана е да дариш. Да направиш жертва, като купиш животно (или отделиш от своите, т.е. лишиш се от едно животно) и нахраниш ДРУГИТЕ - да те споменат с добро. Въобще не става въпрос само да убием едно животинче и да се напукаме като за последно с роднини и приятели. Това НЕ е курбан, не е никаква жертва.
В контекста на казаното от Христа "Милост искам, а не жертва" и на съвременния свят, в който за културния човек безсмислените убийства са престъпление, аз смятам, че най-сполучливият курбан е да направим добро, да дарим. Не да купя агне, а да дам парите на едно дете за операция. Да благодаря на Бога, че моите деца са здрави, като помогна на едно чуждо дете да оздравее и да слави Бога. Да благодаря на Бога, че мама оздравя, като помогна на друга, чужда възрастна жена да си купи лекарства... Ей такива неща ми се въртят в главата по Великден. Христос Воскресе! Мир и любов!
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Mon_ton » 10 Апр 2018, 11:51

И според мен идеята се е изродила, хората го превърнаха в още един повод да се опият и да се оядат до откат. Вместо наистина да усетят какъв е смисъла от курбана. Но и все пак за мен е безсмислено, направи нещо мило и добро, защото го вярваш, не прави софри и простотии.. ей така за спорта. И не се заричай, че ще направиш нещо, ако няма.
Мъжът ми е претърпял катастрофа, не правим курбан, даже не се сещаме за това в този ден, оставили сме го в миналото.
не е и много правилно сами да си създаваме страхове, нека всекии да мисли какво отговаря на същността му.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Stark » 29 Май 2018, 10:05

може да се прави курбан и без да се убиват животни, както по кръщенетата се дарява олио, брашно, което се води сух курбан, не е нужно да проливаш кръв като варварин, за да дариш нещо, в желанието си да получиш Божията подкрепа.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Snejna » 06 Авг 2018, 14:12

Имат си хората вярвания, а животни така или иначе се ядат. така че аз лично нямам против тях, виждала съм да колят агне между блоковете на гергьовден, така че това какво е по-различното, или пък да си купиш пържоли от магазина, все някое същество е умряло за тях.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Viktoriya11 » 13 Авг 2018, 14:07

Курбаните са супер селска история, не знам какво толкова ги харесват хората.
Viktoriya11
 
Мнения: 49
Регистриран на: 29 Яну 2018, 09:35

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Mon_ton » 13 Авг 2018, 17:59

Viktoriya11 написа:Курбаните са супер селска история, не знам какво толкова ги харесват хората.

Влагат някакви чувства и надежди в тях, когато някой си го реши и така го чувства, прави го, на мен не ми харесват жертвите, но може да се направи и нещо по-цивилизовано. И ако не е по български да се яде и пие като за последно... бива.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: За и против курбаните!

Мнениеот Anka » 19 Сеп 2018, 10:25

Наричат си го хората, има такива истории, че едва ли не трябва да заколиш кокошка и кръвта да плисне по тоя, за който е курбана. На мен ми се вижда твърде много това...
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Предишна

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта